Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel nastínil cestu k výkonným Arc Celestial

18.2.2022, Jan Vítek, aktualita
Intel nastínil cestu k výkonným Arc Celestial
Mezi nově zveřejněnými informacemi o plánech Intelu se nachází také jedna roadmap týkající se herních grafických čipů. Máme tu již známou posloupnost Alchemist - Battlemage - Celestial včetně iGPU. 
Intel Alchemist byly ohlášeny na první letošní čtvrtletí, ale nyní už víme, že tu hlavní nabídku můžeme očekávat až ve druhém čtvrtletí, pokud jde i o desktopové grafické karty od různých AIB výrobců. Xe generace Alchemist se přitom uplatní vedle aktuálních Alder Lake i v chystaných Raptor Lake. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Intel přitom letos ještě ani nemá ambice dohnat výkon nejlepších karet od firem AMD a NVIDIA, ale pracuje na tom a v generaci Celestial by už chtěl nabízet i modely, které se budou pohybovat v absolutním hi-endu. 
 
V letech 2023 a 2024 ale budou aktuální ještě Arc Battlemage, které se stanou už jako samostatná dlaždice v podobně iGPU i součástí procesorů Meteor Lake a Arrow Lake. Celestial už jsou chystány nejdříve pro rok 2024 a procesory Lunar Lake. Konkrétně se tu uvádí 2024+, což lze interpretovat prostě tak, že si tu Intel nechává rezervu. Už tu ale nenajdeme další generaci, kterou už Intel zmínil dříve, a sice Druid. 
 
V plánu přitom je nabídnout postupně výkonnější a výkonnější herní GPU, aby se Intel stal už přinejmenším rovnocenným soupeřem pro AMD a NVIDII. Zvláštní důraz je tu přitom kladen na technologie XeSS a DeepLink. XeSS poslouží coby soupeř a alternativa zvláště pro NVIDIA DLSS a je vidět, že AI upscaling má hrát důležitou roli. DeepLink zase umožní v rámci jistých typů zátěže využít výkon CPU a GPU, a to včetně iGPU a dGPU, pokud bude k dispozici. Jde tak v podstatě o originální myšlenku, která stála za zrodem APU od AMD, ovšem která nebyla zcela přetavena v realitu. Konkrétně pak může jít o využití AI pro zpracování videa a obrazu obecně či ještě konkrétněji o akceleraci encodingu videa, jak Intel ukázal už dříve.