www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat

Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat
, , aktualita
Zatímco z neshod pramenící průtahy v obchodování mezi Jižní Koreou a Japonskem tlačí ceny pamětí nahoru, Gartner i tak tvrdí, že ceny DRAM v tomto roce celkově poklesnou o 42 procent. Kvůli čemu?
K oblíbeným
reklama
Je to pár dní co se objevila zpráva, že ceny pamětí DRAM jdou prudce nahoru a oproti začátku měsíce už vzrostly více než o pětinu. Důvodem jsou průtahy ve vývozu nezbytných chemikálií od japonských dodavatelů do jihokorejských firem, přičemž některé servery do toho motají ještě Toshibu a její blackout, ale v jejím případě jde o paměti NAND Flash. V případě DRAM jde čistě o politické příčiny, které způsobují, že Samsung a SK Hynix by mohly už velice brzo mít velké problémy s výrobou, pokud nedojde zboží japonských firem. 
 
 
Nicméně pokud jde pouze o politiku, pak jde také o věc, která se může velice rychle vyřešit, ostatně japonské firmy na tom jistě mají také svůj zájem. My jsme zmiňovali, že ceny některých pamětí již začaly i na našem trhu růst, ale uplynula příliš krátká doba na to, abychom tento trend mohli potvrdit. Ukázalo se ale něco jiného. Mnohé oblíbené paměti či jejich sady začaly mizet ze skladů obchodů. Ještě minulý týden s tím nebyl problém, ale nyní si můžeme číst o tom, jak paměti budou k dispozici za dva či tři týdny. Vzhledem k dosavadnímu vývoji ale nelze vůbec uvažovat o tom, že by tato věc měla cokoliv společného s problémy jihokorejských výrobců pamětí. Může jít ale o důsledek nervozity na trhu, kterou dané problémy vyvolaly. 
 
Co ale k tomu říká Gartner? Jak už bylo uvedeno, ten očekává v tomto roce celkový pokles cen pamětí DRAM o 42,1 %, což je pevně spojeno s očekáváním 9,6% poklesu na celém polovodičovém trhu. Další důvod je ten, že pamětí DRAM je celkově na trhu nadbytek, tedy zatím. Gartner také očekává, že nadbytek pamětí bude pokračovat až do druhého kvartálu příštího roku.
 
Za nadbytkem pamětí stojí dle tohoto zdroje především pomalejší obnova poptávky od tradičních zákazníků, jako jsou třeba firmy stavící datová centra. Výrobci pamětí tak zatím tvoří skladové zásoby, takže dle toho by menší výpadek dodávek pamětí v českých obchodech opravdu neměl mít původ v celkovém nedostatku, ale to bylo jasné. 
 
Gartner si také všímá cen pamětí NAND Flash a toho, jak se nedávno firmy Adata Technology, Phison Electronics a Team Group chtěly "politikou omezených dodávek" zasadit o zvýšení cen koncových zařízení. To se jim ale dle názoru agentury nepovede už jen proto, že nadbytek těchto pamětí na trhu je všude citovaný a dobře známý. Jejich snaze nepřispěje ani slabý odbyt chytrých telefonů, nižší než očekávaná poptávka po SSD a také další výrobní kapacity, které zařídí především čínské továrny, které se postupně zprovozňují. 
 
My můžeme nyní čekat především na to, jak bude vyřešen obchod mezi Japonskem a Jižní Koreou. 
 
Zdroj: Gartner


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů