www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odhalil 10nm architekturu CPU Sunny Cove

Intel odhalil 10nm architekturu CPU Sunny Cove
, , aktualita
Zčistajasna, Intel prezentoval architekturu procesorů Sunny Cove, která by měla významně navýšit výkon procesorů díky většímu počtu nejrůznějších jednotek v CPU. Těšit se také můžeme na 10nm výrobní proces.
reklama
Společnost Intel v úterý na Intel Architecture Day prezentovala několik velkých novinek. O mnohem výkonnějších iGPU jsme vás již informovali, nyní je řada na novou architekturu CPU s názvem Sunny Cove. Nejprve Intel zveřejnil jen obecné informace, ale na ty detailní už vypršelo ve středu ráno (v USA) embargo, takže se na ně můžeme podrobněji podívat. Vypadá to, že Intel bude používat jak názvy Lake, tak i názvy Cove, kde každý bude označovat něco trochu jiného. Cove označuje typ jader v procesorech, Lake typ procesorů.
 
Roadmapa procesorů Intel Sunny Cove
 
klikněte pro zvětšení
 
Hlavní změnou jader Sunny Cove je celkové jejich rozšíření o další jednotky, větší paměti a podobně. Např. datová L1 cache se zvětšila z 32 kB na 48 kB, stejně tak se plánuje zvětšení L2 cache, přičemž zde to bude pochopitelně záviset na konkrétním procesoru. Pokud jde o různé jednotky, přešlo se z typu 4-wide na 5-wide a máme zde místo 8 výpočetních portů rovnou 10.
 
Intel Sunny Cove
 
klikněte pro zvětšení
 
Počet AGU (Address-Generation Unit) jednotek se zvýšil ze 3 na 4 a rovněž se zlepšila možnost načítání a ukládání. Dosud bylo u SkyLake možné provést dvě čtení a jeden zápis, což se nyní zlepšuje na dvě čtení a dva zápisy během jednoho cyklu. Každý ze 4 hlavních výpočetních portů má nyní LEA (Load Effective Address) jednotku, zatímco u SkyLake byly takové jednotky pouze dvě. Toto vše by mělo výrazně zlepšit schopnosti paralelizace (možnost zpracovávat více instrukcí najednou). Nechybí ani podpora AVX-512.
 
Intel Sunny Cove
 
klikněte pro zvětšení
 
Toto vše by mělo dopomoci vyššímu výkonu např. při šifrování nebo v algoritmech s umělou inteligencí. Intel také rozšířil počet bitů pro adresování paměti. I když jsou dnes procesory 64bitové, k adresování se používalo jen 48 bitů (zbývajících 16 bitů byly jen kopie posledního bitu). Kvůli tomu mohly být systémy osazeny maximálně 256 TB paměti. Nyní je možné využít neobvyklý počet 57 bitů, což znamená až 128 PB virtuální paměti, resp. 52 bitů (4 PB) pro fyzickou paměť.
 
Raja koduri
 
Zajímavostí je také to, že procesory by měly být vyráběny 10nm technologií, se kterou měl dosud Intel nemalé problémy. Na trhu by se měly objevit v druhé polovině roku 2019. O rok později by se měla objevit generace Willow Cove s přepracovanými cache pamětmi a novými bezpečnostními prvky. Golden Cove má v roce 2021 přinést další navýšení výkonu zejména pro AI i další bezpečnostní prvky.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů
Společnosti Deepcool se povedlo patentovat svou technologii, která má zabránit úniku chladicího média z uzavřených okruhů vodních chladičů, a tak už se odhodlala ji i blíže představit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly
Společnost NVIDIA rozhodně nezažila z hlediska financí úžasný půlrok, ale nyní přišla s informacemi o tom, jak se prodávaly karty Turing série RTX v prvních osmi týdnech oproti Pascalům. Bylo to téměř o polovinu lepší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech
Už jen 5 dní zbývá do toho, kdy se možná evropský internet obrátí naruby. EU si totiž chystá vysoce kontroverzní Články 11 a 13, které mohou do značné míry ovlivnit to, co budeme moci na webu dělat i existenci nejednoho webu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17 Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17
Izraelský Beresheet dokázal překonat své potíže s počítačem, které zhatily první velký zážeh a nyní je na cestě k Měsíci, na jehož povrch přistane v dubnu. Shodou okolností to přitom bude poblíž míst přistání misí Apollo 15 a 17. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Epic Store se spojí s Humble a exkluzivně nabídne The Outer Worlds a Remedy's Control Epic Store se spojí s Humble a exkluzivně nabídne The Outer Worlds a Remedy's Control
Společnost Epic Games vyhlásila válku Steamu, neboť jinak se to ani už nedá napsat. Dozvídáme se o dalších dvou exkluzivitách, které budou Steamu alespoň na rok upřeny a pak i o propojení s Humble Store. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře