Humanoidní roboti: není nad dobrého androida

Humanoidní roboti: není nad dobrého androida
, , článek
Humanoidní roboti či androidi jsou stále populární téma ve sci-fi i v reálném světě, v němž se začínají stále více přibližovat svým vysněným předlohám. Co tedy dnes dokáží, jací jsou a kam směrují?
K oblíbeným
reklama
Když se řekne robot či android, automaticky si vybavíme mnoho různých příkladů, ať už jde o hru Karla Čapka z rok 1921, kde bylo toto slovo použito vůbec poprvé, nebo různé další vymyšlené roboty i androidy, např. dvojice R2D2 a C3PO z Hvězdných válek, Data ze Star Treku, Krytona z Červeného trpaslíka, replikanty z filmu Blade Runner, Futuru z Metropolis, Cylony ze série Battlestar Galactica, paranoidního androida Marvina a mnoho, mnoho dalších. Ve skutečnosti ale etymologie slova android sahá dál do minulosti než v případě slova robot. Dle oxfordského slovníku byl termín android poprvé zmíněn v Cyclopædii od Ephraima Chamberse z roku 1728, kde je tak popsán mechanický člověk s mosaznou hlavou, kterého měl dle legendy sestavit biskup Albertus Magnus ve 13. století.
- z televizní hry RUR od BBC, rok 1938 -

Je logické, že se dříve objevila idea androidů, tedy lidem podobným bytostem, než čistě mechanických stvoření ve stylu bojových robotů (mech), transformerů, či prostě kovových oblud, které známe až z posledních století díky dopadu průmyslové revoluce. Ovšem samotní Čapkovi roboti byli stvořeni jako biologické entity a vypadali spíše jako lidé než jako stroje (i když umělecká ztvárnění se lišila), a bylo je možné montovat dohromady z jednotlivých částí. V pravém slova smyslu tedy nešlo o roboty, ale o androidy.

Dle dnešních měřítek je tedy robot jakýsi mechanizovaný stroj poháněný především elektřinou, pod nímž si můžeme představit cokoliv - fiktivního terminátora, vojenského BigDoga, humanoidního Asima nebo roboty KUKA. Pak tu máme právě kategorii humanoidních robotů, kteří mají obvykle hlavu, dvě ruce, dvě nohy a celkově lidské proporce. To může být právě zmíněný Asimo nebo C3PO ze Star Wars. Android by ale měl mít ke člověku ještě blíže, čili by měl mít lidskou tvář a celkovou podobu, pod níž se ale ukrývá mechanický stroj, a ještě blíže by k němu měli mít replikanti, biologické bytosti víceméně nerozeznatelné od lidí. A jakýsi přesah mezi androidem a replikantem může být cyborg, zčásti stroj a zčásti člověk nebo stroj kombinující organické a mechanické části.

Slovo robot se tedy ve spojitosti s umělou bytostí objevilo už krátce po 1. světové válce, ale své opravdové popularizace se dočkalo až o řadu let později díky Isaacu Asimovi, který v předvečer 2. světové války načal svou sérii krátkých povídek a novel, kde roboti hráli hlavní roli. Asimov vytvořil v podstatě celou novou realitu, která se točila kolem třech zákonů robotiky a pozitronického mozku a později také o světě Nadace.
reklama
Nejnovější články
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu
Ještě donedávna platilo, že společnost TSMC reagovala odmítavě na lákání Evropské unie, ovšem nyní se přímo od jejího předsedy dozvídáme, že to může nakonec dopadnout jinak. TSMC totiž láká představa továrny v Německu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí
S nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie stoupá také potřeba řešit jejich nestálost. Společnost Form Energy má řešení v podobě železito-kyslíkových baterií. Levnějších a ekologičtějších.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla
Federal Aviation Administration (FAA) změnila pravidla pro definici astronautů, a tak Richard Branson i Jeff Bezos a posádky jejich raket podle této novinky ještě nejsou astronauty. Jde o první změnu definice od roku 2004.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fallback ve FidelityFX Super Resolution otestován: když není k dispozici FP16 Fallback ve FidelityFX Super Resolution otestován: když není k dispozici FP16
AMD vytvořilo svou technologii FidelityFX Super Resolution skutečně tak, aby mohla pracovat na co možná nejširším okruhu grafických čipů. Tomu odpovídá i to, že můžeme využít tzv. FP32 fallback, pokud není k dispozici nejvhodnější hardware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek