Gigabyte pracuje na deskách pro 28jádrový Intel a připomíná takt 5 GHz

Gigabyte pracuje na deskách pro 28jádrový Intel a připomíná takt 5 GHz
, , aktualita
Pozoruhodnou tiskovou zprávu si připravila společnost Gigabyte. Ta mluví o spojenectví s Intelem za účelem taktování procesorů XCC. Jde o modely s nejvyšším počtem jader, jaké Intel nabízí a Gigabyte přitom mluví o taktech i přes 5 GHz. 
K oblíbeným
reklama
Intel Extreme Core Count (XCC) jsou tedy procesory s až 28 fyzickými jádry a ty by ještě před koncem letošního roku měly vůbec poprvé zavítat mezi desktopy díky připravovanému Xeonu W-3175X. Intel jej přitom v předběžné verzi představoval před řadou měsíců na Computexu, kde se snažil vzbudit dojem, že v dohledné době nabídne 28jádrové CPU pracující na frekvenci 5 GHz a právě na to Gigabyte odkazuje. Jak se ale hned ukázalo, šlo prostě o přetaktovaný Xeon Platinum, který pracoval na speciální desce, jejíž napájení využilo chladič, který by bohatě stačil i na hi-end grafickou kartu. Především ale použitý procesor pracující na 5 GHz využíval chladicí okruh napojený na zařízení s příkonem 1 kW, které aktivně chladilo kolující médium. 
 
 
O taktu přes 5 GHz na procesoru Xeon W-3175X tak nyní opět mluví společnost Gigabyte, která evidentně chce i pro takové účely nabídnout své základní desky. Podobně jako chtěl v době Computexu Intel sebrat vítr z plachet firmě AMD s jejími 32jádrovými Threadrippery,  chce nyní asi i Gigabyte na sebe strhnout pozornost, která se v posledních dnech upírala především k firmě Asus a její desce ROG Dominus, ačkoliv původní prezentace na Computexu také ukazovala produkty Gigabyte. Nic konkrétního totiž firma nyní nepředstavila a pouze uvedla, že příslušné produkty uvede v "blízké budoucnosti". 
 
A jak je vidět z fotografie s výjevem z prezentace Intelu z Computexu, pod stolem se skrývala výkonná "lednička", na což ukazují páskou obalené hadice napojené ve skříní u pozice napájecího zdroje. Ostatně pokud Gigabyte mluví o tom, že chce dosáhnout na 28jádrovém Xeonu taktu i přes 5 GHz bez použití chlazení pomocí tekutého dusíku, nic jiného než výkonnou chladničku použít asi nemůže, a to ani při prezentaci. Však testy s tekutým dusíkem jsou obvykle vyhrazeny čistě krátkodobým taktovacím pokusům a pokud by se něco takového mělo spojit s ukázkou hardwaru pro "multi-core computing vhodný pro finanční a tržní analýzy", jak zpráva uvádí, vypadalo by to přinejmenším směšně. 
 
chladič VRM desky nám vyfotil Anandtech
 
Jenomže počítač vybavený přetaktovaným Intelem a vlastní ledničkou nevypadá o moc lépe. Takový typ chlazení je sice ve světě PC znám už dlouho, ovšem to byla spíše výsada movitých nadšenců, kteří neřešili nějaký poměr ceny a získaného výkonu navíc. Případná snaha udělat z toho hotový produkt, který by si měli kupovat profesionálové na místo svých pracovních stanic, to vypadá přinejmenším podivně, ale možná se mýlím. V každém případě by to ale byl produkt pro zákazníky, kterým na pořizovacích nákladech stejně jako na nákladech na provoz nezáleží a jediné, na čem jim záleží, je mít k dispozici jednopaticové PC s co možná největším vícevláknovým výkonem. 
 
Jackson Hsu z firmy Gigabyte ale vystihl podstatu celé této záležitosti, když řekl, že "Gigabyte se na Computexu 2018 spojil s Intelem v ukázce přetaktování procesorů Intel XCC na 5 GHz napříč všemi jádry, čímž jasně ukázal, že základní desky Gigabyte jsou ideální volba pro procesory XCC". Zde jde především o prestiž, a tak můžeme za tím hledat podobné důvody, jaké nutí třeba automobilové firmy účastnit se vrcholových soutěží.  
 
Zdroj: TZ Gigabyte


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Neschopnost Facebooku: síť ukládala hesla v plaintextu Neschopnost Facebooku: síť ukládala hesla v plaintextu
Sociální síť Facebook má za poslední rok opravdu hodně obrovských průšvihů a očividně to jen tak neskončí. Nyní se zjistilo, že stovky milionů uživatelů mělo svá hesla uložena v plaintextu a zaměstnanci společnosti k nim mohli mít přístup.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci
NVIDIA už dlouho nabízí své Game Ready Driver, které vždy ve své nové verzi reagují na nabídku nejdůležitějších herních novinek. Nyní tu máme Creator Ready Driver a je jasné, že půjde o stejnou věc, jen ne pro hry, ale pro jiné aplikace. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře
Na GDC byl představen další model headsetu Oculus Rift, který dostal prosté označení S. Jde o přímého následovníka původního modelu Oculus Rift, který stále vyžaduje kabely, ale nabízí vyšší rozlišení a schopnost se sám orientovat v prostoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu
Intel se odhodlal po řadě let zásadním způsobem vylepšit své běžné integrované grafické čipy. Chystá si 11. generaci grafické architektury a pro běžné GT2 to bude znamenat především jednu věc. Počet jednotek EU se navýší z 24 na 64. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre
Intel se také účastní GDC a je připraven se s námi podělit o své inovace v oblasti PC grafiky. Dozvíme se tak o Graphics Command Centre, které bude sloužit nastavení grafiky ve hrách či o komunitě The Odyssey nebo programu GameDev Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře