Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gaia posloužila pro zachycení záblesku hvězdy zastíněné Tritonem

8.3.2018, Jan Vítek, aktualita
Gaia posloužila pro zachycení záblesku hvězdy zastíněné Tritonem
Astronomové loni čekali na jednu významnou událost, a sice přechod Neptunova měsíce Triton přes tvář vzdálené hvězdy. Nebyli si ale jistí tím, kde jej na Zemi bude možné pozorovat z nejlepšího pohledu, ale pomohla ESA. 
Výzkumníci aktuálně ještě analyzují data, která získali díky jedné vzácné události. Podařilo se totiž z ideálního úhlu zachytit přechod měsíce Triton u planety Neptun přes tvář vzdálené hvězdy. To znamená, že mohli pozorovat i hvězdný záblesk, čili chvilkové prudké navýšení jasu hvězdy, které zařídila atmosféra Tritonu. To by přitom nebyli schopni pozorovat, pokud by jim neposloužila vesmírná observatoř Gaia provozovaná European Space Agency (ESA). 
 
 
Dá se tak říci, že šlo v podstatě o zatmění hvězdy, ovšem jestliže v případě zatmění Slunce pozorujeme především je samotné, respektive jeho korónu a ne Měsíc, nyní šlo právě o sledování Tritonu a jeho atmosféry. Světlo putující od dané hvězdy UCAC4 410-143659 bylo totiž atmosférou měsíce ovlivněné, a to konkrétně i jejím tlakem, hustotou i teplotou, a přineslo tak důležité informace o podmínkách na Tritonu. 
 
Tento měsíc s více než pětinovým průměrem Země má tenkou atmosféru složenou především z dusíku a metanu, ale lidé ji nikdy neměli možnost detailně prostudovat. Nedávný zákryt hvězdy ale poskytl dobrou příležitost, přičemž pokud by se podařilo na něj dívat z ideálního místa, byl by tu jeden bonus. 
 
Astronomové věděli, že aby mohli událost co nejlépe sledovat, museli se dostat přímo do cesty stínu, který na tváři Země vytvořil jen asi 100kilometrový pruh. To je prostě a jednoduše stejné, jako když pozorujeme zatmění Slunce, jak ukazuje následující obrázek týkající se posledního celkového zatmění, jež bylo také vidět jen v úzkém pruhu. 
 
 
Problém je však ten, že v případě Tritonu a hvězdy UCAC4 410-143659 je určení této oblasti mimořádně obtížné. Pustil se do toho Bruno Sicardy z Univerzity Marie Curie ve Francii, který využil evropskou vesmírnou observatoř Gaia. Ta byla vypuštěna v roce 2013 právě kvůli tomu, aby dokázala nebývale přesně sledovat pohyb hvězd a díky ní Sicardy určil, že dřívější odhady nebyly vůbec přesné a pokud by se na ně astronomové spolehli, byli by velice zklamaní. 
 
 
Jak ukazuje přiložené video, dle starších předpokladů měl stín Tritonu přejít i přes oblast Moravy, ale sicardyho výpočty ukázaly, že ve skutečnosti bude putovat asi o 300 kilometrů jižněji, takže astronomové by byli připraveni zcela mimo ideální 100kilometrový pás. Video také ukazuje onen zmíněný bonus, a sice prudký záblesk, jak bylo světlo hvězdy zaostřeno atmosférou Tritonu a přineslo další informace pro analýzu. 
 
Zdroj: ESA