reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel investuje miliardy dolarů do 10nm výroby v Izraeli

22.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel investuje miliardy dolarů do 10nm výroby v Izraeli
Intel si aktuálně udržuje nejmodernější továrny na výrobu počítačových čipů především na půdě USA, ovšem nyní se dozvídáme, že by měl řádně modernizovat svůj provoz také v izraelském Kiryat Gat, kam potečou miliardy dolarů. 
Tuto skutečnost prozradil izraelský ministr ekonomiky Eli Cohen po rozhovorech se zástupci Intelu. Z nich vyplynulo, že továrna FAB 28 v Kiryat Gat na jihu Izraele bude brzy rozšířena a modernizována, což přijde přibližně na 5 miliard dolarů a výsledkem bude provoz schopný produkovat i 10nm čipy. 
 
 
Intel prý hodlá začít na FAB 28 pracovat už letos a dokončit své práce v roce 2020 a je jasné, proč tak spěchá. Však 10nm výrobní proces už je v podstatě aktuální a pokud má Intel posílit výrobu čipů pomocí něj, musí jednat rychle. Aktuálně přitom FAB 28 vyrábí ještě starým 22nm procesem, což byl první, v němž Intel využil své "3D" tranzistory Tri-gate. 
 
Na to ostatně dostal v roce 2014 od Izraele menší příspěvek, a sice pět procent z investovaných 6 miliard a součástí dohody byla také pětiprocentní daňová úleva na dobu deseti let. Aktuálně se mluví o tom, že Izrael z pěti miliard investovaných Intelem zaplatí až deset procent, což bude záviset na finálním návrhu Intelu na expanzi továrny. 
 
Pro Izrael samozřejmě má smysl takové investice podporovat, však Intel v této zemi od roku 1974 proinvestoval už 17 miliard dolarů, zaměstnává tam na 10.000 lidí a 60 procent z nich ve výzkumu a vývoji. Minulý rok také akvizoval izraelskou firmu Mobileye zabývající se technologiemi pro autonomní řízení vozů, za niž zaplatil 15,3 miliard a rovněž roste export jdoucí na vrub Intel Israel, a to z 3,3 miliard dolarů za rok 2016 na 3,6 miliard za loňský rok. 
 
Aktuálně má Intel nejmodernější provoz v oregonském Hillsboro, kde se v tamní D1X vyrábí 14nm i 10nm čipy. Další továrny pro výrobu 14nm čipů leží v arizonském Chandler (Fab 12 a 32) a mimo USA už jen v Irsku (Fab 24). Budoucí nejmodernější továrna Intelu se ale má nastěhovat opět do Chandler a půjde o Fab 42 pro výrobu 7nm čipů a dokonce se mluví i o 450mm waferech. Dnes se totiž využívají přinejlepším 300mm wafery a i když se o 450mm velikosti dříve mluvilo jako o dalším kroku, ten nikdy nepřišel. Změní to Intel? 
 
Zdroj: Reuters


reklama