www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odhalil 10nm architekturu CPU Sunny Cove

Intel odhalil 10nm architekturu CPU Sunny Cove
, , aktualita
Zčistajasna, Intel prezentoval architekturu procesorů Sunny Cove, která by měla významně navýšit výkon procesorů díky většímu počtu nejrůznějších jednotek v CPU. Těšit se také můžeme na 10nm výrobní proces.
K oblíbeným
reklama
Společnost Intel v úterý na Intel Architecture Day prezentovala několik velkých novinek. O mnohem výkonnějších iGPU jsme vás již informovali, nyní je řada na novou architekturu CPU s názvem Sunny Cove. Nejprve Intel zveřejnil jen obecné informace, ale na ty detailní už vypršelo ve středu ráno (v USA) embargo, takže se na ně můžeme podrobněji podívat. Vypadá to, že Intel bude používat jak názvy Lake, tak i názvy Cove, kde každý bude označovat něco trochu jiného. Cove označuje typ jader v procesorech, Lake typ procesorů.
 
Roadmapa procesorů Intel Sunny Cove
 
klikněte pro zvětšení
 
Hlavní změnou jader Sunny Cove je celkové jejich rozšíření o další jednotky, větší paměti a podobně. Např. datová L1 cache se zvětšila z 32 kB na 48 kB, stejně tak se plánuje zvětšení L2 cache, přičemž zde to bude pochopitelně záviset na konkrétním procesoru. Pokud jde o různé jednotky, přešlo se z typu 4-wide na 5-wide a máme zde místo 8 výpočetních portů rovnou 10.
 
Intel Sunny Cove
 
klikněte pro zvětšení
 
Počet AGU (Address-Generation Unit) jednotek se zvýšil ze 3 na 4 a rovněž se zlepšila možnost načítání a ukládání. Dosud bylo u SkyLake možné provést dvě čtení a jeden zápis, což se nyní zlepšuje na dvě čtení a dva zápisy během jednoho cyklu. Každý ze 4 hlavních výpočetních portů má nyní LEA (Load Effective Address) jednotku, zatímco u SkyLake byly takové jednotky pouze dvě. Toto vše by mělo výrazně zlepšit schopnosti paralelizace (možnost zpracovávat více instrukcí najednou). Nechybí ani podpora AVX-512.
 
Intel Sunny Cove
 
klikněte pro zvětšení
 
Toto vše by mělo dopomoci vyššímu výkonu např. při šifrování nebo v algoritmech s umělou inteligencí. Intel také rozšířil počet bitů pro adresování paměti. I když jsou dnes procesory 64bitové, k adresování se používalo jen 48 bitů (zbývajících 16 bitů byly jen kopie posledního bitu). Kvůli tomu mohly být systémy osazeny maximálně 256 TB paměti. Nyní je možné využít neobvyklý počet 57 bitů, což znamená až 128 PB virtuální paměti, resp. 52 bitů (4 PB) pro fyzickou paměť.
 
Raja koduri
 
Zajímavostí je také to, že procesory by měly být vyráběny 10nm technologií, se kterou měl dosud Intel nemalé problémy. Na trhu by se měly objevit v druhé polovině roku 2019. O rok později by se měla objevit generace Willow Cove s přepracovanými cache pamětmi a novými bezpečnostními prvky. Golden Cove má v roce 2021 přinést další navýšení výkonu zejména pro AI i další bezpečnostní prvky.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer
V průběhu dnešního dne se objevila informace, že spoluzakladatel firmy Alienware Frank Azor odchází z pozice viceprezidenta a generálního manažera. Později jsme se dozvěděli, že jeho cílem je společnost AMD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM
Společnost Everspin splňuje svůj slib a začíná s výrobou pamětí typu STT-MRAM, což jsou nové nadějné Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM. Využije přitom k tomu služeb společnosti GlobalFoundries.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu
Lisa Pearce z Intelu dnes oznámila, že požadavky uživatelů byly vyslyšeny, a to alespoň v případě využití funkce Integer Scaling týkající se obrazu. To by mělo potěšit především fanoušky emulátorů starých konzolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470 AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470
Dnes se opět můžeme zaměřit na procesor AMD Ryzen 5 3600 a jeho testy, které tentokrát přichází ze serveru Elchapuzasinformatico. Můžeme a nemusíme jim věřit, ale aspoň se na ně můžeme podívat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek