www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Elkhart Lake: úsporné procesory s 11. generací iGPU na 10 nm

Intel Elkhart Lake: úsporné procesory s 11. generací iGPU na 10 nm
, , aktualita
Intel si chystá novou generaci procesorů, které přijdou coby nízkospotřebová SoC založená na 10nm technologii. Vybavena už také mají být 11. generací integrované grafiky Intel a to celé nám rovněž zapadá do představ o samotném 10nm procesu.
K oblíbeným
reklama
Zrovna dnes jsme se v článku o Comet Lake dotkli tématu, k čemu bude tento rok využit 10nm proces Intelu. Comet Lake totiž bude další refresh 14nm architektury následující po Coffee Lake Refresh či Whiskey Lake a nejnovější informace ukazují na 4 až 10jádrové desktopové i mobilní procesory. 
 
Nyní tu máme informace o nízkospotřebových Atomech, které už mají využít 10nm proces, takže to jednoznačně posiluje představy o tom, že ten bude letos využit pouze pro menší, slabší a úspornější čipy a že nelze očekávat žádné zásadní 10nm novinky, s jejichž pomocí by Intel zaútočil v desktopovém, HEDT nebo serverovém sektoru na nabídku AMD a platí to i pro výkonné mobilní procesory, i když v této oblasti bude mít i samotné AMD stále 12nm generaci. 
 
Když si to tedy shrneme, mezi desktopy a výkonnějšími notebooky bude mít Intel Comet Lake, brzy už nastoupí serverové Cascade Lake s až 48 jádry a nedávno jsme se dozvěděli také o HEDT Cascade Lake-X. To vše bude založeno stále na 14nm architektuře, což nám může připomenout nástup jí samotné v době generace Broadwell. Však Intel se rozhodl 14nm desktopové Broadwell téměř přeskočit (vydal dva speciály s Iris Pro) a přišel hlavně s mobilními čipy. Poté se dušoval, že takovou věc už nikdy neudělá, což však pro nás znamená, že se dočkáme dalších 14nm procesorových řad, jiná možnost není. 
 
 
Nyní se dozvídáme o další generaci, která představuje náhradu pro SoC založené na jádrech Goldmont Plus. Nové Elkhart Lake využijí už 10nm architekturu Tremont, a lze tak očekávat podporu nových instrukčních sad jako CLWB, GFNI založenou na SSE, ENCLV či Split Lock Detection, které se chystají také pro Ice Lake. Samotná architektura Tremont využije navíc také novinky CLDEMOTE, Direct Store a User Wait. Jejich popis najdete na serveru Anandtech, jde o mix novinek pro vyšší bezpečnost, výkon a v případě User Wait jde o instrukce sloužicí docílení nižší spotřeby.
 
 
Nové instrukce společné s Ice Lake a grafika 11. generace, to vše ukazuje na použití 10nm procesu. O dalších vlastnostech či specifikacích bychom se mohli zatím pouze dohadovat. 
 
K výše řečenému je však potřeba ještě dodat, že Intel si pro letošek chystá také Lakefield, hybridní čipy s technologií Foveros určené pro tenké mobilní počítače. A právě Lakefield bude asi představovat tu nejzajímavější procesorovou novinku Intelu pro letošní rok, protože využijí 10nm, 14nm a i jiné čipy poskládané ve čtyřech patrech. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář