Gigabyte zrušil podporu PCIe 4.0 na starších deskách pro AMD

Gigabyte zrušil podporu PCIe 4.0 na starších deskách pro AMD
, , aktualita
S podporou sběrnice PCIe 4.0 na starších deskách od AMD je to stále nekončící příběh, ale možná už se blíží rozuzlení. Gigabyte totiž vydal nové verze BIOSů, které právě na starších deskách podporu PCIe 4.0 ruší. 
K oblíbeným
reklama
Spekulovat o podpoře rozhraní PCI Express 4.0 na deskách AMD s čipsety 400 a potažmo 300 Series už nemusíme, ta byla dávno potvrzena, přičemž je pravda, že nemusí fungovat u všech desek stejným způsobem. A to byl právě pro firmu AMD nepřekonatelný problém, protože ta by sama o sobě nemohla zajistit širokou podporu rozhraní PCIe 4.0 na deskách se 400 Series či ještě starších tak, jako tomu je v případě čipsetu X570.
 
 
Výrobci desek na to jako obvykle spíše nedbali a začali využívat příležitosti k tomu, aby PCIe 4.0 majitelům starších desek zprostředkovali. Jak je ale vidět třeba v tabulce od firmy Asus, tato podpora se lišila v tom, že na některých deskách je možné provozovat slot M.2 s PCIe 4.0, tedy to platí pro všechny až na jednu, na některých pak ještě navíc slot PCIe x16 pro grafiku, ovšem někde třeba jen v režimu s osmi linkami, což by oproti PCIe 3.0 x16 nepřineslo nic.
 
Společnosti AMD se nelze divit, že jí taková podpora-nepodpora není po chuti, i když zkušenější uživatelé by jistě byli rádi, kdyby se jim nikdo nemotal do svobodné volby a nechal jen na nich, zda nabízenou možnost využijí, s čímž se dá jistě souhlasit. Ostatně vrtáním v BIOSu se dá nevhodnou volbou způsobit daleko větší škody, než abychom si jen nastavili něco, co učiní počítač nestabilním. Nic závažnějšího by se snad v tomto případě stát nemohlo. 
 
 
Nicméně Gigabyte už evidentně vyslyšel požadavky firmy AMD a začal podporu PCIe 4.0 na svých starších deskách, čili na všech krom nových s X570, deaktivovat. Přímo Gigabyte byl přitom mezi prvními firmami, které to umožnily, pokud nebyl vůbec první. 
 
Sluší se také upozornit, že jde o nové BIOSy, které již nesou mikrokód AGESA 1.0.0.3 ABB. Ten by snad už měl vyřešit problém s titulem Destiny 2 krom dalších, což ostatně uvádí i Gigabyte v poznámkách, takže jde o podstatnou aktualizaci a uživatelé by ji měli instalovat. Nicméně současně jim nic nebrání v tom, aby využili starší verzi BIOSu, pokud jsou s ní spokojeni a rádi využijí podporu PCIe 4.0.
 
Otázka také je, zda je zrušení podpory nové verze PCIe krok, jejž si v rámci mikrokódu vynutilo samotné AMD, nebo zda se to prostě s výrobci desek dohodlo na spolupráci. Takový Asus nabízí už také nové verze BIOSů ze stejné doby, kdy přišly i od Gigabyte. Jenomže je uveden nejednoznačný popis nového mikrokódu (AGESA 1.0.0.3 Patch AB). Logicky by to ale už měla být verze ABB, ovšem o podpoře PCIe 4.0 se nikde už nepíše. ASRock nové BIOSy asi také ještě nemá, takže na soudy o tom, zda bude PCIe 4.0 na deskách zrušeno celoplošně, ty ještě vypouštět nebudeme. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář