www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil

Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil
, , aktualita
Český výrobce antivirů Avast se přiznal, že se do jeho počítačové sítě dostali hackeři. Využili k tomu kompromitování přihlašovacích údajů do dočasného VPN účtu a získali zde vysoká administrátorská práva.
K oblíbeným
reklama
Antivirová společnost Avast zaznamenala hackerský útok na své servery. Pomocí kompromitovaných přihlašovacích údajů do VPN společnosti se hackerům podařilo dostat se dovnitř a díky eskalaci práv získali až oprávnění správce domény. Šlo o dočasný VPN profil, který nevyužíval vícefaktorovou autentizaci, přičemž byl nesprávně ponechán v systému a měl být dávno deaktivován. Na útok se přišlo 23. září, nicméně vyšetřování ukázalo, že něco nekalého se v síti dělo už od 14. května, kdy se útočník poprvé snažil získat přístup do sítě (poté se ještě připojoval 15.5., 24.7. a 11.9.). Podle Avastu útočníkům nechali i po detekci přístup a chtěli sledovat jejich další kroky, což skončilo 15. října, kdy vydali novou verzi aplikace CCleaner s novými digitálními certifikáty (aktualizace se starým certifikátem pozastavili od 25. září).
 
Avast logo
 
Věřilo se, že hackeři chtěli opět napadnout soubory aplikace malwarem podobně, jak to udělali před dvěma lety, kdy ještě Piriform (tehdejší autor aplikace CCleaner) nebyl pod křídly Avastu. Incident se už nějakou dobu vyšetřuje ve spolupráci s českou policií i BIS. Avast také v návaznosti na to dále zapracoval na zvýšení bezpečnosti a lépe odizoloval jednotlivé systémy, zejména co se týče sestavování a vydávání aktualizací. Zrušil i aktualizace dalších svých aplikací a nebude vydávat jejich updaty, dokud zevrubně nezkontroluje, zda zde také nebyly snahy o jejich kompromitování a jsou naprosto bezpečné.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TrendForce: výrobci čipů letos vydělají rekordních 94,6 mld. USD TrendForce: výrobci čipů letos vydělají rekordních 94,6 mld. USD
I bez čísel společnosti TrendForce je zřejmé, že výroba počítačových čipů bude letos trhat rekordy. Můžeme se podívat ale na konkrétní údaje, které nám předkládá tato tchaj-wanská firma. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na čínském maloobchodním trhu CPU se Intel drží lépe, přesto postupně ztrácí Na čínském maloobchodním trhu CPU se Intel drží lépe, přesto postupně ztrácí
Můžeme tvrdit, že pokud jde o DIY trh a samostatně prodávané procesory x86, pak firmě AMD patří obecně v západních zemích a Evropě vedoucí pozice. Ovšem odlišná situace může být v Číně, kde má Intel stále velice stabilní pozici lídra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Křemíková loterie opět v akci, jaká je nabídka lepších Rocket Lake-S? Křemíková loterie opět v akci, jaká je nabídka lepších Rocket Lake-S?
Obchody specializující se na prodej zaručeně přetaktovatelných procesorů jsou stále aktivní, i když se už dříve říkalo, že před sebou nemají budoucnost. Jde především o známou Silicon Lottery, která nově nabízí i Rocket Lake-S. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD
Původní kryptoměny vznikly s myšlenkou využití výpočetního výkonu včetně toho, který jen tak leží ladem, přičemž následky dnes můžeme všichni pocítit i na vlastní peněženky. Pokud se ovšem ujme měna Chia, nemusí jít jen o grafické karty.
17.4.2021, aktualita, Jan Vítek47 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti jsme očekávali už mnohem dříve, ale plány se několikrát změnily. Nyní je ale zřejmé, že tyto nové karty už budou brzy vypuštěny na trh. A pak je tu ještě něco. 
17.4.2021, aktualita, Jan Vítek10 komentářů