www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Ice Lake mají získat Unganged Mode, výhoda především pro iGPU?

Intel Ice Lake mají získat Unganged Mode, výhoda především pro iGPU?
, , aktualita
Včera jsme se dozvěděli zásadní informace o chystaných integrovaných grafických čipech v procesorech Intel a ty nyní můžeme ještě doplnit o další důležitý údaj. GPU v Ice Lake totiž dostanou Unganged Memory Mode.
K oblíbeným
reklama
Nově dostupné whitepapery procesorů Intel Ice Lake, které budou vyráběny již 10nm procesem, zmiňují jednu zásadní změnu. Na rozdíl od 2x 64bit přístupu k pamětem LPDDR4 či DDR4 na procesorech Coffee Lake či starších tu bude 4x 32bit rozhraní pro stejné paměti. Proč je to důležité? Vypadá to totiž, že v procesorech Ice Lake najdeme tzv. Unganged Memory Mode. 
 
 
Jak jasně ukazuje tento obrázek, v rámci Ganged Mode se jeden celkový paměťový kontroler stará o přístup k oběma kanálům napojujícím procesor na paměti RAM, přičemž v případě dnešních Intelu je to tak 128bitový IMC. Unganged Mode by představoval dva nezávisle pracující 64bitové IMC, což by mělo procesoru dát možnost najednou přistupovat ke dvěma paměťovým buňkám v rámci dvou operací, takže by bylo možné rovněž v jednom čase do paměti zapisovat a také z ní číst, což jednotný 128bitový IMC neumožní. 
 
 
Se dvěma opravdu nezávislými paměťovými kanály by procesor mohl značně snížit latence paměti. Obecně se také uvádí, že Ganged Mode je výhodnější spíše pro syntetické testy nebo aplikace využívající pouze jedno procesové vlákno, čili i jedno procesorové jádro. Unganged Mode je zase výhodnější pro již běžné aplikace pracující ve více vláknech a využívající značnou kapacitu operační paměti, což zvyšuje pravděpodobnost, že se skutečně využije možnost současného přístupu ke dvěma paměťovým buňkám. 
 
Co by ale mělo být schopno z Unganged režimu zvláště profitovat, je integrovaný grafický čip. Dle techPowerUp by totiž ten v podstatě mohl mít k dispozici svůj vlastní paměťový kontroler, o který by se s ničím jiným nemusel dělit, což by znamenalo výrazné snížení latencí při přístupu k částem RAM, kde má IGP vyhrazeny bloky pro své textury, framebuffer a další data. 
 
Uvidíme, jestli to takto nakonec dopadne, nicméně vývoj grafiky nyní v Intelu řídí Raja Koduri, který příšel z AMD a v AMD se Unganged režim používá už od dob prvních procesorů Phenom. My jsme se tomuto tématu věnovali před více než deseti lety. 
 
 
 
Server wccftech také mimochodem zmínil první výsledky iGPU v Ice Lake, čili 11. generaci grafiky Intel. Nový mainstream zatím v Ashes of the Singularity ukazuje dvojnásobný výkon čipu UHD 620, který je tak na úrovni NVIDIA MX130. To by tak zhruba mohlo odpovídat udávanému výpočetnímu výkonu nových iGPU Intel kolem 1 teraFLOPS. 
 
Zdroj: techPowerUp 
reklama
Nejnovější články
Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru
Miliony počítačů známých značek, jako je např. Dell, mohou být hackery napadeny kvůli chybě v diagnostickém softwaru dodávaném třetí stranou. Jde o aplikace postavené na programu PC-Doctor Toolbox.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android
V rozhovoru pro Village Global se Bill Gates rozhovořil i o svých největších chybách, které ve světě IT provedl. Jednou z těch největších je fakt, že Microsoft nikdy nevytvořil něco jako operační systém Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele
S rozmachem robotiky přicházejí různí pomocníci třeba i do oblasti zemědělství. Inženýr z Japonska se například nechal inspirovat kachnami a vytvořil malého robota, který slouží k opečovávání rýžových políček.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope
Event Horizon Telescope dokázal přinést vůbec první snímek supermasivní černé díry, respektive jejího bezprostředního ještě pozorovatelného okolí. Nyní se hledá další cíl pro tento virtuální teleskop skládající se ze zařízení umístěných po celém světě.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA
Nedávno jsme zjistili, že firma AMD dává ruce pryč od čínského podniku se společnou majetkovou účastí, který mohl v posledních letech vyrábět procesory x86 architektury Zen. Nyní je už jasné, že takový krok byl nevyhnutelný.
Včera, aktualita, Jan Vítek