Gigabyte pracuje na deskách pro 28jádrový Intel a připomíná takt 5 GHz

Gigabyte pracuje na deskách pro 28jádrový Intel a připomíná takt 5 GHz
, , aktualita
Pozoruhodnou tiskovou zprávu si připravila společnost Gigabyte. Ta mluví o spojenectví s Intelem za účelem taktování procesorů XCC. Jde o modely s nejvyšším počtem jader, jaké Intel nabízí a Gigabyte přitom mluví o taktech i přes 5 GHz. 
K oblíbeným
reklama
Intel Extreme Core Count (XCC) jsou tedy procesory s až 28 fyzickými jádry a ty by ještě před koncem letošního roku měly vůbec poprvé zavítat mezi desktopy díky připravovanému Xeonu W-3175X. Intel jej přitom v předběžné verzi představoval před řadou měsíců na Computexu, kde se snažil vzbudit dojem, že v dohledné době nabídne 28jádrové CPU pracující na frekvenci 5 GHz a právě na to Gigabyte odkazuje. Jak se ale hned ukázalo, šlo prostě o přetaktovaný Xeon Platinum, který pracoval na speciální desce, jejíž napájení využilo chladič, který by bohatě stačil i na hi-end grafickou kartu. Především ale použitý procesor pracující na 5 GHz využíval chladicí okruh napojený na zařízení s příkonem 1 kW, které aktivně chladilo kolující médium. 
 
 
O taktu přes 5 GHz na procesoru Xeon W-3175X tak nyní opět mluví společnost Gigabyte, která evidentně chce i pro takové účely nabídnout své základní desky. Podobně jako chtěl v době Computexu Intel sebrat vítr z plachet firmě AMD s jejími 32jádrovými Threadrippery,  chce nyní asi i Gigabyte na sebe strhnout pozornost, která se v posledních dnech upírala především k firmě Asus a její desce ROG Dominus, ačkoliv původní prezentace na Computexu také ukazovala produkty Gigabyte. Nic konkrétního totiž firma nyní nepředstavila a pouze uvedla, že příslušné produkty uvede v "blízké budoucnosti". 
 
A jak je vidět z fotografie s výjevem z prezentace Intelu z Computexu, pod stolem se skrývala výkonná "lednička", na což ukazují páskou obalené hadice napojené ve skříní u pozice napájecího zdroje. Ostatně pokud Gigabyte mluví o tom, že chce dosáhnout na 28jádrovém Xeonu taktu i přes 5 GHz bez použití chlazení pomocí tekutého dusíku, nic jiného než výkonnou chladničku použít asi nemůže, a to ani při prezentaci. Však testy s tekutým dusíkem jsou obvykle vyhrazeny čistě krátkodobým taktovacím pokusům a pokud by se něco takového mělo spojit s ukázkou hardwaru pro "multi-core computing vhodný pro finanční a tržní analýzy", jak zpráva uvádí, vypadalo by to přinejmenším směšně. 
 
chladič VRM desky nám vyfotil Anandtech
 
Jenomže počítač vybavený přetaktovaným Intelem a vlastní ledničkou nevypadá o moc lépe. Takový typ chlazení je sice ve světě PC znám už dlouho, ovšem to byla spíše výsada movitých nadšenců, kteří neřešili nějaký poměr ceny a získaného výkonu navíc. Případná snaha udělat z toho hotový produkt, který by si měli kupovat profesionálové na místo svých pracovních stanic, to vypadá přinejmenším podivně, ale možná se mýlím. V každém případě by to ale byl produkt pro zákazníky, kterým na pořizovacích nákladech stejně jako na nákladech na provoz nezáleží a jediné, na čem jim záleží, je mít k dispozici jednopaticové PC s co možná největším vícevláknovým výkonem. 
 
Jackson Hsu z firmy Gigabyte ale vystihl podstatu celé této záležitosti, když řekl, že "Gigabyte se na Computexu 2018 spojil s Intelem v ukázce přetaktování procesorů Intel XCC na 5 GHz napříč všemi jádry, čímž jasně ukázal, že základní desky Gigabyte jsou ideální volba pro procesory XCC". Zde jde především o prestiž, a tak můžeme za tím hledat podobné důvody, jaké nutí třeba automobilové firmy účastnit se vrcholových soutěží.  
 
Zdroj: TZ Gigabyte


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář