reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel si chystá další 14nm HEDT procesory: Cascade Lake-X

12.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Intel si chystá další 14nm HEDT procesory: Cascade Lake-X
Intel oficiálně možná napíná všechny síly ke spuštění výroby pomocí 10nm procesu, ale ten 14nm ve skutečnosti zdaleka nekončí. Chystá se značné posílení 14nm linek a také nové zásadní produkty. 
O procesorech Intel Cascade Lake už dávno víme a loni na podzim bylo odhaleno i to, že půjde také o dvoučipové modely s až 48 fyzickými jádry. Dosud jsme ale o nich uvažovali jen jako o serverových procesorech značky Xeon pro patici LGA 3647, ovšem Intel se dle kolujících informací chystá představit také Cascade Lake-X pro LGA 2066, čili nové HEDT procesory. Dle wccftech by měly být představeny letos na Computexu, takže lze očekávat, že budou k dispozici nejdříve od poloviny tohoto roku. 
 
 
Intel tak může ve stejném čase vyslat Cascade Lake-X v ústrety procesorům Ryzen 3000, i když je zřejmé, že nejde o stejnou "váhovou" kategorii. Ryzen 3000 nepatří mezi HEDT, čili Hi-End DeskTopové procesory, ale prostě mezi desktopové procesory. AMD bude mít pro HEDT trh nové Threadrippery založené na 7nm procesu, jejichž nástup už byl potvrzen, ale zatím bez upřesnění data. 
 
Serverové Cascade Lake mají být vypuštěny na trh už v dubnu, přičemž slovo "už" je přece jen trošku mimo, protože původně jsme je očekávali na konci předchozího roku. Cascade Lake-X budou tak představeny na přelomu května a června a má jít o 14nm++ nástupce generace Kaby Lake-X.
 
Procesory Kaby Lake-X přitom zrovna pozitivní ohlasy nevyvolaly, protože jde sice o HEDT procesory pro LGA 2066, ale v podstatě to byly pouze dva čtyřjádrové modely odvozené od tehdejších Core i7 a i5 s vypnutou grafikou a zvýšeným TDP na 112 W. Cascade Lake-X by tak mohly představovat to samé pro generaci Coffee Lake, takže by se daly očekávat až osmijádrové modely. Ale kdo ví, jak to nakonec bude, ostatně Intel dělá pramálo pro to, aby vysvětlil své procesorové plány a my tak ani nemáme přehled o tom, které generace ještě platí a chystají se, které už asi byly spíše zrušeny (Cannon Lake?) a jaký XXX Lake vychází z YYY Lake. 
 
Cascade Lake-X také mohou být i něco jiného, a sice nástupci procesorů Skylake-X, které dosahují v případě Core i9-9980XE maximálně 18 fyzických jader a jde také o procesory pro LGA 2066. Záleží tak, z čeho bude Intel vycházet, ale kdybychom si měli tipnout, pak na Skylake-X to nevypadá, však zmíněný Core i9 byl uveden na trh teprve v posledním kvartálu 2018. 
 
Vedle toho všeho je tu ještě jeden čip, a sice už v listopadu zmíněný 14nm Comet Lake. Právě ten by měl představovat opravdovou odpověď Intelu na 7nm procesory Ryzen 3000, protože se mluví o 10jádrovém čipu pro LGA 1151. Dle techPowerUp jde o reálnou věc. 


reklama
reklama