www.svethardware.cz
>
>
>
>

Falcon 9 úspěšně dostal na orbitu vojenský raketoplán X-37B

Falcon 9 úspěšně dostal na orbitu vojenský raketoplán X-37B
, , aktualita
Společnost SpaceX měla ještě před nástupem hurikánu Irma šanci vypustit na oběžnou dráhu záhadný miniraketoplán X-37B Letectva Spojených států. Tohoto úkolu se zhostila úspěšně, takže si může přičíst další misi k dobru. reklama
Rakety Falcon 9 už létají do vesmíru jako do obchodu pro housky, takže další jejich úspěšné vypuštění i návrat prvního stupně zpět na zem nikoho nepřekvapuje. Nyní to ale bylo poprvé, co mohla společnost SpaceX vypustit do vesmíru něco tak tajného, jako je malý raketoplán X-37B. Ten sám sice tajný moc není, však Letectvo Spojených států amerických jej ukazuje na mnoha fotografiích, ale vůbec nic se neví o tom, jaký je jeho úkol na orbitě. Může jít o špionáž, experimenty probíhající v jeho nákladovém prostoru, nebo třeba obojí dohromady. Oficiálně není pochopitelně známo ani to, kde se X-37B pohybuje a jak dlouho bude tentokrát kroužit kolem Země. 
 
 
Pro společnost SpaceX to také znamená, že si získala důvěru americké vlády. Pro vypouštění X-37B byly totiž dříve využívány rakety Atlas V od Lockheed Martin a Boeing, čili United Launch Alliance. 
 
 
Podívat se můžete také na video, které obsahuje menší předmluvu a pak i samotný průběh startu i přistání prvního stupně na pevné zemi. Zajímavé na něm je, že společnost SpaceX nepřipravila obvyklou diskusní show ve stylu uvolněného tlachání a namísto toho se slova zhostil pouze jeden rezervovaný komentátor. 
 
Pro SpaceX to také znamená již 16. úspěšné přistání prvního stupně rakety Falcon 9 a celkem 7. na pevnou zem (častěji se přistává na plovoucí plošinu). Firma to tak stihla ještě před tím, než k pobřeží Floridy dorazí hurikán Irma, jejíž nástup mohou obyvatelé jižního cípu už pomalu pozorovat, pokud z něj ještě nezmizeli. Nastoupit by ale měla až v neděli, a to jako hurikán 4. kategorie. 

reklama
Nejnovější články
EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty
EVGA si připravila specialitku pro nenapravitelné hardwarové nadšence, kteří se snaží ze svých komponent mačkat maximum. Jedná se o kartu Epower V s výkonným 12+2fázovým napájením grafických karet.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země? Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země?
Stephen Petranek se ve své knize How We'll Live on Mars zabývá otázkou přežití lidí v nehostinném vesmíru daleko od ochrany a zdrojů Země. Je tak možné dlouhodobě přežít s tím, co lze získat jinde? 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu
Grafické karty AMD Radeon RX Vega rozhodně neudělaly díru do herního světa. Už sice konečně dorazily i na náš trh, ovšem ceny jsou vysoké a na nereferenční karty bez "fukarového chladiče" zatím nikde nenajdeme. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Intel investoval miliardu dolarů do AI společností Intel investoval miliardu dolarů do AI společností
Intel se rozhodl, že si vybuduje celý ekosystém pro umělou inteligenci (AI), do čehož hodlá mohutně investovat. Brian Krzanich (CEO) nám k tomu řekne, co tím jeho firma sleduje a koho všeho podporuje a už i podpořila.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové našli známky černočerné planety Astronomové našli známky černočerné planety
Hledat velice tmavé objekty ve vesmíru pochopitelně není nic snadného. Platí to jak pro černé díry, tak pro další objekty, jako je třeba planeta pohlcující téměř všechno viditelné světlo. O té budeme mluvit jako o WASP-12b. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů