www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás

Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás
, , aktualita
Vypadá to, že časy poklesu cen na trhu s paměťmi DRAM jsou pryč a my se dozvídáme, že příčinou je nová exportní politika Japonska vůči Jižní Koreji. Ceny přitom zakrátko vyletěly velice prudce nahoru. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se dozvěděli, že neshody mezi Japonskem a Jižní Koreou nad odškodněním obětí z druhé světové války mohou ohrozit nejen výrobu pamětí. Minulý týden se pak objevilo první varování, že ceny pamětí se opravdu mohou brzy začít zvedat a nyní to bylo potvrzeno prostou realitou. Ceny už se začaly zvedat dokonce už i na našem trhu, ačkoliv je jasné, že na něm by se něco takového ještě nemělo projevit, nicméně víme, jak to je. Zatím se ceny zvedly jen mírně, ovšem u řady produktů najednou, což nebude náhoda.
 
 
Původní příčina se tak vůbec netýká daného průmyslu a jde o čistě politické důvody, které způsobily, že vývoz surovin z Japonska pro Jihokorejské továrny je nyní mnohem zdlouhavější a složitější. Reálně hrozilo to, že firmy jako Samsung a SK Hynix nebudou mít dost chemikálií nutných pro své provozy, rychle jim začnou docházet zásoby a ceny poletí nahoru, což se nyní stalo. 
 
DRAMeXchange tak informuje, že ceny klíčových pamětí DRAM, což jsou 8Gb čipy DDR4, za poslední týden šly nahoru o 14 procent a v porovnání se začátkem července, kdy ostartovaly Japonské restrikce, je to dokonce 23 procent. Nebyly přitom evidovány žádné výrazné změny s ohledem na nabídku a poptávku, takže nic jiného než složitější vývoz surovin z Japonska nepřipadá v úvahu. Dozvíme se ještě o možném vztahu s výpadkem proudu v továrně firmy Toshiba, ale ten by se měl týkat pouze NAND Flash. 
 
Zatím ale dohromady o nic nejde, protože jak Samsung, tak SK Hynix by měl mít více než měsíční zásoby chemikálií od firem jako JSR, Showa Denko či Shin-Etsu Chemical. Pokud ale ty dojdou a kvůli průtahům exportu brzy nedorazí další, pak bychom mohli na 20% nárůst cen vzpomínat s láskou. 
 
Pokud jste tedy už uvažovali o nákupu nových operačních pamětí pro své PC, nyní se asi opravdu nevyplatí čekat. Ceny stejně už delší dobu stagnují a i když může být dle DRAMeXchange situace mezi Japonskem a Koreou prakticky okamžitě diplomaticky vyřešena, nevypadá to, že by už ceny měly dále klesat. 
 
Zdroj: KBS World


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Databáze Microsoftu s 250 miliony údaji se volně válela na Internetu Databáze Microsoftu s 250 miliony údaji se volně válela na Internetu
Společnost Microsoft oznámila, že kvůli špatně nakonfigurované databázi vytvořila nechtěný bezpečnostní problém. Databáze zhruba 250 milionů případů z uživatelské podpory se totiž volně objevila na Internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem
Na Internetu se začínají objevovat zprávy o připravovaných grafických čipech Nvidie pro mobilní zařízení, GeForce MX330 a MX350. Tyto čipy by měly být stále ještě postaveny na architektuře Pascal.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů
I když streamovací služba Amazon Music není tak známá jako např. Spotify nebo Apple Music, je docela dobře možné, že se v tomto roce stane dvojkou a předběhne službu od Applu. Dosáhla už totiž na 55 milionů platících předplatitelů.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
24.1.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
24.1.2020, aktualita, Jan Vítek9 komentářů