www.svethardware.cz
>
>
>

GlobalFoundries 12LP+ slibuje vlastnosti srovnatelné s 10nm procesy

GlobalFoundries 12LP+ slibuje vlastnosti srovnatelné s 10nm procesy
, , aktualita
Společnost GlobalFoundries sice rezignovala na vývoj svého 7nm procesu, ale pracovat na vylepšování svých dostupných technologií nepřestala. Nyní se pochlubila svým procesem 12LP+ a jeho vlastnostmi. 
K oblíbeným
reklama
Zrušení vývoje 7nm procesu ve firmě GlobalFoundries (GloFo) byla pro svět počítačů PC zásadní novinka, která ovlivnila především směřování firmy AMD. Ta měla s GloFo nadstandardní vztahy a musela dle smluv odebírat jistý objem čipů, což bylo v minulosti zdrojem velkých problémů třeba v případě 28nm procesu a prvních APU. Ovšem to, že GloFo zrušila vývoj 7nm procesu, rovněž ztratila možnost firmě AMD nabízet výrobu nejmodernějších čipů, neboť těžko někdo mohl po AMD chtít, aby zůstalo u 12nm procesu. To se tak vymanilo ze starých smluv a i když stále využívá služeb GloFo třeba pro výrobu I/O čipů pro moderní procesory, jde již o podružné produkty. 
 
 
Dnes se přitom ukazuje, že o 7nm proces firmy TSMC je velký zájem, který by GloFo bývala mohla pokrýt. My ale nevíme a nikdy se nedozvíme to, zda byl jeho vývoj zrušen právě kvůli údajné ekonomické nerentabilitě, nebo prostě kvůli tomu, že si v GloFo uvědomili hrozící technické potíže a třeba až neschopnost vývoj dokončit. 
 
GloFo si před lety licencovala 14nm proces od Samsungu a na něm AMD postavila první generaci procesorů Zen a také Polaris a Vegu. Tento proces pak byl optimalizován a představen jako 12nm, ovšem nakonec se ukázalo, že navzdory tomuto označení nedošlo dle AMD k žádnému zmenšení tranzistorů či jejich dílčích rozměrů, takže na stejnou plochu se jich stále vešel stejný počet, i když otázka je, zda to 12nm proces přece jen neumožnil, jen AMD toho nevyužilo. 
Nyní s nástupem procesu 12LP+ FinFET paradoxně jde i o zvýšení hustoty tranzistorů, a to o 15 % oproti 14LP či 12LP. Dále to je 20% zvýšení výkonu, nebo naopak 40% snížení spotřeby (záleží na volbě zákazníka a jeho designu), a to právě v porovnání s 12LP. 
 
GloFo také porovnává 12LP+ s konkurenčními 7nm technologiemi, s nimiž se prý může téměř srovnávat, ovšem s tím, že náklady na vývoj čipů mohou být třeba jen poloviční. Nicméně spíše jde o konkurenta pro 10nm procesy a ve světě PC už této firmě v každém případě ujel vlak. Ostatně sama společnost GlobalFoundries oznamuje, že se se svým 12LP+ zaměří především na výrobu produktů pro AI a cloud a vedle nich má i novou technologii pro 2,5D interposery pro napojení pamětí typu HBM. Má také už několik zákazníků, pro něž chce začít pomocí nového procesu vyrábět čipy ve velkých počtech od roku 2021. V porovnání se Samsungem či TSMC má GloFo už znatelně volnější tempo. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen
Nedávno jsme se dozvěděli o zrušení konference Mobile Worlds Congress 2020, která se měla konat v Barceloně. Přirozeně se tak vynořily obavy o rušení dalších akcí podobného ražení, takže jaké jsou nejnovější zprávy?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy
Válka mezi Izraelem a palestinským Hamásem se odehrává na více frontách. Jednou z nich je i sledování pomocí mobilních telefonů malwarem. K tomu využili populární metodu catphishingu, kdy se vydávali za atraktivní ženy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate
Po hře Kingdom Come: Deliverance, kterou Epic Games ve svém obchodě až do tohoto čtvrtka nabízí zcela zdarma, přijde další hra, respektive dvojice her a jednou z nich bude Assassin's Creed: Syndicate. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru
Během minulého týdne se měly po poněkud mrazivých oslavách v Číně opět začít rozjíždět továrny, ovšem ukázalo se, že leckde chybějí pracovníci. Nyní tu máme už přesnější čísla od TrendForce, která ukazují dopad na výrobu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce
Letos se dočkáme nových herních konzolí firem Sony a Microsoft, jejichž nástup se bezprostředně týká také NVIDIE či jiných společností orientovaných na PC hardware. A Jensen Huang opět brojí proti konzolím.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře