www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odhalil specifikace prvních jedenácti 10nm Ice Lake

Intel odhalil specifikace prvních jedenácti 10nm Ice Lake
, , aktualita
Nyní už můžeme s pomocí specifikací posoudit to, co přináší 10nm proces do světa procesorů Intel. Ten totiž zveřejnil specifikace procesorů Ice Lake, které zatím přinese jen v mobilní podobě. Budou i benchmarky?
K oblíbeným
reklama
Rozhodně budou, ale nejdříve se podíváme na to, co představil sám Intel po skončení informačního embarga na procesory Ice Lake. Ty už nějaký ten týden vyrábí, aby si vytvořil zásoby a na trh se ke konci roku mohly dostat už nové mobilní počítače či snad i NUC založené na 10nm procesorech s jádry Sunny Cove a notně vylepšenou grafikou 11. generace. Budou to konkrétně tyto procesory: 
 
 
Intel se opravdu drží dosavadního schematu označování a po 9. generaci procesorů Core přichází 10. a to se ukazuje na způsobu označení. Máme tu tak jako zcela nejlepší a nejvýkonnější model Core i7-1068G7 nabízející 4 fyzická a 8 logických jader na 2,3 až 4,1 GHz s all-core turbo na 3,6 GHz, 8 MB cache a grafikou Iris Plus se 64 EU na 1,1 GHz. To celé s TDP 28 W nevypadá vůbec špatně.
 
Navíc už můžeme říci, že grafika Iris Plus opravdu nebude žádný spíše teoretický hi-end, který se ve skutečnosti do procesorů téměř nedostane. Však mezi 11 představenými modely je celkem pětkrát hned v plné palbě, čili se 64 jednotkami EU a třikrát se 48 EU. Zbytek jsou UHD Graphics se 32 EU, což také není k zahození. 
 
 
Někoho by možná mohlo zklamat, že procesory Ice Lake nabízí stále 4 fyzická jádra na podobných taktech jako 14nm modely a s podobným TDP. Ovšem jde o nová jádra Sunny Cove, která slibují i o 18 % vyšší výkon na takt oproti generaci Skylake (a následujících 14nm CPU). Co to bude v praxi znamenat, na to se dnes také podíváme. 
 
Intel dnes vyrábí 10nm procesory ve dvou svých továrnách, které se tomuto procesu věnují už naplno a CEO Robert Swan také ohlásil, že 7nm proces je chystaný na rok 2021, ale to už jsme jednou probírali s tím, co to může znamenat. Intel totiž může 10nm proces v případě desktopových procesorů přeskočit a využít pak rovnou chystaný 7nm, což lze říci díky jedné prosté věci. Prokazatelně nás čeká ještě jedna 14nm generace, a sice Comet Lake chystaná s největší pravděpodobností na příští rok. A když má být už rok poté připraven 7nm proces, těžko bude Intel napínat síly k tomu, aby na 10nm procesu založil svá desktopová CPU v době, kdy ten už bude nahrazován. Nicméně to by nemělo platit pro serverové Xeony, či alespoň část z nich, protože v jejich případě by se měla využít v příštím roce 2. generace 10nm procesu. 
 
Nyní tu ale máme Ice Lake, od nichž očekáváme vyšší efektivitu a především pak mnohem silnější grafiku. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek5 komentářů