www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Elkhart Lake: úsporné procesory s 11. generací iGPU na 10 nm

Intel Elkhart Lake: úsporné procesory s 11. generací iGPU na 10 nm
, , aktualita
Intel si chystá novou generaci procesorů, které přijdou coby nízkospotřebová SoC založená na 10nm technologii. Vybavena už také mají být 11. generací integrované grafiky Intel a to celé nám rovněž zapadá do představ o samotném 10nm procesu.
K oblíbeným
reklama
Zrovna dnes jsme se v článku o Comet Lake dotkli tématu, k čemu bude tento rok využit 10nm proces Intelu. Comet Lake totiž bude další refresh 14nm architektury následující po Coffee Lake Refresh či Whiskey Lake a nejnovější informace ukazují na 4 až 10jádrové desktopové i mobilní procesory. 
 
Nyní tu máme informace o nízkospotřebových Atomech, které už mají využít 10nm proces, takže to jednoznačně posiluje představy o tom, že ten bude letos využit pouze pro menší, slabší a úspornější čipy a že nelze očekávat žádné zásadní 10nm novinky, s jejichž pomocí by Intel zaútočil v desktopovém, HEDT nebo serverovém sektoru na nabídku AMD a platí to i pro výkonné mobilní procesory, i když v této oblasti bude mít i samotné AMD stále 12nm generaci. 
 
Když si to tedy shrneme, mezi desktopy a výkonnějšími notebooky bude mít Intel Comet Lake, brzy už nastoupí serverové Cascade Lake s až 48 jádry a nedávno jsme se dozvěděli také o HEDT Cascade Lake-X. To vše bude založeno stále na 14nm architektuře, což nám může připomenout nástup jí samotné v době generace Broadwell. Však Intel se rozhodl 14nm desktopové Broadwell téměř přeskočit (vydal dva speciály s Iris Pro) a přišel hlavně s mobilními čipy. Poté se dušoval, že takovou věc už nikdy neudělá, což však pro nás znamená, že se dočkáme dalších 14nm procesorových řad, jiná možnost není. 
 
 
Nyní se dozvídáme o další generaci, která představuje náhradu pro SoC založené na jádrech Goldmont Plus. Nové Elkhart Lake využijí už 10nm architekturu Tremont, a lze tak očekávat podporu nových instrukčních sad jako CLWB, GFNI založenou na SSE, ENCLV či Split Lock Detection, které se chystají také pro Ice Lake. Samotná architektura Tremont využije navíc také novinky CLDEMOTE, Direct Store a User Wait. Jejich popis najdete na serveru Anandtech, jde o mix novinek pro vyšší bezpečnost, výkon a v případě User Wait jde o instrukce sloužicí docílení nižší spotřeby.
 
 
Nové instrukce společné s Ice Lake a grafika 11. generace, to vše ukazuje na použití 10nm procesu. O dalších vlastnostech či specifikacích bychom se mohli zatím pouze dohadovat. 
 
K výše řečenému je však potřeba ještě dodat, že Intel si pro letošek chystá také Lakefield, hybridní čipy s technologií Foveros určené pro tenké mobilní počítače. A právě Lakefield bude asi představovat tu nejzajímavější procesorovou novinku Intelu pro letošní rok, protože využijí 10nm, 14nm a i jiné čipy poskládané ve čtyřech patrech. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick
Společnost Epic Games ukázala ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick, ačkoliv tato technika vykreslování obrazu se při prezentaci hry nedostala zrovna do popředí. A přitom je využita pro řadu prvků. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih
Adobe je známý jako softwarová společnost, která si osvojila model předplatného a moderní pojetí "prodeje" softwaru. Zákazníci si nekupují kopii, nýbrž stornovatelnou licenci na využití produktu a co s tím může přicházet, nám nyní Adobe předvádí naživo. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd
Kdysi spirální galaxie NGC 4485 se v dávné minulosti téměř srazila s mnohem větší galaxií NGC 4490. Srážka nebyla přímá, ale i tak změnila menší galaxii v rodiště nových hvězd, na něž se nyní blíže podíval Hubble. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty
AMD už dokončuje svou novou generaci desktopových APU, což jsou čipy, které nesou kódové označení Picasso. A máme tu opět známého thajského leakera, který nám prozradí, jaké takty můžeme očekávat. O takty totiž zde půjde především. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Přijdou Ryzen 3000 a Navi  už v červenci, nebo mnohem později? Přijdou Ryzen 3000 a Navi už v červenci, nebo mnohem později?
AMD dříve udávalo, že procesory Ryzen 3000 budou vypuštěny na trh v polovině roku, přičemž nyní se udává třetí kvartál, a my jsme tak uvažovali o jeho začátku. Zveřejněný program pro srpnovou akci HotChips ale vyvolává otázky.
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů