Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gaia vytvořila dosud nejdetailnější hvězdný katalog

27.4.2018, Jan Vítek, aktualita
Gaia vytvořila dosud nejdetailnější hvězdný katalog
Evropská mise Gaia už posloužila k mnoha účelům a nyní se může pochlubit výsledky dlouhodobé práce, která čítá mapu s 1,7 miliardou hvězd, 12 trpasličími galaxiemi a také 75 kulovými hvězdokupami. 
Díky misi Gaia máme třeba i následující snímek Mléčné dráhy, který je ostatně součástí toho, o čem nyní chceme mluvit. Vytvořen byl v rámci celkového průzkumu hvězd, galaxií a kulových hvězdokup, který však v podstatě teprve začíná. Data už jsou sice nasbírána, ale nyní bude následovat jejich analýza, z níž si astronomové slibují mnohé objevy. 
 
 
Vesmírnou observatoř Gaia provozuje European Space Agency (ESA) a tento průzkum jí zabral celkem 22 měsíců. Výsledkem je dosud nejobsáhlejší katalog hvězd a objektů, které tvoří. Výsledná data budou shrnuta ve speciálním čísle Astronomy & Astrophysics a zatím se můžeme pouze dohadovat o tom, co za objevy přinesou. Nějakou dobu také trvalo, než byl katalog vytvořen, neboť samotné pozorování probíhalo mezi červencem 2014 a květnem 2016, kdy Gaia sledovala pozice, pohyb a vzdálenost tak ohromného množství hvězd především v naší galaxii, ale i mimo ni. 
 
zaznamenaná rotace ve Velkém Magellanově oblaku působí jako otisk prstu
 
Jedním z cílů je tak pochopit mechanismy stojící za vytvořením a evolucí naší galaxie, což bude vyžadovat obrovské nasazení mnoha lidí i výpočetní síly. Anthony Brown (Gaia Data Processing and Analysis Consortium Executive) se bude spoléhat na přibližně 450 vědců a softwarových inženýrů. Ti budou mít usnadněnou práci díky samotným schopnostem observatoře Gaia, která je schopna zachytit opravdový pohyb objektů v galaxii, do nějž tak nebude promítnut zdánlivý pohyb ovlivněný tím, jak my sami obíháme kolem Slunce a putujeme s ním galaxií. I výše uvedený obrázek zachycující pohyb ve Velkém Magellanově oblaku to reflektuje. 
 
 
Gaia však nedokázala změřit vzdálenost všech sledovaných hvězd. To se týká asi 10 procet z nich, ovšem zaznamenám byl už jas a barva každé jednotlivé hvězdy, k čemuž byl vytvořen také velice detailní graf srovnávající jas hvězd s jejich barvou (Hertzsprung-Russellův diagram). Ten zahrnuje asi 4 miliony hvězd do vzdálenosti 5000 sv. let od Slunce a umožní studovat hvězdné populace v různých částech galaxie. 
 
 
Co se týče zmíněných kulových hvězdokup, ty byly sledovány v halu Mléčné dráhy a společně s nimi si Gaia všímala také blízkých trpasličích galaxií, což je právě i Velký a Malý Magellanův oblak. Ještě ve větší vzdálenosti byly určeny pozice jasných kvasarů, jichž bylo zmapováno na půl milionu a naopak tu byly i mnohem bližší cíle, a sice přes 14 tisíc asteroidů v naší soustavě včetně jejich pohybu. 
 
​  
Gaia to tak vzala pěkně zgruntu a my se můžeme jen těšit na to, co z jejího průzkumu vzejde. Fred Jansen z ESA, který má na starosti její misi, k tomu mohl už jen dodat, že "Gaia představuje to nejlepší ze současné astronomie". 
 
Zdroj: Astronomy