www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Falcon 9 úspěšně dostal na orbitu vojenský raketoplán X-37B

Falcon 9 úspěšně dostal na orbitu vojenský raketoplán X-37B
, , aktualita
Společnost SpaceX měla ještě před nástupem hurikánu Irma šanci vypustit na oběžnou dráhu záhadný miniraketoplán X-37B Letectva Spojených států. Tohoto úkolu se zhostila úspěšně, takže si může přičíst další misi k dobru. reklama
Rakety Falcon 9 už létají do vesmíru jako do obchodu pro housky, takže další jejich úspěšné vypuštění i návrat prvního stupně zpět na zem nikoho nepřekvapuje. Nyní to ale bylo poprvé, co mohla společnost SpaceX vypustit do vesmíru něco tak tajného, jako je malý raketoplán X-37B. Ten sám sice tajný moc není, však Letectvo Spojených států amerických jej ukazuje na mnoha fotografiích, ale vůbec nic se neví o tom, jaký je jeho úkol na orbitě. Může jít o špionáž, experimenty probíhající v jeho nákladovém prostoru, nebo třeba obojí dohromady. Oficiálně není pochopitelně známo ani to, kde se X-37B pohybuje a jak dlouho bude tentokrát kroužit kolem Země. 
 
 
Pro společnost SpaceX to také znamená, že si získala důvěru americké vlády. Pro vypouštění X-37B byly totiž dříve využívány rakety Atlas V od Lockheed Martin a Boeing, čili United Launch Alliance. 
 
 
Podívat se můžete také na video, které obsahuje menší předmluvu a pak i samotný průběh startu i přistání prvního stupně na pevné zemi. Zajímavé na něm je, že společnost SpaceX nepřipravila obvyklou diskusní show ve stylu uvolněného tlachání a namísto toho se slova zhostil pouze jeden rezervovaný komentátor. 
 
Pro SpaceX to také znamená již 16. úspěšné přistání prvního stupně rakety Falcon 9 a celkem 7. na pevnou zem (častěji se přistává na plovoucí plošinu). Firma to tak stihla ještě před tím, než k pobřeží Floridy dorazí hurikán Irma, jejíž nástup mohou obyvatelé jižního cípu už pomalu pozorovat, pokud z něj ještě nezmizeli. Nastoupit by ale měla až v neděli, a to jako hurikán 4. kategorie. 

reklama
Nejnovější články
Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.) Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.)
Máte přehled v počítačovém hardwaru? Rádi stavíte počítače? Prošlo Vám rukama již mnoho komponent? V tom případě si nenechte uniknout dnešní hádanku. Pokud jako první napíšete do diskuze, jaký chladič procesoru je na fotografii, získáte jej.
Dnes, soutěž, Karel Polívka26 komentářů
AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake
Společnost AMD si připravila novou řadu System on Chip, které označuje za Ryzen V1000 a my víme, že půjde o konkurenci pro Intel Gemini Lake. Uplatnit se tak mohou v nettopech, netboocích či jiných úsporných počítačích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách
Výzkumníci z MIT přišli s prototypem zařízení, které nazývají tepelný rezonátor. Ten dokáže vyrábět elektrickou energii na základě variací v okolní teplotě, čímž jde v podstatě o bezedný zdroj energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty" Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty"
V roce 2015 se objevil projekt, který nám měl nakonec přinést modernizovanou verzi hry System Shock. O té můžeme mluvit jako o jednom z hlavních milníků ve vývoji počítačových her, který jejich svět pomohl změnit. Nyní je ale tento projekt ohrožen.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu
Neptun je v našem systému možná trošku opomíjeným obrem, který nemá velké prstence jako Saturn a ani obrovskou skvrnu a tak úžasné zbarvení jako Jupiter. Panuje však na něm velice divoké počasí s nejrychlejšími větry, které se kdy podařilo změřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek