www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás

Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás
, , aktualita
Vypadá to, že časy poklesu cen na trhu s paměťmi DRAM jsou pryč a my se dozvídáme, že příčinou je nová exportní politika Japonska vůči Jižní Koreji. Ceny přitom zakrátko vyletěly velice prudce nahoru. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se dozvěděli, že neshody mezi Japonskem a Jižní Koreou nad odškodněním obětí z druhé světové války mohou ohrozit nejen výrobu pamětí. Minulý týden se pak objevilo první varování, že ceny pamětí se opravdu mohou brzy začít zvedat a nyní to bylo potvrzeno prostou realitou. Ceny už se začaly zvedat dokonce už i na našem trhu, ačkoliv je jasné, že na něm by se něco takového ještě nemělo projevit, nicméně víme, jak to je. Zatím se ceny zvedly jen mírně, ovšem u řady produktů najednou, což nebude náhoda.
 
 
Původní příčina se tak vůbec netýká daného průmyslu a jde o čistě politické důvody, které způsobily, že vývoz surovin z Japonska pro Jihokorejské továrny je nyní mnohem zdlouhavější a složitější. Reálně hrozilo to, že firmy jako Samsung a SK Hynix nebudou mít dost chemikálií nutných pro své provozy, rychle jim začnou docházet zásoby a ceny poletí nahoru, což se nyní stalo. 
 
DRAMeXchange tak informuje, že ceny klíčových pamětí DRAM, což jsou 8Gb čipy DDR4, za poslední týden šly nahoru o 14 procent a v porovnání se začátkem července, kdy ostartovaly Japonské restrikce, je to dokonce 23 procent. Nebyly přitom evidovány žádné výrazné změny s ohledem na nabídku a poptávku, takže nic jiného než složitější vývoz surovin z Japonska nepřipadá v úvahu. Dozvíme se ještě o možném vztahu s výpadkem proudu v továrně firmy Toshiba, ale ten by se měl týkat pouze NAND Flash. 
 
Zatím ale dohromady o nic nejde, protože jak Samsung, tak SK Hynix by měl mít více než měsíční zásoby chemikálií od firem jako JSR, Showa Denko či Shin-Etsu Chemical. Pokud ale ty dojdou a kvůli průtahům exportu brzy nedorazí další, pak bychom mohli na 20% nárůst cen vzpomínat s láskou. 
 
Pokud jste tedy už uvažovali o nákupu nových operačních pamětí pro své PC, nyní se asi opravdu nevyplatí čekat. Ceny stejně už delší dobu stagnují a i když může být dle DRAMeXchange situace mezi Japonskem a Koreou prakticky okamžitě diplomaticky vyřešena, nevypadá to, že by už ceny měly dále klesat. 
 
Zdroj: KBS World


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář