Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Comet Lake přijdou nejspíše až v roce 2020

12.7.2019, Jan Vítek, aktualita
Intel Comet Lake přijdou nejspíše až v roce 2020
Nedávno se objevil seznam procesorů Comet Lake, který by mohl vzbuzovat naději, že Intel si brzy přichystá až 10jádrové modely Core pro běžné desktopy. Proti tomu ale vypovídá řada věcí a nyní i nově zveřejněné materiály.
Nenechme se ale mýlit, od generace Comet Lake stále očekáváme 10 jader, nový čipset a možná i novou patici, i když ta už by v případě nekompatibility procesorů se staršími čipsety stejně nehrála roli. Nedávno se přitom objevil celý seznam procesorů Comet Lake, který byl ale nejspíše zfalšovaný. To z několika prostých důvodů: přišel příliš brzy, ukazoval i ceny a podezřelý údaj v podobě technologie 14+++ nm, což Intel podobných materiálech obvykle nesděluje. 
 
 
Nyní tu máme od hong-kongského serveru XFastest nové roadmap, které vypadají už důvěryhodněji, a to především v tom, že Comet Lake-S dle nich mají dorazit v příštím roce. To bychom ostatně očekávali vzhledem k tomu, že Intel teprve nedávno uvedl na trh mnohé modely aktuální generace, jako je třeba nová KF verze Core i9-9900 bez grafiky. Bylo by velice podivné, kdyby je měly brzy nahradit další modely a uvažovat jsme mohli spíše o tom, že by někdy v létě dorazily ty výkonnější pod vedením 10 jádrového modelu. Jenomže to by daná tabulka nesměla obsahovat i podrobné údaje o cenách a specifikace dalších slabších modelů. 
 
 
Nová roadmap sice také není ověřena, ale vypadá už daleko uvěřitelněji. Mluví o Comet Lake-S s až 10 jádry, které budou potřebovat patici LGA 1200, a tedy pochopitelně i nové desky s novými čipsety série 400. Piny navíc budou pravděpodobně využity především pro napájení, protože jinak to nevypadá na odlišnou výbavu či rozhraní. Stále tu jsou dva kanály pro DDR4, 16 linek PCIe 3.0 pro grafickou kartu, obvyklá obrazová rozhraní a stále ještě sběrnice DMI 3.0 pro spojení s čipsetem, která nabízí propustnost 4 GB/s (odpovídá 4 linkám PCIe 3.0). Samotné čipsety budou dle očekávání obsahovat integrované Wi-Fi a podporu pro Thunderbolt 3.0, čili žádné opravdové novinky. 
 
 
Nakonec tu máme roadmap v již obvyklém provedení, která opět ukazuje na nástup Comet Lake-S během prvního kvartálu roku 2020. Zjistíme ale ještě i to, že odemknuté modely K budou mít konečně zvýšené TDP na 125 W, což už byla v podstatě nutnost, aby nás už Intel tolik nebalamutil o reálné spotřebě. Lze ale očekávat, že ta společně s reálným výdejem tepla bude zvláště u 10jádrového modelu v turbu mnohem vyšší, zvláště pokud se potvrdí to, že Intel se bude snažit dále tlačit na pilu a zvyšovat takty.
 
Comet Lake-S by měly být vyráběny nejdříve od 52. týdne tohoto roku, takže na trh by se mohly dostat spíše až v závěru prvního kvartálu 2020. Znamená to tak, že Intel nebude mít na nové 12 a 16jádrové Ryzeny odpověď přinejmenším půl roku.