www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Ice Lake mají získat Unganged Mode, výhoda především pro iGPU?

Intel Ice Lake mají získat Unganged Mode, výhoda především pro iGPU?
, , aktualita
Včera jsme se dozvěděli zásadní informace o chystaných integrovaných grafických čipech v procesorech Intel a ty nyní můžeme ještě doplnit o další důležitý údaj. GPU v Ice Lake totiž dostanou Unganged Memory Mode.
K oblíbeným
reklama
Nově dostupné whitepapery procesorů Intel Ice Lake, které budou vyráběny již 10nm procesem, zmiňují jednu zásadní změnu. Na rozdíl od 2x 64bit přístupu k pamětem LPDDR4 či DDR4 na procesorech Coffee Lake či starších tu bude 4x 32bit rozhraní pro stejné paměti. Proč je to důležité? Vypadá to totiž, že v procesorech Ice Lake najdeme tzv. Unganged Memory Mode. 
 
 
Jak jasně ukazuje tento obrázek, v rámci Ganged Mode se jeden celkový paměťový kontroler stará o přístup k oběma kanálům napojujícím procesor na paměti RAM, přičemž v případě dnešních Intelu je to tak 128bitový IMC. Unganged Mode by představoval dva nezávisle pracující 64bitové IMC, což by mělo procesoru dát možnost najednou přistupovat ke dvěma paměťovým buňkám v rámci dvou operací, takže by bylo možné rovněž v jednom čase do paměti zapisovat a také z ní číst, což jednotný 128bitový IMC neumožní. 
 
 
Se dvěma opravdu nezávislými paměťovými kanály by procesor mohl značně snížit latence paměti. Obecně se také uvádí, že Ganged Mode je výhodnější spíše pro syntetické testy nebo aplikace využívající pouze jedno procesové vlákno, čili i jedno procesorové jádro. Unganged Mode je zase výhodnější pro již běžné aplikace pracující ve více vláknech a využívající značnou kapacitu operační paměti, což zvyšuje pravděpodobnost, že se skutečně využije možnost současného přístupu ke dvěma paměťovým buňkám. 
 
Co by ale mělo být schopno z Unganged režimu zvláště profitovat, je integrovaný grafický čip. Dle techPowerUp by totiž ten v podstatě mohl mít k dispozici svůj vlastní paměťový kontroler, o který by se s ničím jiným nemusel dělit, což by znamenalo výrazné snížení latencí při přístupu k částem RAM, kde má IGP vyhrazeny bloky pro své textury, framebuffer a další data. 
 
Uvidíme, jestli to takto nakonec dopadne, nicméně vývoj grafiky nyní v Intelu řídí Raja Koduri, který příšel z AMD a v AMD se Unganged režim používá už od dob prvních procesorů Phenom. My jsme se tomuto tématu věnovali před více než deseti lety. 
 
 
 
Server wccftech také mimochodem zmínil první výsledky iGPU v Ice Lake, čili 11. generaci grafiky Intel. Nový mainstream zatím v Ashes of the Singularity ukazuje dvojnásobný výkon čipu UHD 620, který je tak na úrovni NVIDIA MX130. To by tak zhruba mohlo odpovídat udávanému výpočetnímu výkonu nových iGPU Intel kolem 1 teraFLOPS. 
 
Zdroj: techPowerUp 
reklama
Nejnovější články
Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven
Kryptoměny jsou zde pořád s námi a s tím i hackerské útoky. Další z nich dopadl na kryptoměnu IOTA, jejíž systémy byly hacknuty už podruhé a nyní to vedlo k zastavení systému. IOTA tak teď nefunguje a nelze potvrzovat transakce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077 NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077
Aktualizováno: Během víkendu proběhla zajímavá výměna Tweetů mezi oficiálním účtem hry Cyberpunk 2077 a NVIDIA GeForce. Můžeme z toho vyčíst, že se snad chystá speciální verze herních karet právě pro tuto hru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.) Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance, tentokrát se společností QNAP. Odpovězte do 23.2. na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o mobilní NAS QNAP QGenie QG-103N.
Včera, soutěž, Karel Polívka
Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům
Ekologičtí aktivisté jakoby se nemohli shodnout na tom, co je vlastně ekologické. Na jednu stranu by moc chtěli elektrická auta, ale nechtějí, aby se pro ně stavěly továrny. Tesla tak musí pozastavit výrobu německé Gigafactory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry
Jak se šuškalo, tak se i stalo a společnost Nvidia skutečně přišla s novými mobilními čipy GeForce MX330 a MX350. Ty jsou postaveny na architektuře Pascal a znatelně zvyšují počty svých CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář