www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel si chystá další 14nm HEDT procesory: Cascade Lake-X

Intel si chystá další 14nm HEDT procesory: Cascade Lake-X
, , aktualita
Intel oficiálně možná napíná všechny síly ke spuštění výroby pomocí 10nm procesu, ale ten 14nm ve skutečnosti zdaleka nekončí. Chystá se značné posílení 14nm linek a také nové zásadní produkty. 
K oblíbeným
reklama
O procesorech Intel Cascade Lake už dávno víme a loni na podzim bylo odhaleno i to, že půjde také o dvoučipové modely s až 48 fyzickými jádry. Dosud jsme ale o nich uvažovali jen jako o serverových procesorech značky Xeon pro patici LGA 3647, ovšem Intel se dle kolujících informací chystá představit také Cascade Lake-X pro LGA 2066, čili nové HEDT procesory. Dle wccftech by měly být představeny letos na Computexu, takže lze očekávat, že budou k dispozici nejdříve od poloviny tohoto roku. 
 
 
Intel tak může ve stejném čase vyslat Cascade Lake-X v ústrety procesorům Ryzen 3000, i když je zřejmé, že nejde o stejnou "váhovou" kategorii. Ryzen 3000 nepatří mezi HEDT, čili Hi-End DeskTopové procesory, ale prostě mezi desktopové procesory. AMD bude mít pro HEDT trh nové Threadrippery založené na 7nm procesu, jejichž nástup už byl potvrzen, ale zatím bez upřesnění data. 
 
Serverové Cascade Lake mají být vypuštěny na trh už v dubnu, přičemž slovo "už" je přece jen trošku mimo, protože původně jsme je očekávali na konci předchozího roku. Cascade Lake-X budou tak představeny na přelomu května a června a má jít o 14nm++ nástupce generace Kaby Lake-X.
 
Procesory Kaby Lake-X přitom zrovna pozitivní ohlasy nevyvolaly, protože jde sice o HEDT procesory pro LGA 2066, ale v podstatě to byly pouze dva čtyřjádrové modely odvozené od tehdejších Core i7 a i5 s vypnutou grafikou a zvýšeným TDP na 112 W. Cascade Lake-X by tak mohly představovat to samé pro generaci Coffee Lake, takže by se daly očekávat až osmijádrové modely. Ale kdo ví, jak to nakonec bude, ostatně Intel dělá pramálo pro to, aby vysvětlil své procesorové plány a my tak ani nemáme přehled o tom, které generace ještě platí a chystají se, které už asi byly spíše zrušeny (Cannon Lake?) a jaký XXX Lake vychází z YYY Lake. 
 
Cascade Lake-X také mohou být i něco jiného, a sice nástupci procesorů Skylake-X, které dosahují v případě Core i9-9980XE maximálně 18 fyzických jader a jde také o procesory pro LGA 2066. Záleží tak, z čeho bude Intel vycházet, ale kdybychom si měli tipnout, pak na Skylake-X to nevypadá, však zmíněný Core i9 byl uveden na trh teprve v posledním kvartálu 2018. 
 
Vedle toho všeho je tu ještě jeden čip, a sice už v listopadu zmíněný 14nm Comet Lake. Právě ten by měl představovat opravdovou odpověď Intelu na 7nm procesory Ryzen 3000, protože se mluví o 10jádrovém čipu pro LGA 1151. Dle techPowerUp jde o reálnou věc. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář