www.svethardware.cz
>
>
>

GlobalFoundries 12LP+ slibuje vlastnosti srovnatelné s 10nm procesy

GlobalFoundries 12LP+ slibuje vlastnosti srovnatelné s 10nm procesy
, , aktualita
Společnost GlobalFoundries sice rezignovala na vývoj svého 7nm procesu, ale pracovat na vylepšování svých dostupných technologií nepřestala. Nyní se pochlubila svým procesem 12LP+ a jeho vlastnostmi. 
K oblíbeným
reklama
Zrušení vývoje 7nm procesu ve firmě GlobalFoundries (GloFo) byla pro svět počítačů PC zásadní novinka, která ovlivnila především směřování firmy AMD. Ta měla s GloFo nadstandardní vztahy a musela dle smluv odebírat jistý objem čipů, což bylo v minulosti zdrojem velkých problémů třeba v případě 28nm procesu a prvních APU. Ovšem to, že GloFo zrušila vývoj 7nm procesu, rovněž ztratila možnost firmě AMD nabízet výrobu nejmodernějších čipů, neboť těžko někdo mohl po AMD chtít, aby zůstalo u 12nm procesu. To se tak vymanilo ze starých smluv a i když stále využívá služeb GloFo třeba pro výrobu I/O čipů pro moderní procesory, jde již o podružné produkty. 
 
 
Dnes se přitom ukazuje, že o 7nm proces firmy TSMC je velký zájem, který by GloFo bývala mohla pokrýt. My ale nevíme a nikdy se nedozvíme to, zda byl jeho vývoj zrušen právě kvůli údajné ekonomické nerentabilitě, nebo prostě kvůli tomu, že si v GloFo uvědomili hrozící technické potíže a třeba až neschopnost vývoj dokončit. 
 
GloFo si před lety licencovala 14nm proces od Samsungu a na něm AMD postavila první generaci procesorů Zen a také Polaris a Vegu. Tento proces pak byl optimalizován a představen jako 12nm, ovšem nakonec se ukázalo, že navzdory tomuto označení nedošlo dle AMD k žádnému zmenšení tranzistorů či jejich dílčích rozměrů, takže na stejnou plochu se jich stále vešel stejný počet, i když otázka je, zda to 12nm proces přece jen neumožnil, jen AMD toho nevyužilo. 
Nyní s nástupem procesu 12LP+ FinFET paradoxně jde i o zvýšení hustoty tranzistorů, a to o 15 % oproti 14LP či 12LP. Dále to je 20% zvýšení výkonu, nebo naopak 40% snížení spotřeby (záleží na volbě zákazníka a jeho designu), a to právě v porovnání s 12LP. 
 
GloFo také porovnává 12LP+ s konkurenčními 7nm technologiemi, s nimiž se prý může téměř srovnávat, ovšem s tím, že náklady na vývoj čipů mohou být třeba jen poloviční. Nicméně spíše jde o konkurenta pro 10nm procesy a ve světě PC už této firmě v každém případě ujel vlak. Ostatně sama společnost GlobalFoundries oznamuje, že se se svým 12LP+ zaměří především na výrobu produktů pro AI a cloud a vedle nich má i novou technologii pro 2,5D interposery pro napojení pamětí typu HBM. Má také už několik zákazníků, pro něž chce začít pomocí nového procesu vyrábět čipy ve velkých počtech od roku 2021. V porovnání se Samsungem či TSMC má GloFo už znatelně volnější tempo. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma
Vývojáři VR titulu Half-Life: Alyx se rozhodli, že se nechají zpovídat na Redditu v rámci AMA (Ask Me Anything), takže můžeme očekávat, že se z odpovědí dozvíme řadu novinek. A vedle toho si můžeme předchozí díly zahrát zdarma. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon? EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon?
Velice zajímavé věci se dějí nejen mezi novými Radeony RX 5600 XT, ale také mezi kartami NVIDIA GeForce RTX 2060. Některé EVGA GeForce RTX 2060 KO totiž jsou vybaveny čipy, které by jim vůbec neměly příslušet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Desky MSI Z490 se objevily v záznamech ECC, které to jsou? Desky MSI Z490 se objevily v záznamech ECC, které to jsou?
MSI si pochopitelně chystá nové základní desky pro procesory Comet Lake-S a nyní se dozvídáme, že ty se objevily v záznamech Eurasian Economic Commission (EEC). Jaké modely to konkrétně jsou?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Týdenní šance o zdroj Chieftronic PowerPlay (13.1. - 19.1.) Týdenní šance o zdroj Chieftronic PowerPlay (13.1. - 19.1.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 13.1. do 19.1. naše Týdenní šance se značkou Chieftronic, v které jste mohli vyhrát 550W zdroj Chieftronic PowerPlay. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes, soutěž, Karel Polívka