Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Facebook představuje svou kryptoměnu Libra

18.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Spekulace nad příchodem nové kryptoměny od sociální sítě Facebook se na internetu objevovaly už několik měsíců. Tehdy se hovořilo o názvu GlobalCoin, nicméně jméno bude nakonec jiné, Libra. Spolu s tím byla založena i nová finanční divize Facebooku, společnost Calibra. Výsledkem má být nový systém bezhotovostních plateb v prostředí aplikací Messenger i Whatsapp, nicméně sociální síť chce umožnit platby i lidem, kteří nemají účet u Facebooku, takže systém bude mít i vlastní aplikace pro iOS a Android. Hlavní myšlenkou je umožnit jednoduché, rychlé a především levné (nebo bezplatné) platby mezi lidmi, zejména pokud jde o méně rozvinuté země. I když se to zdaleka netýká jen těchto zemí.
 
Facebook Calibra
 
Typickým příkladem použití systému mohou být platby v zahraničí pracujících lidí, kteří své rodině posílají peníze zpět do rodné země. Často se jedná např. o indické rodiny a průzkumy ukazují, že jen na těchto poplatcích se ročně "ztratí" 25 miliard dolarů. Kryptoměnu pak bude možné využít k platbám za nejrůznější služby a produkty, ať už se jedná např. o nákupy na internetu, platbu účtů, za Uber, Lyft, MHD, kávu nebo takřka cokoli jiného. Prvním produktem Calibry bude digitální peněženka pro kryptoměnu Libra, aby se s kryptoměnou vůbec dalo pracovat. Nevylučuje se, že v budoucnu i jiné společnosti integrují podporu Libry do svých služeb a aplikací.
 
Facebook Calibra smartphone aplikace
 
Zásadní ale je, že kryptoměna nebude navázána na Facebook a ten i slibuje, že informace získané v prostředí Calibry nebudou nijak využity k reklamním účelům na Facebooku a podobně. Údaje jako transakční historie nebo detaily o nich se tedy nebudou synchronizovat s Facebookem ani předávány jakékoli třetí straně bez předchozího souhlasu uživatele. K založení účtu bude potřeba mít identifikační kartu vydanou státem (např. občanský průkaz) a systém nabídne i ochranu proti zneužití, případnou náhradu škody a všechny typické ochranné služby, které naleznete u platebních karet. Není ale tak zatím jisté, z čeho všeho bude systém placen, když klasické P2P transfery mezi lidmi navzájem by neměly zpoplatněné. Vypadá to tedy na to, že menší poplatky budou akorát u obchodních transakcí.
 
Díky obrovskému počtu uživatelů Facebooku se nový systém může velmi snadno dostat ke zhruba 2 miliardám lidí takřka přes noc. To má být dle tvůrců velmi lákavé i pro samotné prodejce, kteří mohou mít rázem velmi výrazně širší základnu potenciálních zákazníků. Nová kryptoměna ale na sebe ještě nechá chvíli čekat a objeví se v průběhu roku 2020.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.