www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel má novou strategii s prioritou pro datová centra

Intel má novou strategii s prioritou pro datová centra
, , aktualita
Donald Trump vyhrál prezidentské volby se sloganem America First a Intel chce nyní jako technologickou obdobu představit strategii Data Center First. Bude tak ve výrobě dávat prioritu produktům pro datová centra a servery obecně. Co to znamená?
K oblíbeným
reklama
My můžeme nyní navázat na dnešní článek o budoucnosti výrobních procesů firmy Intel, z nějž jsme mohli dostat pocit, že desktopové platformy v této firmě ustupují do pozadí. A bohužel to není pouze pocit. Nová 10nm technologie má být už letos a to celkem brzy využita v nově představených procesorech Ice Lake, což zatím budou právě jen mobilní čipy. Vedle toho jsme se dozvěděli o tom, že 10nm serverové procesory se mají objevit v první polovině příštího roku a o rok později pak první 7nm produkty, ale nic z toho nebylo spojeno s desktopy. 
 
 
To vše v podstatě máme obsaženo v tomto jednom obrázku z prezentace, kde můžeme i z prvního sloupce "Extend 14nm" vidět, že se rozhodně nepočítá s koncem nebo útlumem 14nm procesu, ale naopak s jeho rozšířením. 
 
 
Co se týče nové strategie dávající prioritu produktům pro datová centra, o té mluvil Navin Shenoy, senior viceprezident a generální manažer divize Data Center Group. "Data Center First" bude znamenat třeba to, že první produkt Intelu vyrobený jeho 7nm technologií bude GPGPU akcelerátor založený na Xe a určený právě pro datová centra a po něm budou následovat nové serverové procesory.
 
Těm by se tak neměl vyhnout ani 10nm proces a právě to bude velice zajímavé sledovat. Však tato technologie se dnes označuje za vysoce problémovou a nejspíše neschopnou zajistit vysoké takty a výtěžnost zvláště pro tak velké a složité čipy, jako jsou mnohojádrové serverové procesory. A pokud by to Intel zvládl, pak si lze představit, že by pak už levou zadní zvládl vyrábět i 10nm desktopové procesory.
 
Intel ale potřebuje proti AMD zaútočit především mezi servery, kde by mohl ztratit cenné pozice budované s dlouhou setrvačností a pokud si věří, že jeho 14nm desktopové procesory budou ještě pár let konkurenceschopné, může s nimi počkat na 7nm proces, a ušetřit tak nemalé prostředky na vybavení továren a rozběhnutí výroby. Na to by ostatně ukazovaly dvě další chystané 14nm generace - Comet Lake-S a Rocket Lake-S, z nichž tu první už máme v podstatě potvrzenou.
 
Upozornit můžeme také na to, že v konečném důsledku mají v případě 7nm procesu i zmíněná GPGPU Intelu přednost před serverovými procesory. Dozvídáme se, že je to kvůli možnosti využít i více nepovedené čipy vzhledem k vysoce paralelizované architektuře GPU. Existuje totiž daleko větší šance, že chybu v GPU půjde vyřešit prostě vypnutím jedné skupiny jader, zatímco v procesoru se chyby o to spíše mohou nacházet v nezbytně potřebné části a takový čip je pak na vyhození. Tím tak Intel bude moci odstartovat 7nm produkci a získat čas na její vyladění. 

Nicméně Intel v poslední době využíval zbrusu nové procesy spíše pro výrobu menších a níže taktovaných čipů, čili malých mobilních SoC, takže se můžeme ptát, zda si v případě 7nm procesu až tak moc věří, nebo je za tím něco jiného. A to něco by se mohlo skrývat právě v tomto obrázku. 
 
 
Právě paralelizovaná architektura GPU může být nápomocna i k tomu, aby se o to snadněji tvořila velká GPU složená z menších samostatně vyráběných čipů. A Intel s vícečipovými procesory či GPU právě pro produkty určené datovým centrům počítá. 
 
Tak či tak nám nová prezentace Intelu přinesla spíše více otázek, než kolik jich zodpověděla, takže si počkáme na další informace, z nichž by se dalo dát dohromady něco konkrétního. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů