www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil

Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil
, , aktualita
Český výrobce antivirů Avast se přiznal, že se do jeho počítačové sítě dostali hackeři. Využili k tomu kompromitování přihlašovacích údajů do dočasného VPN účtu a získali zde vysoká administrátorská práva.
K oblíbeným
reklama
Antivirová společnost Avast zaznamenala hackerský útok na své servery. Pomocí kompromitovaných přihlašovacích údajů do VPN společnosti se hackerům podařilo dostat se dovnitř a díky eskalaci práv získali až oprávnění správce domény. Šlo o dočasný VPN profil, který nevyužíval vícefaktorovou autentizaci, přičemž byl nesprávně ponechán v systému a měl být dávno deaktivován. Na útok se přišlo 23. září, nicméně vyšetřování ukázalo, že něco nekalého se v síti dělo už od 14. května, kdy se útočník poprvé snažil získat přístup do sítě (poté se ještě připojoval 15.5., 24.7. a 11.9.). Podle Avastu útočníkům nechali i po detekci přístup a chtěli sledovat jejich další kroky, což skončilo 15. října, kdy vydali novou verzi aplikace CCleaner s novými digitálními certifikáty (aktualizace se starým certifikátem pozastavili od 25. září).
 
Avast logo
 
Věřilo se, že hackeři chtěli opět napadnout soubory aplikace malwarem podobně, jak to udělali před dvěma lety, kdy ještě Piriform (tehdejší autor aplikace CCleaner) nebyl pod křídly Avastu. Incident se už nějakou dobu vyšetřuje ve spolupráci s českou policií i BIS. Avast také v návaznosti na to dále zapracoval na zvýšení bezpečnosti a lépe odizoloval jednotlivé systémy, zejména co se týče sestavování a vydávání aktualizací. Zrušil i aktualizace dalších svých aplikací a nebude vydávat jejich updaty, dokud zevrubně nezkontroluje, zda zde také nebyly snahy o jejich kompromitování a jsou naprosto bezpečné.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft vypustil do světa Windows 10 November 2019 Update Microsoft vypustil do světa Windows 10 November 2019 Update
Společnost Microsoft oficiálně vypustila na trh svou nejnovější verzi systému Windows 10, kterou můžeme označit jako November 2019 Update, anebo prostě 1909. Vedle jarní aktualizace máme očekávat spíše mírné změny a méně novinek.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Core i5-9600KF výrazně zlevňuje, co ostatní Intely? Core i5-9600KF výrazně zlevňuje, co ostatní Intely?
Cena procesoru Core i5-9600KF v zahraničí i u nás výrazně a skokově klesla, což ukazuje na to, že nejde jen o nějakou akci prodejců. Za kolik si tak můžeme pořídit toto čisté šestijádro a jak na tom jsou jiné Intely?
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem
Deepfakes jsou čím dál tím větším problémem. Varuje před nimi stabice BBC, která se podílela na tvorbě falešného videa s Borisem Johnsonem a Jeremy Corbynem. Ukazuje, že je stále snazší udělat věrohodný podvrh.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax
Noctua nedávno dostala na trh nové procesorové chladiče Chromax Black a nyní je doplňují ventilátory a příslušenství Chromax. Máme tu konkrétně modely NF-A20, NF-A12x15, NF-A9, NF-A9x14 či NF-A8.
Včera, aktualita, Jan Vítek