www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel uvedl mobilní GPU Xe Max s funkcí Deep Link připomínající SLI

Intel uvedl mobilní GPU Xe Max s funkcí Deep Link připomínající SLI
, , aktualita
Intel nyní oficiálně představil grafiku Xe Max. Ta už našla své místo v některých noteboocích, teprve nyní se ale dozvídáme podrobnosti. A vypadá zajímavě zejména díky funkci Deep Link a slučování výkonu CPU i obou GPU.
K oblíbeným
reklama
Už před pár dny jsme si řekli, že Asus představil první notebook Vivobook Flip 14 s dedikovanou grafickou kartou Intel Xe Max. Podobné produkty se objevily i u dalších výrobců, např. Acer představil Swift 3x a Dell pak Inspiron 15 7000 2-in-1. Nyní se Intel Xe Max představuje oficiálně a nevypadá to na nezajímavou technologii. Stejně jako Intel Xe, tak i Xe Max má 96 EU, nicméně dosahuje vyššího taktu 1,65 GHz místo 1,35 GHz. Obě verze podporují Variable Rate Shading, Intel DLBoost DP4A, dekódování AV1 a sběrnici PCI-Express 4.0. Výhodou Xe Max je vedle o 22 % vyšší frekvence také vlastní paměť s kapacitou 4 GB a propustností 68 GB/s.
 
Intel Xe Max
 
Přesto si možná říkáte, jaký význam má mít v notebooku procesor Intel 11. generace s Intel Xe a k tomu přilepit ještě jednu tutéž grafiku Xe Max, která má jen vyšší takt a vlastní paměť. To kouzlo se jmenuje Deep Link. Jde o funkci trochu připomínající SLI od Nvidie nebo Crossfire od AMD. Zde to ale nefunguje jen na úrovni GPU, ale i CPU. Celá tato trojice čipů (CPU, GPU Xe v procesoru a dedikované GPU Xe Max) si tak mohou přerozdělovat úlohy mezi sebou a dosahovat tak mnohem vyššího výkonu nebo rozdělení výkonu dle potřeby. Taková škálovatelnost najde využití zejména v úlohách umělé inteligence, ale doslova excelentních výkonů lze dle Intelu dosáhnout při kódování videa. Tam má Intel Deep Link kombinující Xe, Xe Max a Core i7-1165G7 o 78 % překonat high-endovou GeForce RTX 2080 s procesorem Intel Core i9-10980HK.
 
Intel Xe Max graf výkonu
 
To, že dosahuje tak skvělého výkonu při kódování videa, nicméně neznamená, že je stejný rozdíl i ve hrách. Naopak, zde to na takovou high-endovou kartu nestačí ani zdaleka, nicméně Iris Xe Max překonává např. GeForce MX350. Dle benchmarků Intelu novinka vyhrává ve většině her, nicméně není to případ všech (prohrává např. v Borderlands 3). Ve všech titulech nabídla alespoň 30 fps.
 
Intel Deep Link už dnes podporouje např. HandBrake nebo Topaz Gigapixel AI, brzy by je měly podporovat aplikace např. od Cyberlinku, Magixu nebo např. Blender. O lepší spotřebu se a přerozdělování zátěže pak stará funkce Dynamic Power.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala