www.svethardware.cz
>
>

Hydrostor postaví úložiště elektřiny s 10 GWh a využitím stlačeného vzduchu

Hydrostor postaví úložiště elektřiny s 10 GWh a využitím stlačeného vzduchu
, , aktualita
Obnovitelné zdroje elektrické energie způsobují vyšší nutnost vytváření dočasných úložišť energie. Vedle akumulátorů tu je i mnoho jiných technologií. Společnost Hydrostor to zkouší např. s ukládáním do stlačeného vzduchu.
K oblíbeným
reklama
Výroba a spotřeba elektrické energie nejsou zdaleka vždy ve shodě, a proto je potřeba občas ukládat nadbytečnou elektřinu a v případě zvýšené potřeby ji naopak využít. Akumulátory ale zdaleka nejsou jediným způsobem, jak přebytečnou energii ukládat. Máme zde přečerpávací elektrárny, kondenzátory, setrvačníky, vodík a desítky dalších způsobů, které se liší "round-trip" efektivitou i schopností reagovat na náhlé požadavky. Jednou z cest jsou i systémy se stlačeným vzduchem - Compressed Air Energy Storage (CAES). Dvě taková bude stavět společnost Hydrostor v Kalifornii, přičemž celkem mají pojmout 10 GWh energie. Jen tak pro zajímavost, nová obří baterka v Austrálii od Tesly bude mít "jen" 450 MWh.
 
 
Kalifornie potřebuje navíc rezervní výkon 1600 MW a dvě řešení Hydrostoru mají dohromady nabídnout 1000 MW a 10 GWh (tedy energii na zhruba 8-12 hodin). V tomto případě půjde o technologii A-CAES (Advanced CAES). Celé řešení funguje na hydrostatickém principu tak, že v případě přebytku energie se pomocí kompresorů stlačí vzduch, dočasně se uloží vzniklé teplo (to zvyšuje efektivitu ve srovnání s běžnými CAES) a stlačený vzduch putuje do zhruba 600 metrů hluboko uložené nádrže pod zemí. Tam je voda, která je pak stlačeným vzduchem vytlačována druhým potrubím ven do venkovní nádrže. Výpustní místo v nádrži pro vodu je pochopitelně níže než vstup pro vzduch a ani při maximálním množství vzduchu nedojde k jeho průniku do trubek pro vodu.
 
Naopak venkovní nádrž je níže než generátor, aby v případě nehody nemohla voda vystoupat do jeho výše a poškodit ho. Když je potřeba energie, voda se uvolní a nechá se, aby vytlačila stlačený vzduch zpět, tentokrát do generátoru. Tam spolu s uloženým teplem poslouží k výrobě elektřiny. Pro lepší pochopení se můžete podívat na některé z patentů společnosti.
 
Obě řešení mají dohromady stát 1,5 miliardy USD. Výhodou je vysoká životnost okolo 50 let, proti akumulátorům má také výrazně menší ekologické dopady. Proti běžným CAES s "round-trip" efektivitou okolo pouhých 40-50 % se zde hovoří o mnohem lepších 60-70 %. I to je však ale výrazně méně proti akumulátorům, kde se pohybuje okolo 90 %, a které mnohem rychleji reagují na měnící se požadavky na energii. Nicméně to neznamená, že by jedno řešení bylo špatné a druhé dobré. Jen každé má své výhody, nevýhody a typické využití někde jinde.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek
Značka SteelSeries oznámila novou herní myš, která se chce zalíbit nejrůznějším typům hráčů. Přesností a rychlostí potěší milovníky FPS, velká nabídka tlačítek se zase hodí pro RPG. K dispozici jsou také voděodolné spínače.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30 Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30
Další novinkou společnosti Lenovo je rychlý herní monitor Legion Y25g-30. Ten se může pochlubit opravdu velmi vysokou obnovovací frekvencí 360 Hz. Nebude mu chybět ani podpora technologie Nvidia G-Sync.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti
Nvidia dnes uvedla nové grafické čipy GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti. V tomto případě šlo o mobilní nasazení, takže můžeme očekávat TGP v rozmezí 35 W až 80 W. V případě modelu Ti se můžeme těšit na 2560 CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek