www.svethardware.cz
>
>
>
>

Gartner odhaduje růst na PC trhu, ale jen jeho části

Gartner odhaduje růst na PC trhu, ale jen jeho části
, , aktualita
Společnost Gartner už dříve uváděla, že trh s PC se má v příštích letech vzmátožit, ovšem ne jako celý s desktopy i klasickými notebooky, ale jen částečně. Podívejme se na to, co k tomu tato společnost může aktuálně dodat. 
K oblíbeným
reklama
Gartner stále zastává názor, že klasické desktopy a notebooky budou na trhu s PC prodávány ve stále menším množství a zachránit to má nejmladší skupina tzv. ultramobilních počítačů, jejíž rozmach má celý trh s PC navrátit k růstu. To ukazoval i tento již starší graf předpovídající vývoj do roku 2019. 
 
 
Trh s PC se přitom v uplynulých letech vytrvale zmenšoval a z 365 milionů počítačů dodaných v roce 2011 se snížil na pouhých 263 milionů, jež se dle odhadů dostanou na trh v tomto roce, což je tak více než čtvtinový pokles. Tomu se musely přizpůsobit i velcí výrobci PC, jako například firma HP, jež se rozhodla rozdělit na spotřebitelskou a podnikovou divizi. 
 
Aktuální předpovědi firmy Gartner jsou evidentně skeptičtější, než co ukazuje výše uvedený graf. Mluví totiž o oživení, ale prodeje v roce 2019 přesto nemají překonat prodeje za 2016. I tak to ale má zařídit ona nová rodina zařízení, kterou firma označuje jako Ultramobile Premium a my mezi ně můžeme zařadit ultramobilní notebooky. 
 
Gartner totiž uvádí, že prodeje klasických desktopů a laptopů se mají mezi roky 2016 a 2019 snížit ze 220 na 188 milionů. Firma definuje kategorii Ultramobile Premium tak, že jde o hi-end ultrabooky a 2 v 1 s cenami nad 1000 dolarů. Ty tak budou využívat buď procesory Intel Core nebo nová APU Raven Ridge od AMD a samozřejmostí jsou pro ně také SSD. Právě tato kategorie má poskočit mezi uvedenými roky z 50 na 81 milionů prodaných kusů. 
 
 
Vedle toho tu máme podobné, ale mnohem levnější ultramobilní počítače, které jsou založeny na procesorech Atom a mimo jiné jde i o Chromebooky. V jejich případě Gartner předpokládá spíše pokles prodejů, nebo přinejlepším stagnaci. 
 
Jisté oživení celého PC sektoru má ale nastat v příštím roce, a to zhruba o 0,8 procent, a to především díky zájmu z Číny. Tamější vláda totiž dosud neakceptovala systém Windows 10, ovšem Microsoft si pro ni chystá speciální verzi tohoto OS, která dá správcům možnost ovládat veškerou telemetrii. Očekává se tak, že nástup tohoto systému vyvolá i výrazně větší zájem o nový hardware. 
 
Zdroj: Gartner


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Procesorům Intel Coffee Lake-S zvoní hrana, přestanou proudit na trh Procesorům Intel Coffee Lake-S zvoní hrana, přestanou proudit na trh
Jak se dalo očekávat, procesory Intel generace Coffee Lake pro desktopy budou postupně vytlačeny z trhu novou generací. Intel nyní informuje o přesném datu, kdy budou dodány na trh poslední kusy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sony tento týden konzoli PS5 nepředstaví, podporuje protesty v USA Sony tento týden konzoli PS5 nepředstaví, podporuje protesty v USA
Společnost Sony měla ve čtvrtek večer představit svou novou konzoli PlayStation 5, ovšem toho se nedočkáme a není jasné, kdy lze očekávat náhradní termín. Sony totiž tímto krokem podporuje aktuální protesty probíhající v USA.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nejbližší exoplaneta byla potvrzena pomocí nového spektrografu Nejbližší exoplaneta byla potvrzena pomocí nového spektrografu
O existenci exoplanety Proxima b se obecně už dávno nepochybuje, ale vždy je dobré mít potvrzení z dalšího nezávislého zdroje. Tím je nový spektrograf ESPRESSO, který potvrdil i hmotnost planety a délku jejího oběhu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft pozastavil rozšiřování Windows 10 May 2020 na většině zařízení Microsoft pozastavil rozšiřování Windows 10 May 2020 na většině zařízení
Čerstvě máme na trhu novou verzi systému Windows 10, kterou označujeme za May 2020 Update, verzi 2004, nebo prostě za letošní velkou jarní aktualizaci. Její rozšiřování ale bylo nyní na většině typů zařízení pozastaveno. Proč?
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu
Intel se neodhodlal změnit svůj přístup k taktování desktopových procesorů ani v nejnovější generaci Comet Lake-S. Pomocí změny násobiče můžeme takto ladit výkon pouze procesorů K na sadě Z490, ale do toho vstupují výrobci základních desek.
Dnes, aktualita, Jan Vítek