www.svethardware.cz
>
>
>
>

Facebook představuje svou kryptoměnu Libra

Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
, , aktualita
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
K oblíbeným
reklama
Spekulace nad příchodem nové kryptoměny od sociální sítě Facebook se na internetu objevovaly už několik měsíců. Tehdy se hovořilo o názvu GlobalCoin, nicméně jméno bude nakonec jiné, Libra. Spolu s tím byla založena i nová finanční divize Facebooku, společnost Calibra. Výsledkem má být nový systém bezhotovostních plateb v prostředí aplikací Messenger i Whatsapp, nicméně sociální síť chce umožnit platby i lidem, kteří nemají účet u Facebooku, takže systém bude mít i vlastní aplikace pro iOS a Android. Hlavní myšlenkou je umožnit jednoduché, rychlé a především levné (nebo bezplatné) platby mezi lidmi, zejména pokud jde o méně rozvinuté země. I když se to zdaleka netýká jen těchto zemí.
 
Facebook Calibra
 
Typickým příkladem použití systému mohou být platby v zahraničí pracujících lidí, kteří své rodině posílají peníze zpět do rodné země. Často se jedná např. o indické rodiny a průzkumy ukazují, že jen na těchto poplatcích se ročně "ztratí" 25 miliard dolarů. Kryptoměnu pak bude možné využít k platbám za nejrůznější služby a produkty, ať už se jedná např. o nákupy na internetu, platbu účtů, za Uber, Lyft, MHD, kávu nebo takřka cokoli jiného. Prvním produktem Calibry bude digitální peněženka pro kryptoměnu Libra, aby se s kryptoměnou vůbec dalo pracovat. Nevylučuje se, že v budoucnu i jiné společnosti integrují podporu Libry do svých služeb a aplikací.
 
Facebook Calibra smartphone aplikace
 
Zásadní ale je, že kryptoměna nebude navázána na Facebook a ten i slibuje, že informace získané v prostředí Calibry nebudou nijak využity k reklamním účelům na Facebooku a podobně. Údaje jako transakční historie nebo detaily o nich se tedy nebudou synchronizovat s Facebookem ani předávány jakékoli třetí straně bez předchozího souhlasu uživatele. K založení účtu bude potřeba mít identifikační kartu vydanou státem (např. občanský průkaz) a systém nabídne i ochranu proti zneužití, případnou náhradu škody a všechny typické ochranné služby, které naleznete u platebních karet. Není ale tak zatím jisté, z čeho všeho bude systém placen, když klasické P2P transfery mezi lidmi navzájem by neměly zpoplatněné. Vypadá to tedy na to, že menší poplatky budou akorát u obchodních transakcí.
 
Díky obrovskému počtu uživatelů Facebooku se nový systém může velmi snadno dostat ke zhruba 2 miliardám lidí takřka přes noc. To má být dle tvůrců velmi lákavé i pro samotné prodejce, kteří mohou mít rázem velmi výrazně širší základnu potenciálních zákazníků. Nová kryptoměna ale na sebe ještě nechá chvíli čekat a objeví se v průběhu roku 2020.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás
Vypadá to, že časy poklesu cen na trhu s paměťmi DRAM jsou pryč a my se dozvídáme, že příčinou je nová exportní politika Japonska vůči Jižní Koreji. Ceny přitom zakrátko vyletěly velice prudce nahoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek