Intel napravuje fámy, nechce zabít značku Extreme Edition

The #ExtremeEdition Brand is about to get killed. What a big mistake.
— François Piednoël @FPiednoel) 9. července 2018
Procesory s označením Extreme Edition známe už od září roku 2003, kdy přišly jako reakce na velký problém, a sice procesory AMD Athlon 64. Ty nabízely něco, co Intel v té době neměl, a sice integrovaný paměťový řadič, který se ukázal jako velice efektivní, a to i ve hrách.
Intel měl tehdy k dispozici procesory Pentium 4 a na nich byly založeny i procesory Xeon "Gallatin" se 2 MB L3 cache navíc, ovšem pouze 533MHz (efektivně) sběrnicí oproti 800MHz. Intel je vzal a spěšně na nich založil novou řadu procesorů s odemčenými násobiči. Může nám to připomenout letošní případ, kdy Intel zaskočen chystanými 32jádrovými Threadrippery byl nucen opět sáhnout do serverových řad a vytáhnout z nich 28jádrové Core, čili původně Xeon Platinum "Skylake-SP". Zkrátka a dobře opět ukázal, že nám jako běžným zákazníkům hodlá nabídnout pouze to, k čemu jej donutí konkurence a nejlepším důkazem toho je růst počtu jader (hi-end) desktopových procesorů v posledních letech.
Intel nepřestal nabízet hi-endové modely s označením Extreme Edition a odemčeným násobičem, což byl tehdy pro něj přímo sprostý výraz. Tehdy jsme měli ještě v živé paměti taktování procesorů jako Celeron Tualatin, které šlo prostou změnou taktu FSB i přes stabilní násobič přetaktovat na mnohem vyšší frekvenci a ušetřit nemalé peníze. Intel se tehdy takovým praktikám začal velice bránit a i nyní nám nabízí možnost navýšit násobič nad stanovené maximum pouze u hi-end procesorů či u několika vybraných kusů (série K, speciální výroční procesory).