www.svethardware.cz
>
>
>
>

Falcon 9 úspěšně dostal na orbitu vojenský raketoplán X-37B

Falcon 9 úspěšně dostal na orbitu vojenský raketoplán X-37B
, , aktualita
Společnost SpaceX měla ještě před nástupem hurikánu Irma šanci vypustit na oběžnou dráhu záhadný miniraketoplán X-37B Letectva Spojených států. Tohoto úkolu se zhostila úspěšně, takže si může přičíst další misi k dobru. reklama
Rakety Falcon 9 už létají do vesmíru jako do obchodu pro housky, takže další jejich úspěšné vypuštění i návrat prvního stupně zpět na zem nikoho nepřekvapuje. Nyní to ale bylo poprvé, co mohla společnost SpaceX vypustit do vesmíru něco tak tajného, jako je malý raketoplán X-37B. Ten sám sice tajný moc není, však Letectvo Spojených států amerických jej ukazuje na mnoha fotografiích, ale vůbec nic se neví o tom, jaký je jeho úkol na orbitě. Může jít o špionáž, experimenty probíhající v jeho nákladovém prostoru, nebo třeba obojí dohromady. Oficiálně není pochopitelně známo ani to, kde se X-37B pohybuje a jak dlouho bude tentokrát kroužit kolem Země. 
 
 
Pro společnost SpaceX to také znamená, že si získala důvěru americké vlády. Pro vypouštění X-37B byly totiž dříve využívány rakety Atlas V od Lockheed Martin a Boeing, čili United Launch Alliance. 
 
 
Podívat se můžete také na video, které obsahuje menší předmluvu a pak i samotný průběh startu i přistání prvního stupně na pevné zemi. Zajímavé na něm je, že společnost SpaceX nepřipravila obvyklou diskusní show ve stylu uvolněného tlachání a namísto toho se slova zhostil pouze jeden rezervovaný komentátor. 
 
Pro SpaceX to také znamená již 16. úspěšné přistání prvního stupně rakety Falcon 9 a celkem 7. na pevnou zem (častěji se přistává na plovoucí plošinu). Firma to tak stihla ještě před tím, než k pobřeží Floridy dorazí hurikán Irma, jejíž nástup mohou obyvatelé jižního cípu už pomalu pozorovat, pokud z něj ještě nezmizeli. Nastoupit by ale měla až v neděli, a to jako hurikán 4. kategorie. 

reklama
Nejnovější články
Ataribox Joystick je oslava retra Ataribox Joystick je oslava retra
Vše nasvědčuje tomu, že chystaná Ataribox nebude jen další obyčejná znovuzrozená konzole. Naposledy jsme se dozvěděli, že AMD pro ni přichystala speciální SoC a nyní se můžeme pokochat připravovaným joystickem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro
Společnost Gigabyte představila desku X299 AORUS Gaming 7 Pro, která je určena pro nejnovější procesory Intel Core X Series pro patici LGA 2066. Budeme si tak do ní moci umístit i 18jádrový model Core i9 7980XE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch
Na Kickstarteru se objevila kampaň týkající se herní konzole s prostým názvem Pip. Jde o variaci na úspěšné Nintendo Switch, která je založena na hardwaru Raspberry Pi, přičemž zdaleka nepůjde pouze o samotné hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions
V zahraničním obchodě Newegg zlevnil procesor Ryzen 7 1800X v akci Black Friday na pouhých 319 dolarů, což je slušné procento dolů ze základní ceny 500 dolarů, ovšem zrovna tento procesor aktuálně výrazně zlevňuje i u nás. Kde a o kolik?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: robot Atlas předvedl salto vzad Video: robot Atlas předvedl salto vzad
Boston Dynamics se nebojí schopnosti a dovednosti svých robotů ukázat velmi efektivně. Dočkali jsme se tak videa, ve kterém se předvádí již dlouhou dobu známý humanoidní robot Atlas. Tentokrát ale zvládne udělat i salto vzad. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář