www.svethardware.cz
>
>
>

Google poslal na Bermudy 20 mld. EUR, aby si snížil daně

Google poslal na Bermudy 20 mld. EUR, aby si snížil daně
, , aktualita
Velké korporace se hodně snaží ušetřit na daních a hledají legální kličky, jak zaplatit co nejmenší daně. Za rok 2017 tak společnost Google poslala přes irské a nizozemské pobočky na Bermudy téměř 20 miliard EUR.
K oblíbeným
reklama
Společnost Google je jednou z mnoha korporací, které využívají nejrůznějších právních kliček umožňujících jim výrazně snížit poplatky na daních. I když většinu zisků daní v USA a platí zde cca 26% daně, příjmy mimo USA už dávají více možností, jak se dostat na výrazně nižší procenta. Jedním ze způsobů je tzv. "Double Irish Dutch Sandwich". V tomto případě dochází k tomu, že přes irskou pobočku společnosti se pošlou peníze do nizozemské pobočky (v případě Google do Google Netherlands Holdings BV) a pak zpět do irské společnosti, která ale operuje a má sídlo v nějakém daňovém ráji. Pro Google je to sídlo na Bermudách.
 
Logo Google
 
V roce 2016 takto společnost Google "vyvezla" příjmy ve výši okolo 16 miliard EUR, za rok 2017 to už mělo být 19,9 mld. EUR. Tento postup je prozatím legální, nicméně moc dlouho už nebude. Tlak ze strany USA i EU způsobil, že v roce 2014 bylo rozhodnuto o konci tohoto mechanismu. Ten může legálně fungovat nejpozději v roce 2020, poté už půjde o nelegální činnost. Otázkou je, jak se k tomu postaví samotný Google a jaké jiné cesty si najde k tomu, aby mohl legálně platit nižší daně.
 
Připomeňme, že různé daňové praktiky se zdaleka netýkají jen Googlu, ale i dalších obrovských společností, jako jsou Microsoft, Facebook nebo Apple, které mají sídla pro Evropu zpravidla v Irsku. Např. Apple měl s Irskem dohodu o supernízkých daních ve výši pouhých 0,05 %. EU ale toto Applu i Irsku zatrhla a Apple tak byl nucen na daních doplatit 14 mld. EUR.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer
V průběhu dnešního dne se objevila informace, že spoluzakladatel firmy Alienware Frank Azor odchází z pozice viceprezidenta a generálního manažera. Později jsme se dozvěděli, že jeho cílem je společnost AMD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM
Společnost Everspin splňuje svůj slib a začíná s výrobou pamětí typu STT-MRAM, což jsou nové nadějné Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM. Využije přitom k tomu služeb společnosti GlobalFoundries.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu
Lisa Pearce z Intelu dnes oznámila, že požadavky uživatelů byly vyslyšeny, a to alespoň v případě využití funkce Integer Scaling týkající se obrazu. To by mělo potěšit především fanoušky emulátorů starých konzolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470 AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470
Dnes se opět můžeme zaměřit na procesor AMD Ryzen 5 3600 a jeho testy, které tentokrát přichází ze serveru Elchapuzasinformatico. Můžeme a nemusíme jim věřit, ale aspoň se na ně můžeme podívat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek