www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel si chystá další 14nm HEDT procesory: Cascade Lake-X

Intel si chystá další 14nm HEDT procesory: Cascade Lake-X
, , aktualita
Intel oficiálně možná napíná všechny síly ke spuštění výroby pomocí 10nm procesu, ale ten 14nm ve skutečnosti zdaleka nekončí. Chystá se značné posílení 14nm linek a také nové zásadní produkty. 
K oblíbeným
reklama
O procesorech Intel Cascade Lake už dávno víme a loni na podzim bylo odhaleno i to, že půjde také o dvoučipové modely s až 48 fyzickými jádry. Dosud jsme ale o nich uvažovali jen jako o serverových procesorech značky Xeon pro patici LGA 3647, ovšem Intel se dle kolujících informací chystá představit také Cascade Lake-X pro LGA 2066, čili nové HEDT procesory. Dle wccftech by měly být představeny letos na Computexu, takže lze očekávat, že budou k dispozici nejdříve od poloviny tohoto roku. 
 
 
Intel tak může ve stejném čase vyslat Cascade Lake-X v ústrety procesorům Ryzen 3000, i když je zřejmé, že nejde o stejnou "váhovou" kategorii. Ryzen 3000 nepatří mezi HEDT, čili Hi-End DeskTopové procesory, ale prostě mezi desktopové procesory. AMD bude mít pro HEDT trh nové Threadrippery založené na 7nm procesu, jejichž nástup už byl potvrzen, ale zatím bez upřesnění data. 
 
Serverové Cascade Lake mají být vypuštěny na trh už v dubnu, přičemž slovo "už" je přece jen trošku mimo, protože původně jsme je očekávali na konci předchozího roku. Cascade Lake-X budou tak představeny na přelomu května a června a má jít o 14nm++ nástupce generace Kaby Lake-X.
 
Procesory Kaby Lake-X přitom zrovna pozitivní ohlasy nevyvolaly, protože jde sice o HEDT procesory pro LGA 2066, ale v podstatě to byly pouze dva čtyřjádrové modely odvozené od tehdejších Core i7 a i5 s vypnutou grafikou a zvýšeným TDP na 112 W. Cascade Lake-X by tak mohly představovat to samé pro generaci Coffee Lake, takže by se daly očekávat až osmijádrové modely. Ale kdo ví, jak to nakonec bude, ostatně Intel dělá pramálo pro to, aby vysvětlil své procesorové plány a my tak ani nemáme přehled o tom, které generace ještě platí a chystají se, které už asi byly spíše zrušeny (Cannon Lake?) a jaký XXX Lake vychází z YYY Lake. 
 
Cascade Lake-X také mohou být i něco jiného, a sice nástupci procesorů Skylake-X, které dosahují v případě Core i9-9980XE maximálně 18 fyzických jader a jde také o procesory pro LGA 2066. Záleží tak, z čeho bude Intel vycházet, ale kdybychom si měli tipnout, pak na Skylake-X to nevypadá, však zmíněný Core i9 byl uveden na trh teprve v posledním kvartálu 2018. 
 
Vedle toho všeho je tu ještě jeden čip, a sice už v listopadu zmíněný 14nm Comet Lake. Právě ten by měl představovat opravdovou odpověď Intelu na 7nm procesory Ryzen 3000, protože se mluví o 10jádrovém čipu pro LGA 1151. Dle techPowerUp jde o reálnou věc. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné? GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné?
Výsledky spojené s grafickou kartou GeForce GTX 1650 se objevily v benchmarku Final Fantasy XV a vyhrabal je jako obvykle TUM APISAK. Hlavní informace je, že GTX 1650 by měla mít víceméně stejný výkon jako GTX 1050 Ti. Je to dost? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve konečně ukázali novou podobu Steamu Valve konečně ukázali novou podobu Steamu
Ve světle zpráv o nástupu obchodu Epic Games Store působí Steam jako platforma, jejíž provozovatel se ještě nevzpamatoval z utrženého šoku. Nicméně my bychom se brzy měli dočkat alespoň přepracovaného rozhraní slibovaného už řadu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala