reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

IBM odmítá, že by Google dosáhl kvantové nadvlády

24.10.2019, Jan Vítek, aktualita
IBM odmítá, že by Google dosáhl kvantové nadvlády
Google se nedávno pochlubil, že dosáhl kvantové nadvlády, a to pomocí procesorového systému Sycamore s celkem 53 fungujícími qubity. Na to reagovaly některé další firmy a asi nejostřeji pak IBM.
Google dle vlastních slov dosáhl kvantové nadvlády s využitím procesorového systému Sycamore, který obsahoval 54 qubitů, z nichž ovšem jeden nefungoval. Samotný CEO Googlu Sundar Pichai pak tweetoval, že je velice hrdý na tým GoogleAI, který dosáhl obrovského průlomu po deseti letech práce.  
 
 
Kvantová nadvláda či nadřazenost přitom znamená prostě to, že je k dispozici kvantový počítač, který dokáže vyřešit nějakou matematickou úlohu nepoměrně rychleji než běžné počítače. A pokud má jít skutečně o nadvládu, pak daným počítačům či spíše superpočítačům by taková úloha měla trvat spíše roky. 
 
Sám Google udává, že pro daný účel využil algoritmus pro ověření skutečné náhodnosti generovaných čísel, který svou úlohu dokončil na systému Sycamore během 200 sekund. A pokud by k tomu měl využít superpočítač kalibru IBM Summit, trvalo by to dle Googlu nějakých deset tisíc let. Dle těchto informací by skutečně šlo o kvantovou nadvládu, neboť klasický počítač by byl pro takový úkol naprosto nepoužitelný. 
 
Společnost IBM ale toto tvrzení začala zpochybňovat a tvrdí, že i v nejhorším případě by měl její Summit danou úlohu dokončit během 2,5 dne a navíc by byly výsledky daleko více "věrohodné", přičemž s trochou práce na kódu a systémové architektuře by se dosáhlo ještě výrazného urychlení. O 200 sekund by asi nešlo, a tak by byl Summit asi stále výrazně pomalejší, ovšem jde o to, že už v takovém případě dle definice nejde o kvantovou nadvládu, jak tvrdí IBM. 
 
 
 
IBM tak udává, že Google mylně vykládá termín kvantové nadvlády, ale na druhou stranu uvádí, že i tak šlo o výtečnou ukázku pokroku v oblasti kvantových počítačů založených na supravodivosti. 
 
K celé věci měl také co říci fyzik Johh Preskill z CalTechu, který sám v roce 2012 s termínem kvantová nadvláda přišel. Ten také Googlu pogratuloval, ale stejně jako IBM zpochybnil nastavení testu a porovnání se schopnostmi klasických počítačů. Uvedl také to, že si Google evidentně pečlivě vybral takovou úlohu, od které se daly očekávat ty nejlepší výsledky od kvantového počítače v porovnání s klasickým. 
 
Zdroj: Hexus.net 


reklama