Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel odhalil 10nm architekturu CPU Sunny Cove

12.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Intel odhalil 10nm architekturu CPU Sunny Cove
Zčistajasna, Intel prezentoval architekturu procesorů Sunny Cove, která by měla významně navýšit výkon procesorů díky většímu počtu nejrůznějších jednotek v CPU. Těšit se také můžeme na 10nm výrobní proces.
Společnost Intel v úterý na Intel Architecture Day prezentovala několik velkých novinek. O mnohem výkonnějších iGPU jsme vás již informovali, nyní je řada na novou architekturu CPU s názvem Sunny Cove. Nejprve Intel zveřejnil jen obecné informace, ale na ty detailní už vypršelo ve středu ráno (v USA) embargo, takže se na ně můžeme podrobněji podívat. Vypadá to, že Intel bude používat jak názvy Lake, tak i názvy Cove, kde každý bude označovat něco trochu jiného. Cove označuje typ jader v procesorech, Lake typ procesorů.
 
Roadmapa procesorů Intel Sunny Cove
 
klikněte pro zvětšení
 
Hlavní změnou jader Sunny Cove je celkové jejich rozšíření o další jednotky, větší paměti a podobně. Např. datová L1 cache se zvětšila z 32 kB na 48 kB, stejně tak se plánuje zvětšení L2 cache, přičemž zde to bude pochopitelně záviset na konkrétním procesoru. Pokud jde o různé jednotky, přešlo se z typu 4-wide na 5-wide a máme zde místo 8 výpočetních portů rovnou 10.
 
Intel Sunny Cove
 
klikněte pro zvětšení
 
Počet AGU (Address-Generation Unit) jednotek se zvýšil ze 3 na 4 a rovněž se zlepšila možnost načítání a ukládání. Dosud bylo u SkyLake možné provést dvě čtení a jeden zápis, což se nyní zlepšuje na dvě čtení a dva zápisy během jednoho cyklu. Každý ze 4 hlavních výpočetních portů má nyní LEA (Load Effective Address) jednotku, zatímco u SkyLake byly takové jednotky pouze dvě. Toto vše by mělo výrazně zlepšit schopnosti paralelizace (možnost zpracovávat více instrukcí najednou). Nechybí ani podpora AVX-512.
 
Intel Sunny Cove
 
klikněte pro zvětšení
 
Toto vše by mělo dopomoci vyššímu výkonu např. při šifrování nebo v algoritmech s umělou inteligencí. Intel také rozšířil počet bitů pro adresování paměti. I když jsou dnes procesory 64bitové, k adresování se používalo jen 48 bitů (zbývajících 16 bitů byly jen kopie posledního bitu). Kvůli tomu mohly být systémy osazeny maximálně 256 TB paměti. Nyní je možné využít neobvyklý počet 57 bitů, což znamená až 128 PB virtuální paměti, resp. 52 bitů (4 PB) pro fyzickou paměť.
 
Raja koduri
 
Zajímavostí je také to, že procesory by měly být vyráběny 10nm technologií, se kterou měl dosud Intel nemalé problémy. Na trhu by se měly objevit v druhé polovině roku 2019. O rok později by se měla objevit generace Willow Cove s přepracovanými cache pamětmi a novými bezpečnostními prvky. Golden Cove má v roce 2021 přinést další navýšení výkonu zejména pro AI i další bezpečnostní prvky.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.