www.svethardware.cz
>
>
>

Google poslal na Bermudy 20 mld. EUR, aby si snížil daně

Google poslal na Bermudy 20 mld. EUR, aby si snížil daně
, , aktualita
Velké korporace se hodně snaží ušetřit na daních a hledají legální kličky, jak zaplatit co nejmenší daně. Za rok 2017 tak společnost Google poslala přes irské a nizozemské pobočky na Bermudy téměř 20 miliard EUR.
K oblíbeným
reklama
Společnost Google je jednou z mnoha korporací, které využívají nejrůznějších právních kliček umožňujících jim výrazně snížit poplatky na daních. I když většinu zisků daní v USA a platí zde cca 26% daně, příjmy mimo USA už dávají více možností, jak se dostat na výrazně nižší procenta. Jedním ze způsobů je tzv. "Double Irish Dutch Sandwich". V tomto případě dochází k tomu, že přes irskou pobočku společnosti se pošlou peníze do nizozemské pobočky (v případě Google do Google Netherlands Holdings BV) a pak zpět do irské společnosti, která ale operuje a má sídlo v nějakém daňovém ráji. Pro Google je to sídlo na Bermudách.
 
Logo Google
 
V roce 2016 takto společnost Google "vyvezla" příjmy ve výši okolo 16 miliard EUR, za rok 2017 to už mělo být 19,9 mld. EUR. Tento postup je prozatím legální, nicméně moc dlouho už nebude. Tlak ze strany USA i EU způsobil, že v roce 2014 bylo rozhodnuto o konci tohoto mechanismu. Ten může legálně fungovat nejpozději v roce 2020, poté už půjde o nelegální činnost. Otázkou je, jak se k tomu postaví samotný Google a jaké jiné cesty si najde k tomu, aby mohl legálně platit nižší daně.
 
Připomeňme, že různé daňové praktiky se zdaleka netýkají jen Googlu, ale i dalších obrovských společností, jako jsou Microsoft, Facebook nebo Apple, které mají sídla pro Evropu zpravidla v Irsku. Např. Apple měl s Irskem dohodu o supernízkých daních ve výši pouhých 0,05 %. EU ale toto Applu i Irsku zatrhla a Apple tak byl nucen na daních doplatit 14 mld. EUR.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ford investuje 50 mil. USD do Redwoodu, recyklační firmy od zakladatele Tesly Ford investuje 50 mil. USD do Redwoodu, recyklační firmy od zakladatele Tesly
Pokud má mít elektromobilita smysl, je potřeba vyřešit několik otázek. Jednou z nich je i recyklace akumulátorů. Automobilka Ford proto nedávno investovala do recyklační firmy Redwood Materials, kterou založil jeden ze zakladatelů Tesly.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Lexar uvádí SSD NM800 pro profesionální nasazení Lexar uvádí SSD NM800 pro profesionální nasazení
Společnost Lexar uvedla na trh nová SSD řady NM800. Ta využívají rychlého rozhraní PCIe Gen4 x4 a výrobce slibuje přenosové rychlosti až na úrovni 7400 MB/s. Mířit mají především na kreativní profesionální nasazení. 
25.9.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Návrh orgánů EU chce prosadit povinné USB-C pro telefony i další zařízení Návrh orgánů EU chce prosadit povinné USB-C pro telefony i další zařízení
Evropská komise předložila návrh zákona, který by po výrobcích telefonů a jiných zařízení vyžadoval povinně nabíjecí port USB-C. Už tedy žádné micro USB nebo Lightning. Budou tak mít brzy i iPhony toto rozhraní?
25.9.2021, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů
AMD dle Omdia posílilo mezi datacentrovými servery, každý šestý využívá EPYC AMD dle Omdia posílilo mezi datacentrovými servery, každý šestý využívá EPYC
Společnost AMD se aktuálně věnuje přednostně serverům, pro něž vyrábí své procesory a celé platformy. Není tak divu, že to přináší své ovoce a AMD dle analytické společnosti Omdia zvyšuje svůj podíl na trhu. 
24.9.2021, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Namísto posílení propad, Čína označila kryptoměny za nelegální platidlo Namísto posílení propad, Čína označila kryptoměny za nelegální platidlo
Po výrazném propadu hodnoty kryptoměn, který nastal sedmého září a později se ještě prohloubil, se očekával další postupný růst, jenž měl dle burzy Deribit odstartovat již dnes. Namísto toho přišel další pád. 
24.9.2021, aktualita, Jan Vítek19 komentářů