www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel má novou strategii s prioritou pro datová centra

Intel má novou strategii s prioritou pro datová centra
, , aktualita
Donald Trump vyhrál prezidentské volby se sloganem America First a Intel chce nyní jako technologickou obdobu představit strategii Data Center First. Bude tak ve výrobě dávat prioritu produktům pro datová centra a servery obecně. Co to znamená?
K oblíbeným
reklama
My můžeme nyní navázat na dnešní článek o budoucnosti výrobních procesů firmy Intel, z nějž jsme mohli dostat pocit, že desktopové platformy v této firmě ustupují do pozadí. A bohužel to není pouze pocit. Nová 10nm technologie má být už letos a to celkem brzy využita v nově představených procesorech Ice Lake, což zatím budou právě jen mobilní čipy. Vedle toho jsme se dozvěděli o tom, že 10nm serverové procesory se mají objevit v první polovině příštího roku a o rok později pak první 7nm produkty, ale nic z toho nebylo spojeno s desktopy. 
 
 
To vše v podstatě máme obsaženo v tomto jednom obrázku z prezentace, kde můžeme i z prvního sloupce "Extend 14nm" vidět, že se rozhodně nepočítá s koncem nebo útlumem 14nm procesu, ale naopak s jeho rozšířením. 
 
 
Co se týče nové strategie dávající prioritu produktům pro datová centra, o té mluvil Navin Shenoy, senior viceprezident a generální manažer divize Data Center Group. "Data Center First" bude znamenat třeba to, že první produkt Intelu vyrobený jeho 7nm technologií bude GPGPU akcelerátor založený na Xe a určený právě pro datová centra a po něm budou následovat nové serverové procesory.
 
Těm by se tak neměl vyhnout ani 10nm proces a právě to bude velice zajímavé sledovat. Však tato technologie se dnes označuje za vysoce problémovou a nejspíše neschopnou zajistit vysoké takty a výtěžnost zvláště pro tak velké a složité čipy, jako jsou mnohojádrové serverové procesory. A pokud by to Intel zvládl, pak si lze představit, že by pak už levou zadní zvládl vyrábět i 10nm desktopové procesory.
 
Intel ale potřebuje proti AMD zaútočit především mezi servery, kde by mohl ztratit cenné pozice budované s dlouhou setrvačností a pokud si věří, že jeho 14nm desktopové procesory budou ještě pár let konkurenceschopné, může s nimi počkat na 7nm proces, a ušetřit tak nemalé prostředky na vybavení továren a rozběhnutí výroby. Na to by ostatně ukazovaly dvě další chystané 14nm generace - Comet Lake-S a Rocket Lake-S, z nichž tu první už máme v podstatě potvrzenou.
 
Upozornit můžeme také na to, že v konečném důsledku mají v případě 7nm procesu i zmíněná GPGPU Intelu přednost před serverovými procesory. Dozvídáme se, že je to kvůli možnosti využít i více nepovedené čipy vzhledem k vysoce paralelizované architektuře GPU. Existuje totiž daleko větší šance, že chybu v GPU půjde vyřešit prostě vypnutím jedné skupiny jader, zatímco v procesoru se chyby o to spíše mohou nacházet v nezbytně potřebné části a takový čip je pak na vyhození. Tím tak Intel bude moci odstartovat 7nm produkci a získat čas na její vyladění. 

Nicméně Intel v poslední době využíval zbrusu nové procesy spíše pro výrobu menších a níže taktovaných čipů, čili malých mobilních SoC, takže se můžeme ptát, zda si v případě 7nm procesu až tak moc věří, nebo je za tím něco jiného. A to něco by se mohlo skrývat právě v tomto obrázku. 
 
 
Právě paralelizovaná architektura GPU může být nápomocna i k tomu, aby se o to snadněji tvořila velká GPU složená z menších samostatně vyráběných čipů. A Intel s vícečipovými procesory či GPU právě pro produkty určené datovým centrům počítá. 
 
Tak či tak nám nová prezentace Intelu přinesla spíše více otázek, než kolik jich zodpověděla, takže si počkáme na další informace, z nichž by se dalo dát dohromady něco konkrétního. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA DLSS 2.0: dokáže nahradit ray tracingem ztracený výkon? NVIDIA DLSS 2.0: dokáže nahradit ray tracingem ztracený výkon?
NVIDIA si pro nás připravila vylepšenou technologii DLSS 2.0, která má za úkol v konečném důsledku zajistit vyšší výkon při vysoce kvalitním zobrazení. My se nyní podíváme na to, jak funguje v praxi.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Zakladatel ARMu říká, že prodej společnosti NVIDIA by byla katastrofa Zakladatel ARMu říká, že prodej společnosti NVIDIA by byla katastrofa
Hermann Hauser, jeden ze zakladatelů společnosti ARM, se velmi kriticky vyjádřil k záměru NVIDIE převzít ARM z rukou japonské banky Softbank. Dle jeho slov by něco takového byla hotová katastrofa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Azza Pyramid Mini 806: doslova pyramidální skříň Azza Pyramid Mini 806: doslova pyramidální skříň
Pokud někoho nebaví nudné krabicoidní počítačové skříně, má dnes už možnost si vybírat z mnoha jiných, které mají zajímavější tvary, i když to v řadě případů znamená neefektivní využití prostoru. Jak to je v případě Azza Pyramid Mini 806?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Důvod padání prohlížeče Microsoft Edge při vyhledávání přes Google odhalen Důvod padání prohlížeče Microsoft Edge při vyhledávání přes Google odhalen
Před pár dny se objevily záhadné pády internetového prohlížeče Microsoft Edge při nastavení výchozího vyhledávače na Google. Chyba se přitom neobjevovala při vyhledávání přes vlastní vyhledávač Bing. Důvod havárií se už naštěstí povedlo odhalit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ViewSonic nabízí pár herních 31,5" monitorů s MVA panely ViewSonic nabízí pár herních 31,5" monitorů s MVA panely
Společnost ViewSonic obohatila svou nabídku herních monitorů o dva nové stejně velké 31,5palcové modely, které využívají panely typu MVA. Ty jsou však rozdílné, a tak jsou rozdílné i samotné monitory VX3268-2KPC-MHD a VX3268-PC-MHD.
Včera, aktualita, Jan Vítek