www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Elkhart Lake: úsporné procesory s 11. generací iGPU na 10 nm

Intel Elkhart Lake: úsporné procesory s 11. generací iGPU na 10 nm
, , aktualita
Intel si chystá novou generaci procesorů, které přijdou coby nízkospotřebová SoC založená na 10nm technologii. Vybavena už také mají být 11. generací integrované grafiky Intel a to celé nám rovněž zapadá do představ o samotném 10nm procesu.
K oblíbeným
reklama
Zrovna dnes jsme se v článku o Comet Lake dotkli tématu, k čemu bude tento rok využit 10nm proces Intelu. Comet Lake totiž bude další refresh 14nm architektury následující po Coffee Lake Refresh či Whiskey Lake a nejnovější informace ukazují na 4 až 10jádrové desktopové i mobilní procesory. 
 
Nyní tu máme informace o nízkospotřebových Atomech, které už mají využít 10nm proces, takže to jednoznačně posiluje představy o tom, že ten bude letos využit pouze pro menší, slabší a úspornější čipy a že nelze očekávat žádné zásadní 10nm novinky, s jejichž pomocí by Intel zaútočil v desktopovém, HEDT nebo serverovém sektoru na nabídku AMD a platí to i pro výkonné mobilní procesory, i když v této oblasti bude mít i samotné AMD stále 12nm generaci. 
 
Když si to tedy shrneme, mezi desktopy a výkonnějšími notebooky bude mít Intel Comet Lake, brzy už nastoupí serverové Cascade Lake s až 48 jádry a nedávno jsme se dozvěděli také o HEDT Cascade Lake-X. To vše bude založeno stále na 14nm architektuře, což nám může připomenout nástup jí samotné v době generace Broadwell. Však Intel se rozhodl 14nm desktopové Broadwell téměř přeskočit (vydal dva speciály s Iris Pro) a přišel hlavně s mobilními čipy. Poté se dušoval, že takovou věc už nikdy neudělá, což však pro nás znamená, že se dočkáme dalších 14nm procesorových řad, jiná možnost není. 
 
 
Nyní se dozvídáme o další generaci, která představuje náhradu pro SoC založené na jádrech Goldmont Plus. Nové Elkhart Lake využijí už 10nm architekturu Tremont, a lze tak očekávat podporu nových instrukčních sad jako CLWB, GFNI založenou na SSE, ENCLV či Split Lock Detection, které se chystají také pro Ice Lake. Samotná architektura Tremont využije navíc také novinky CLDEMOTE, Direct Store a User Wait. Jejich popis najdete na serveru Anandtech, jde o mix novinek pro vyšší bezpečnost, výkon a v případě User Wait jde o instrukce sloužicí docílení nižší spotřeby.
 
 
Nové instrukce společné s Ice Lake a grafika 11. generace, to vše ukazuje na použití 10nm procesu. O dalších vlastnostech či specifikacích bychom se mohli zatím pouze dohadovat. 
 
K výše řečenému je však potřeba ještě dodat, že Intel si pro letošek chystá také Lakefield, hybridní čipy s technologií Foveros určené pro tenké mobilní počítače. A právě Lakefield bude asi představovat tu nejzajímavější procesorovou novinku Intelu pro letošní rok, protože využijí 10nm, 14nm a i jiné čipy poskládané ve čtyřech patrech. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné? GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné?
Výsledky spojené s grafickou kartou GeForce GTX 1650 se objevily v benchmarku Final Fantasy XV a vyhrabal je jako obvykle TUM APISAK. Hlavní informace je, že GTX 1650 by měla mít víceméně stejný výkon jako GTX 1050 Ti. Je to dost? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve konečně ukázali novou podobu Steamu Valve konečně ukázali novou podobu Steamu
Ve světle zpráv o nástupu obchodu Epic Games Store působí Steam jako platforma, jejíž provozovatel se ještě nevzpamatoval z utrženého šoku. Nicméně my bychom se brzy měli dočkat alespoň přepracovaného rozhraní slibovaného už řadu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala