www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Ice Lake mají získat Unganged Mode, výhoda především pro iGPU?

Intel Ice Lake mají získat Unganged Mode, výhoda především pro iGPU?
, , aktualita
Včera jsme se dozvěděli zásadní informace o chystaných integrovaných grafických čipech v procesorech Intel a ty nyní můžeme ještě doplnit o další důležitý údaj. GPU v Ice Lake totiž dostanou Unganged Memory Mode.
K oblíbeným
reklama
Nově dostupné whitepapery procesorů Intel Ice Lake, které budou vyráběny již 10nm procesem, zmiňují jednu zásadní změnu. Na rozdíl od 2x 64bit přístupu k pamětem LPDDR4 či DDR4 na procesorech Coffee Lake či starších tu bude 4x 32bit rozhraní pro stejné paměti. Proč je to důležité? Vypadá to totiž, že v procesorech Ice Lake najdeme tzv. Unganged Memory Mode. 
 
 
Jak jasně ukazuje tento obrázek, v rámci Ganged Mode se jeden celkový paměťový kontroler stará o přístup k oběma kanálům napojujícím procesor na paměti RAM, přičemž v případě dnešních Intelu je to tak 128bitový IMC. Unganged Mode by představoval dva nezávisle pracující 64bitové IMC, což by mělo procesoru dát možnost najednou přistupovat ke dvěma paměťovým buňkám v rámci dvou operací, takže by bylo možné rovněž v jednom čase do paměti zapisovat a také z ní číst, což jednotný 128bitový IMC neumožní. 
 
 
Se dvěma opravdu nezávislými paměťovými kanály by procesor mohl značně snížit latence paměti. Obecně se také uvádí, že Ganged Mode je výhodnější spíše pro syntetické testy nebo aplikace využívající pouze jedno procesové vlákno, čili i jedno procesorové jádro. Unganged Mode je zase výhodnější pro již běžné aplikace pracující ve více vláknech a využívající značnou kapacitu operační paměti, což zvyšuje pravděpodobnost, že se skutečně využije možnost současného přístupu ke dvěma paměťovým buňkám. 
 
Co by ale mělo být schopno z Unganged režimu zvláště profitovat, je integrovaný grafický čip. Dle techPowerUp by totiž ten v podstatě mohl mít k dispozici svůj vlastní paměťový kontroler, o který by se s ničím jiným nemusel dělit, což by znamenalo výrazné snížení latencí při přístupu k částem RAM, kde má IGP vyhrazeny bloky pro své textury, framebuffer a další data. 
 
Uvidíme, jestli to takto nakonec dopadne, nicméně vývoj grafiky nyní v Intelu řídí Raja Koduri, který příšel z AMD a v AMD se Unganged režim používá už od dob prvních procesorů Phenom. My jsme se tomuto tématu věnovali před více než deseti lety. 
 
 
 
Server wccftech také mimochodem zmínil první výsledky iGPU v Ice Lake, čili 11. generaci grafiky Intel. Nový mainstream zatím v Ashes of the Singularity ukazuje dvojnásobný výkon čipu UHD 620, který je tak na úrovni NVIDIA MX130. To by tak zhruba mohlo odpovídat udávanému výpočetnímu výkonu nových iGPU Intel kolem 1 teraFLOPS. 
 
Zdroj: techPowerUp 
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková