Hoya: 22TB a 24TB disky potřebují více ploten, anebo HAMR

Hoya: 22TB a 24TB disky potřebují více ploten, anebo HAMR
, , aktualita
Společnost Hoya, která pro výrobce pevných disků tvoří potřebné plotny, se rozpovídala o tom, jak vidí nejbližší budoucnost tohoto hardwaru. Pro další vývoj je dle ní už nezbytné buď přidat plotny, anebo využít nejlépe technologii HAMR. 
K oblíbeným
reklama
Hoya vyrábí pro pevné disky skleněné plotny, které budou využity právě i v nových modelech, jejichž výrobci se pokusí navýšit kapacitu právě i přidáním dalších ploten (nebo alespoň jedné). To znamená, že takové plotny musí být tenčí. Jak jsme se nedávno dozvěděli, půjde i o 0,5 mm tlusté plotny, nebo i tenčí, které umožní do 3,5" disku nacpat i 12 ploten.
 
devět ploten na dnešním HDD
 
Zajímavé je, že dle společnosti Hoya technologie MAMR nepředstavuje velký příslib pro zvýšení hustoty záznamu. Společně s HAMR přitom patří do EAMR, čili technologií pro energeticky podpořený magnetický záznam. A zatímco HAMR k tomu využívá zahřívání místa zápisu pomocí laseru, MAMR spoléhá na mikrovlny. 
 
Technologie kolmého zápisu (PMR), která tu je s námi už více než deset let, už opravdu naráží na své limity, které byly zatím obcházeny pomocí nechvalně známé šindelové SMR využívající částečně překrývané stopy, díky čemuž sice výrazně stoupne hustota záznamu, ale rychlost zápisu se naopak snižuje. Čili aby výrobci mohli i nadále využívat spíše konvenční metodu zápisu (CMR), musí přikročit buď ke zvýšení hustoty ploten, anebo jejich počtu. 
 
Obecně se také technologie HAMR spojuje především s firmou Seagate a MAMR zase s Toshibou a Western Digital. WD dokonce již pro své 16TB a 18TB disky využívá technologii ePMR (energy-assisted PMR), která má zpola nakročeno k MAMR. Dle popisu technologie ePMR využívá "elektrický proud přivedený k hlavnímu pólu zápisové hlavy v průběhu zapisovací operace". Díky tomu disk získá celkově více konzistentní signál pro zapisování dat. 
 
Dle firmy Hoya bude však třeba pro vyrobení 22TB a 24TB disků, které už jsou v roadmapách výrobců, využít více než devět ploten, anebo právě HAMR. MAMR dle ní stačit nebude kvůli velice omezenému nárůstu hustoty záznamu a Hoya také tvrdí, že firmy Toshiba a WD se už začínají od této technologie odvracet a hodlají využít HAMR. Nicméně je třeba poznamenat, že Hoya v tomto oboru figuruje jako výrobce skleněných ploten a právě ty jsou mimo jiné (nové hlavy a záznamová vrstva) pro HAMR nezbytné. 
 
Seagate mezitím chce vyslat své 20TB disky s HAMR na trh ještě letos a 24TB modely by obecně mohly být dostupné v roce 2022. 
 
Zdroj: Hoya


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala