Firefox se propadá, Edge roste a daří se i Safari

Firefox se propadá, Edge roste a daří se i Safari
, , aktualita
Na trhu prohlížečů se postupně mění situace a bohužel to pro Mozillu vypadá, že obliba Firefoxu stále upadá. Naopak nemalé vzpruhy se dočkal nový Edge na jádře Chromium. A vypadá to, že si polepšilo i Safari.
K oblíbeným
reklama
Na StatCounter se objevila nová statistika zastoupení desktopových prohlížečů, která na jinak dosti stabilním trhu ukazuje v posledních měsících pár změn. Skoro nemá smysl komentovat Google Chrome, který je jasnou jedničkou. V říjnu 2020 měl dle statistiky přes 70 %, v posledních měsících se pohybuje spíše okolo 66-67 % (loni v březnu 68,11 %). Druhou příčku má nyní Safari, které dlouho bojovalo s Firefoxem, jehož v září 2020 definitivně překonalo. Od listopadu, kdy se představily nové Macy s procesory Apple M1 a operační systém macOS 11 Big Sur, se začal zvyšovat tržní podíl Safari. Ještě v říjnu šlo o 8,87 %, v listopadu už o 9,83 % a v prosinci o 10,43 %. Nyní je Safari na 10,11 % (loni v březnu 8,93 %)
 
Microsoft Edge
 
Třetí pozici má nyní Microsoft Edge na jádře Chromium. I tento prohlížeč překonal výše zmíněný Firefox (nicméně např. NetMarketShare o něčem takovém hovořil už v dubnu 2020). Nové verzi se od loňského března povedlo zvýšit podíl z 0,57 % na 8,03 %, zatímco původní Edge (Legacy) klesl ze 4,56 % na 0,44 %. Za to pochopitelně mohou i aktualizace systému Windows, nicméně jde vidět, že zatímco loni měly obě verze Edge dohromady okolo 5 %, nyní jsou spolu na 8,5 %. Edge tedy roste. Naopak klesá již zmíněný Firefox. Ten si bere čtvrtou příčku se 7,95 % (loni 9,25 %). Z dalších prohlížečů můžeme ještě zmínit Operu s 2,61 % (loni 2,37 %), tedy poslední dobou mírně rostla. Pokud by vás zajímal Internet Explorer, tak ten z loňských 3,77 % dobelhal na nynějších 1,7 %.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek