www.svethardware.cz
>
>
>

Apple Silicon M1 je zde: přichází nový 5nm 8jádrový čip na ARMu

Apple Silicon M1 je zde: přichází nový 5nm 8jádrový čip na ARMu
, , aktualita
Dlouho slibovaný přechod Applu z procesorů Intel na svůj Apple Silicon začal. Dnes byl představen procesor Apple M1. Jde o 5nm procesor s 8jádrovým CPU, 16jádrovým Neural Engine a velmi nízkou spotřebou.
K oblíbeným
reklama
Společnost Apple už dlouho mluvila o tom, že přejde z procesorů Intel na svůj vlastní Apple Silicon založený na architektuře ARM. Dnes se tak stalo a máme tu nový Apple M1. Ten vychází z procesorů použitých v iPhonech a iPadech, byl však dále upraven pro potřeby počítačů Mac. Je vyráběn 5nm technologií a pro Macy nyní slibuje až 3,5× vyšší procesorový výkon, 6× vyšší grafický výkon a dokonce až 15× vyšší výkon pro výpočty s umělou inteligencí. Některé MacBooky přitom na baterii nyní vydrží 2krát déle. Architektura ARM zde tedy opravdu nese své ovoce.
 
Apple M1
 
Samotné CPU se skládá z 8 jader. Jsou zde 4 výkonná jádra, která mají každé 128 kB L1 datové a dokonce 192 kB instrukční L1 cache. To je opravdu dost. L2 cache je v tomto případě sdílená a má kapacitu 12 MB. Dále tu jsou 4 úsporná jádra, která mají L1 cache v konfiguraci 128kB/64kB a sdílená L2 cache dostala 4 MB. Pokud jde o GPU, to dostalo 8 jader a 128 EU. Celkem si troufne na 24576 vláken najednou a nabídne výkon 2,6 TFLOPS. Dosahuje 82 GTx/s a 41 GPx/s, díky čemuž by mělo jít dle Applu o nejvýkonnější integrovanou grafiku na světě. K tomu se přidává 16jádrový Neural Engine pro umělou inteligenci, přičemž je schopný zpracovat 11 bilionů operací za sekundu. Zajímavostí je unifikovaný paměťový prostor.
 
Apple M1
 
Výsledek je opravdu výborný alespoň dle čísel, která prezentuje Apple. Efektivita má být natolik dobrá, že při 10W spotřebě má nabídnout 2krát vyšší výkon než nějaký blíže neurčený "poslední čip pro laptopy". Ve srovnání s ním má dosáhnout jeho maximálního výkonu při čtvrtinové spotřebě. Slíbena je podpora USB 4 (Thunderbolt až 40 Gbps) a spotřeba má být natolik dobrá, že nový MacBook Air si má troufnout jít na trh jen s pasivním chlazením. To nabízí i některé notebooky s Intelem, ale nemají 8 jader.
 
Apple M1
 
Otázkou je pochopitelně software. Apple představuje Universal aplikace, kdy tvůrci mohou nabídnout verze pro Intel i Apple M1, tedy včetně nativní verze i pro nové procesory. Pokud nebudou vytvořeny nativní verze aplikací pro nový hardware, mohou využít systému Rosetta 2. Apple tvrdí, že výkon nových procesorů je natolik dobrý, že i přes Rosettu mohou některé z nich běžet rychleji než na dnešních MacBoocích s Intelem. Procesory by měly být pro Apple také levnější, nicméně snížení cen jsme se dočkali zatím u Macu mini s novým procesorem. MacBooky s Apple M1 zůstaly na původních cenách, ovšem při dramaticky (až několikanásobně) vyšším výkonu.
 
Apple M1
 
Zdroj: apple.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář