Gigabyte zrušil podporu PCIe 4.0 na starších deskách pro AMD

Gigabyte zrušil podporu PCIe 4.0 na starších deskách pro AMD
, , aktualita
S podporou sběrnice PCIe 4.0 na starších deskách od AMD je to stále nekončící příběh, ale možná už se blíží rozuzlení. Gigabyte totiž vydal nové verze BIOSů, které právě na starších deskách podporu PCIe 4.0 ruší. 
K oblíbeným
reklama
Spekulovat o podpoře rozhraní PCI Express 4.0 na deskách AMD s čipsety 400 a potažmo 300 Series už nemusíme, ta byla dávno potvrzena, přičemž je pravda, že nemusí fungovat u všech desek stejným způsobem. A to byl právě pro firmu AMD nepřekonatelný problém, protože ta by sama o sobě nemohla zajistit širokou podporu rozhraní PCIe 4.0 na deskách se 400 Series či ještě starších tak, jako tomu je v případě čipsetu X570.
 
 
Výrobci desek na to jako obvykle spíše nedbali a začali využívat příležitosti k tomu, aby PCIe 4.0 majitelům starších desek zprostředkovali. Jak je ale vidět třeba v tabulce od firmy Asus, tato podpora se lišila v tom, že na některých deskách je možné provozovat slot M.2 s PCIe 4.0, tedy to platí pro všechny až na jednu, na některých pak ještě navíc slot PCIe x16 pro grafiku, ovšem někde třeba jen v režimu s osmi linkami, což by oproti PCIe 3.0 x16 nepřineslo nic.
 
Společnosti AMD se nelze divit, že jí taková podpora-nepodpora není po chuti, i když zkušenější uživatelé by jistě byli rádi, kdyby se jim nikdo nemotal do svobodné volby a nechal jen na nich, zda nabízenou možnost využijí, s čímž se dá jistě souhlasit. Ostatně vrtáním v BIOSu se dá nevhodnou volbou způsobit daleko větší škody, než abychom si jen nastavili něco, co učiní počítač nestabilním. Nic závažnějšího by se snad v tomto případě stát nemohlo. 
 
 
Nicméně Gigabyte už evidentně vyslyšel požadavky firmy AMD a začal podporu PCIe 4.0 na svých starších deskách, čili na všech krom nových s X570, deaktivovat. Přímo Gigabyte byl přitom mezi prvními firmami, které to umožnily, pokud nebyl vůbec první. 
 
Sluší se také upozornit, že jde o nové BIOSy, které již nesou mikrokód AGESA 1.0.0.3 ABB. Ten by snad už měl vyřešit problém s titulem Destiny 2 krom dalších, což ostatně uvádí i Gigabyte v poznámkách, takže jde o podstatnou aktualizaci a uživatelé by ji měli instalovat. Nicméně současně jim nic nebrání v tom, aby využili starší verzi BIOSu, pokud jsou s ní spokojeni a rádi využijí podporu PCIe 4.0.
 
Otázka také je, zda je zrušení podpory nové verze PCIe krok, jejž si v rámci mikrokódu vynutilo samotné AMD, nebo zda se to prostě s výrobci desek dohodlo na spolupráci. Takový Asus nabízí už také nové verze BIOSů ze stejné doby, kdy přišly i od Gigabyte. Jenomže je uveden nejednoznačný popis nového mikrokódu (AGESA 1.0.0.3 Patch AB). Logicky by to ale už měla být verze ABB, ovšem o podpoře PCIe 4.0 se nikde už nepíše. ASRock nové BIOSy asi také ještě nemá, takže na soudy o tom, zda bude PCIe 4.0 na deskách zrušeno celoplošně, ty ještě vypouštět nebudeme. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář