www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel si chystá další 14nm HEDT procesory: Cascade Lake-X

Intel si chystá další 14nm HEDT procesory: Cascade Lake-X
, , aktualita
Intel oficiálně možná napíná všechny síly ke spuštění výroby pomocí 10nm procesu, ale ten 14nm ve skutečnosti zdaleka nekončí. Chystá se značné posílení 14nm linek a také nové zásadní produkty. 
K oblíbeným
reklama
O procesorech Intel Cascade Lake už dávno víme a loni na podzim bylo odhaleno i to, že půjde také o dvoučipové modely s až 48 fyzickými jádry. Dosud jsme ale o nich uvažovali jen jako o serverových procesorech značky Xeon pro patici LGA 3647, ovšem Intel se dle kolujících informací chystá představit také Cascade Lake-X pro LGA 2066, čili nové HEDT procesory. Dle wccftech by měly být představeny letos na Computexu, takže lze očekávat, že budou k dispozici nejdříve od poloviny tohoto roku. 
 
 
Intel tak může ve stejném čase vyslat Cascade Lake-X v ústrety procesorům Ryzen 3000, i když je zřejmé, že nejde o stejnou "váhovou" kategorii. Ryzen 3000 nepatří mezi HEDT, čili Hi-End DeskTopové procesory, ale prostě mezi desktopové procesory. AMD bude mít pro HEDT trh nové Threadrippery založené na 7nm procesu, jejichž nástup už byl potvrzen, ale zatím bez upřesnění data. 
 
Serverové Cascade Lake mají být vypuštěny na trh už v dubnu, přičemž slovo "už" je přece jen trošku mimo, protože původně jsme je očekávali na konci předchozího roku. Cascade Lake-X budou tak představeny na přelomu května a června a má jít o 14nm++ nástupce generace Kaby Lake-X.
 
Procesory Kaby Lake-X přitom zrovna pozitivní ohlasy nevyvolaly, protože jde sice o HEDT procesory pro LGA 2066, ale v podstatě to byly pouze dva čtyřjádrové modely odvozené od tehdejších Core i7 a i5 s vypnutou grafikou a zvýšeným TDP na 112 W. Cascade Lake-X by tak mohly představovat to samé pro generaci Coffee Lake, takže by se daly očekávat až osmijádrové modely. Ale kdo ví, jak to nakonec bude, ostatně Intel dělá pramálo pro to, aby vysvětlil své procesorové plány a my tak ani nemáme přehled o tom, které generace ještě platí a chystají se, které už asi byly spíše zrušeny (Cannon Lake?) a jaký XXX Lake vychází z YYY Lake. 
 
Cascade Lake-X také mohou být i něco jiného, a sice nástupci procesorů Skylake-X, které dosahují v případě Core i9-9980XE maximálně 18 fyzických jader a jde také o procesory pro LGA 2066. Záleží tak, z čeho bude Intel vycházet, ale kdybychom si měli tipnout, pak na Skylake-X to nevypadá, však zmíněný Core i9 byl uveden na trh teprve v posledním kvartálu 2018. 
 
Vedle toho všeho je tu ještě jeden čip, a sice už v listopadu zmíněný 14nm Comet Lake. Právě ten by měl představovat opravdovou odpověď Intelu na 7nm procesory Ryzen 3000, protože se mluví o 10jádrovém čipu pro LGA 1151. Dle techPowerUp jde o reálnou věc. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek