Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Google v Chrome Store zakázal rozšíření pro těžbu kryptoměn

4.4.2018, Jan Vítek, aktualita
Google v Chrome Store zakázal rozšíření pro těžbu kryptoměn
Společnost Google se rozhodla už zcela zakázat v Chrome Store rozšíření, která slouží pro težbu kryptoměn, a to zcela bez rozdílu. V obchodu bychom tak už neměli narazit na taková rozšíření, která by nám užírala výkon a navyšovala účty za energie.
V podstatě se jednalo o rozšíření pro "cryptojacking", čili využití cizích počítačů pro těžbu kryptoměn pro někoho jiného. V některých případech může jít o věc, na níž není nic špatného, a to třeba tehdy, když s těžbou souhlasil i majitel počítače třeba jako s alternativou zobrazovaných reklam. Nicméně zkušenosti Googlu jsou takové, že v drtivé většině případů šlo pouze a jen o způsob, jak ovládnout cizí počítače k vlastnímu obohacení, aniž by o tom jejich majitelé či provozovatelé věděli a souhlasili s tím. 
 
 
Na začátku těchto skriptů a rozšíření tak existovala naděje, že kryptoměny pomohou alespoň částečně vyřešit nekonečnou bitvu mezi provozovateli webových stránek a lidmi, kteří používají rozšíření blokující reklamy. V případě velice rozšířeného prohlížeče Chrome od firmy Google je tato naděje už vyhaslá, což se ostatně dalo čekat. 
 
Dle informací zveřejněných na Chromium Blog už nebudou skripty pro těžbu kryptoměn povoleny na platformě Chrome, neboť asi 90 procent ze všech kryptotěžebních rozšíření nedodržovalo nastolená pravidla, a sice aby těžba probíhala vždy s vědomím uživatele, na jehož počítači je prováděna. Google tak už nechce tyto záležitosti posuzovat jednotlivě, a tak rovnou vydal všeobecný zákaz platící pro Chrome Web Store. 
 
 
Už existující rozšíření, která byla povolena dříve, budou z Chrome Web Store odstraněna ke konci června, což se ovšem netýká těch, která jsou nějak spojena s kryptoměnami či technologiemi blockchainu, ale přímo neprovádí těžbu. 
 
Je nutno dodat, že myšlenka o nahrazení reklam těžbou kryptoměn se v podstatě nedočkala reálných obrysů, neboť by vyžadovala vytvoření nových systémů distribuce těžebních úkolů a vyřešení dalších problémů spojených i se zvýšenou spotřebou na mobilních zařízeních. Asi málokdo by chtěl vyměnit zobrazované reklamy za podstatně sníženou výdrž svého mobilu nebo notebooku. Nicméně takové záležitosti by asi šlo vyřešit, kdyby ovšem Google nespustil boj proti kryptoměnám, a už na více frontách. Však Chrome mezi webovými prohlížeči zcela dominuje.
  
Zdroj: Chromium