www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel má novou strategii s prioritou pro datová centra

Intel má novou strategii s prioritou pro datová centra
, , aktualita
Donald Trump vyhrál prezidentské volby se sloganem America First a Intel chce nyní jako technologickou obdobu představit strategii Data Center First. Bude tak ve výrobě dávat prioritu produktům pro datová centra a servery obecně. Co to znamená?
K oblíbeným
reklama
My můžeme nyní navázat na dnešní článek o budoucnosti výrobních procesů firmy Intel, z nějž jsme mohli dostat pocit, že desktopové platformy v této firmě ustupují do pozadí. A bohužel to není pouze pocit. Nová 10nm technologie má být už letos a to celkem brzy využita v nově představených procesorech Ice Lake, což zatím budou právě jen mobilní čipy. Vedle toho jsme se dozvěděli o tom, že 10nm serverové procesory se mají objevit v první polovině příštího roku a o rok později pak první 7nm produkty, ale nic z toho nebylo spojeno s desktopy. 
 
 
To vše v podstatě máme obsaženo v tomto jednom obrázku z prezentace, kde můžeme i z prvního sloupce "Extend 14nm" vidět, že se rozhodně nepočítá s koncem nebo útlumem 14nm procesu, ale naopak s jeho rozšířením. 
 
 
Co se týče nové strategie dávající prioritu produktům pro datová centra, o té mluvil Navin Shenoy, senior viceprezident a generální manažer divize Data Center Group. "Data Center First" bude znamenat třeba to, že první produkt Intelu vyrobený jeho 7nm technologií bude GPGPU akcelerátor založený na Xe a určený právě pro datová centra a po něm budou následovat nové serverové procesory.
 
Těm by se tak neměl vyhnout ani 10nm proces a právě to bude velice zajímavé sledovat. Však tato technologie se dnes označuje za vysoce problémovou a nejspíše neschopnou zajistit vysoké takty a výtěžnost zvláště pro tak velké a složité čipy, jako jsou mnohojádrové serverové procesory. A pokud by to Intel zvládl, pak si lze představit, že by pak už levou zadní zvládl vyrábět i 10nm desktopové procesory.
 
Intel ale potřebuje proti AMD zaútočit především mezi servery, kde by mohl ztratit cenné pozice budované s dlouhou setrvačností a pokud si věří, že jeho 14nm desktopové procesory budou ještě pár let konkurenceschopné, může s nimi počkat na 7nm proces, a ušetřit tak nemalé prostředky na vybavení továren a rozběhnutí výroby. Na to by ostatně ukazovaly dvě další chystané 14nm generace - Comet Lake-S a Rocket Lake-S, z nichž tu první už máme v podstatě potvrzenou.
 
Upozornit můžeme také na to, že v konečném důsledku mají v případě 7nm procesu i zmíněná GPGPU Intelu přednost před serverovými procesory. Dozvídáme se, že je to kvůli možnosti využít i více nepovedené čipy vzhledem k vysoce paralelizované architektuře GPU. Existuje totiž daleko větší šance, že chybu v GPU půjde vyřešit prostě vypnutím jedné skupiny jader, zatímco v procesoru se chyby o to spíše mohou nacházet v nezbytně potřebné části a takový čip je pak na vyhození. Tím tak Intel bude moci odstartovat 7nm produkci a získat čas na její vyladění. 

Nicméně Intel v poslední době využíval zbrusu nové procesy spíše pro výrobu menších a níže taktovaných čipů, čili malých mobilních SoC, takže se můžeme ptát, zda si v případě 7nm procesu až tak moc věří, nebo je za tím něco jiného. A to něco by se mohlo skrývat právě v tomto obrázku. 
 
 
Právě paralelizovaná architektura GPU může být nápomocna i k tomu, aby se o to snadněji tvořila velká GPU složená z menších samostatně vyráběných čipů. A Intel s vícečipovými procesory či GPU právě pro produkty určené datovým centrům počítá. 
 
Tak či tak nám nová prezentace Intelu přinesla spíše více otázek, než kolik jich zodpověděla, takže si počkáme na další informace, z nichž by se dalo dát dohromady něco konkrétního. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře