www.svethardware.cz
>
>
>

Apple Silicon M1 je zde: přichází nový 5nm 8jádrový čip na ARMu

Apple Silicon M1 je zde: přichází nový 5nm 8jádrový čip na ARMu
, , aktualita
Dlouho slibovaný přechod Applu z procesorů Intel na svůj Apple Silicon začal. Dnes byl představen procesor Apple M1. Jde o 5nm procesor s 8jádrovým CPU, 16jádrovým Neural Engine a velmi nízkou spotřebou.
K oblíbeným
reklama
Společnost Apple už dlouho mluvila o tom, že přejde z procesorů Intel na svůj vlastní Apple Silicon založený na architektuře ARM. Dnes se tak stalo a máme tu nový Apple M1. Ten vychází z procesorů použitých v iPhonech a iPadech, byl však dále upraven pro potřeby počítačů Mac. Je vyráběn 5nm technologií a pro Macy nyní slibuje až 3,5× vyšší procesorový výkon, 6× vyšší grafický výkon a dokonce až 15× vyšší výkon pro výpočty s umělou inteligencí. Některé MacBooky přitom na baterii nyní vydrží 2krát déle. Architektura ARM zde tedy opravdu nese své ovoce.
 
Apple M1
 
Samotné CPU se skládá z 8 jader. Jsou zde 4 výkonná jádra, která mají každé 128 kB L1 datové a dokonce 192 kB instrukční L1 cache. To je opravdu dost. L2 cache je v tomto případě sdílená a má kapacitu 12 MB. Dále tu jsou 4 úsporná jádra, která mají L1 cache v konfiguraci 128kB/64kB a sdílená L2 cache dostala 4 MB. Pokud jde o GPU, to dostalo 8 jader a 128 EU. Celkem si troufne na 24576 vláken najednou a nabídne výkon 2,6 TFLOPS. Dosahuje 82 GTx/s a 41 GPx/s, díky čemuž by mělo jít dle Applu o nejvýkonnější integrovanou grafiku na světě. K tomu se přidává 16jádrový Neural Engine pro umělou inteligenci, přičemž je schopný zpracovat 11 bilionů operací za sekundu. Zajímavostí je unifikovaný paměťový prostor.
 
Apple M1
 
Výsledek je opravdu výborný alespoň dle čísel, která prezentuje Apple. Efektivita má být natolik dobrá, že při 10W spotřebě má nabídnout 2krát vyšší výkon než nějaký blíže neurčený "poslední čip pro laptopy". Ve srovnání s ním má dosáhnout jeho maximálního výkonu při čtvrtinové spotřebě. Slíbena je podpora USB 4 (Thunderbolt až 40 Gbps) a spotřeba má být natolik dobrá, že nový MacBook Air si má troufnout jít na trh jen s pasivním chlazením. To nabízí i některé notebooky s Intelem, ale nemají 8 jader.
 
Apple M1
 
Otázkou je pochopitelně software. Apple představuje Universal aplikace, kdy tvůrci mohou nabídnout verze pro Intel i Apple M1, tedy včetně nativní verze i pro nové procesory. Pokud nebudou vytvořeny nativní verze aplikací pro nový hardware, mohou využít systému Rosetta 2. Apple tvrdí, že výkon nových procesorů je natolik dobrý, že i přes Rosettu mohou některé z nich běžet rychleji než na dnešních MacBoocích s Intelem. Procesory by měly být pro Apple také levnější, nicméně snížení cen jsme se dočkali zatím u Macu mini s novým procesorem. MacBooky s Apple M1 zůstaly na původních cenách, ovšem při dramaticky (až několikanásobně) vyšším výkonu.
 
Apple M1
 
Zdroj: apple.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce
Philips 326P1H a 329P1H jsou monitory vhodné i pro práci vyžadující vysokou přesnost obrazu. Vybaveny jsou dokem USB-C a kamerou s Windows Hello. Philips 242E1GAEZ a 272E1GAEZ s FreeSync Premium naproti tomu najdou využití i při hraní her.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu
Máme zde další projekt autonomních vozů, který se zbavil záložních řidičů. Jde o AutoX, které do čínského Šen-čenu vypustilo 25 robotických vozů taxi bez těchto řidičů. V jiných městech jsou ještě stále přítomni.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet
Tzv. hate speech je dnes velkým tématem. Platforma YouTube proto zavede další kroky, které ji mají omezit. Při detekci urážlivého komentáře pisatele upozorní, zda ho chce opravdu odeslat a zda si nechce rozmyslet jinou formulaci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem
I když Apple nemá nic společného s operačním systémem Windows, Qualcomm naznačuje, že právě Apple M1 je tou pravou vzpruhou pro tento systém. Konkrétně jde o verzi určenou pro procesory na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake
Společnosti MSI se povedlo zveřejnit dva screenshoty z utility CPU-Z, které ukazují řadu podrobností o procesoru Intel Rocket Lake-S. Bohužel to ještě není finální model, ale inženýrský vzorek, ale i tak jde o zajímavé informace.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře