www.svethardware.cz
>
>
>
>

Facebook představuje svou kryptoměnu Libra

Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
, , aktualita
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
K oblíbeným
reklama
Spekulace nad příchodem nové kryptoměny od sociální sítě Facebook se na internetu objevovaly už několik měsíců. Tehdy se hovořilo o názvu GlobalCoin, nicméně jméno bude nakonec jiné, Libra. Spolu s tím byla založena i nová finanční divize Facebooku, společnost Calibra. Výsledkem má být nový systém bezhotovostních plateb v prostředí aplikací Messenger i Whatsapp, nicméně sociální síť chce umožnit platby i lidem, kteří nemají účet u Facebooku, takže systém bude mít i vlastní aplikace pro iOS a Android. Hlavní myšlenkou je umožnit jednoduché, rychlé a především levné (nebo bezplatné) platby mezi lidmi, zejména pokud jde o méně rozvinuté země. I když se to zdaleka netýká jen těchto zemí.
 
Facebook Calibra
 
Typickým příkladem použití systému mohou být platby v zahraničí pracujících lidí, kteří své rodině posílají peníze zpět do rodné země. Často se jedná např. o indické rodiny a průzkumy ukazují, že jen na těchto poplatcích se ročně "ztratí" 25 miliard dolarů. Kryptoměnu pak bude možné využít k platbám za nejrůznější služby a produkty, ať už se jedná např. o nákupy na internetu, platbu účtů, za Uber, Lyft, MHD, kávu nebo takřka cokoli jiného. Prvním produktem Calibry bude digitální peněženka pro kryptoměnu Libra, aby se s kryptoměnou vůbec dalo pracovat. Nevylučuje se, že v budoucnu i jiné společnosti integrují podporu Libry do svých služeb a aplikací.
 
Facebook Calibra smartphone aplikace
 
Zásadní ale je, že kryptoměna nebude navázána na Facebook a ten i slibuje, že informace získané v prostředí Calibry nebudou nijak využity k reklamním účelům na Facebooku a podobně. Údaje jako transakční historie nebo detaily o nich se tedy nebudou synchronizovat s Facebookem ani předávány jakékoli třetí straně bez předchozího souhlasu uživatele. K založení účtu bude potřeba mít identifikační kartu vydanou státem (např. občanský průkaz) a systém nabídne i ochranu proti zneužití, případnou náhradu škody a všechny typické ochranné služby, které naleznete u platebních karet. Není ale tak zatím jisté, z čeho všeho bude systém placen, když klasické P2P transfery mezi lidmi navzájem by neměly zpoplatněné. Vypadá to tedy na to, že menší poplatky budou akorát u obchodních transakcí.
 
Díky obrovskému počtu uživatelů Facebooku se nový systém může velmi snadno dostat ke zhruba 2 miliardám lidí takřka přes noc. To má být dle tvůrců velmi lákavé i pro samotné prodejce, kteří mohou mít rázem velmi výrazně širší základnu potenciálních zákazníků. Nová kryptoměna ale na sebe ještě nechá chvíli čekat a objeví se v průběhu roku 2020.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Tiger Lake dle PassMarku nabídne vysoký jednovláknový výkon Intel Tiger Lake dle PassMarku nabídne vysoký jednovláknový výkon
Procesory Intel Tiger Lake-U by už měly být v podstatě hotovy, neboť by měly být představeny už za necelý měsíc. Nyní se ukázal model Core i7-1165G7 v databázi PassMarku, a tak si jej můžeme porovnat s konkurencí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské Xiao-i žaluje Apple, za porušení patentů k Siri chce 10 mld. juanů Čínské Xiao-i žaluje Apple, za porušení patentů k Siri chce 10 mld. juanů
Čínská společnost Xiao-i (Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology Co Ltd) chce z Applu vytřískat nějaké ty finance. V žalobě, která se týká porušení patentů asistentem Siri, požaduje zákaz prodeje a nejen to.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce si stěžuje na vážný nedostatek APU Renoir od AMD Výrobce si stěžuje na vážný nedostatek APU Renoir od AMD
Společnost XMG se podělila s informací o tom, že na trhu je aktuálně velký nedostatek moderních APU generace Renoir. Sama čeká slíbenou objednávku, kvůli čemuž nemá jak vyrábět plánované notebooky řady Core.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Ovladače pro PS4 nebudou fungovat ve hrách pro PS5 Ovladače pro PS4 nebudou fungovat ve hrách pro PS5
Již nějaký ten pátek víme o podobě konzole PlayStation 5 i o jejích nových ovladačích či gamepadech. Nyní se ovšem přímo od Sony dozvídáme, jak to bude s podporou periferií z generace PS4 na nových konzolích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA má konkurenta, o Arm se uchází už i Samsung NVIDIA má konkurenta, o Arm se uchází už i Samsung
Vskutku těžkotonážního konkurenta získala společnost NVIDIA ve své snaze získat od společnosti SoftBank firmu Arm Holdings. Ta je pro ni už tak velice velké sousto a nyní se do věci vložil i korejský Samsung.
Dnes, aktualita, Jan Vítek