www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odhalil specifikace prvních jedenácti 10nm Ice Lake

Intel odhalil specifikace prvních jedenácti 10nm Ice Lake
, , aktualita
Nyní už můžeme s pomocí specifikací posoudit to, co přináší 10nm proces do světa procesorů Intel. Ten totiž zveřejnil specifikace procesorů Ice Lake, které zatím přinese jen v mobilní podobě. Budou i benchmarky?
K oblíbeným
reklama
Rozhodně budou, ale nejdříve se podíváme na to, co představil sám Intel po skončení informačního embarga na procesory Ice Lake. Ty už nějaký ten týden vyrábí, aby si vytvořil zásoby a na trh se ke konci roku mohly dostat už nové mobilní počítače či snad i NUC založené na 10nm procesorech s jádry Sunny Cove a notně vylepšenou grafikou 11. generace. Budou to konkrétně tyto procesory: 
 
 
Intel se opravdu drží dosavadního schematu označování a po 9. generaci procesorů Core přichází 10. a to se ukazuje na způsobu označení. Máme tu tak jako zcela nejlepší a nejvýkonnější model Core i7-1068G7 nabízející 4 fyzická a 8 logických jader na 2,3 až 4,1 GHz s all-core turbo na 3,6 GHz, 8 MB cache a grafikou Iris Plus se 64 EU na 1,1 GHz. To celé s TDP 28 W nevypadá vůbec špatně.
 
Navíc už můžeme říci, že grafika Iris Plus opravdu nebude žádný spíše teoretický hi-end, který se ve skutečnosti do procesorů téměř nedostane. Však mezi 11 představenými modely je celkem pětkrát hned v plné palbě, čili se 64 jednotkami EU a třikrát se 48 EU. Zbytek jsou UHD Graphics se 32 EU, což také není k zahození. 
 
 
Někoho by možná mohlo zklamat, že procesory Ice Lake nabízí stále 4 fyzická jádra na podobných taktech jako 14nm modely a s podobným TDP. Ovšem jde o nová jádra Sunny Cove, která slibují i o 18 % vyšší výkon na takt oproti generaci Skylake (a následujících 14nm CPU). Co to bude v praxi znamenat, na to se dnes také podíváme. 
 
Intel dnes vyrábí 10nm procesory ve dvou svých továrnách, které se tomuto procesu věnují už naplno a CEO Robert Swan také ohlásil, že 7nm proces je chystaný na rok 2021, ale to už jsme jednou probírali s tím, co to může znamenat. Intel totiž může 10nm proces v případě desktopových procesorů přeskočit a využít pak rovnou chystaný 7nm, což lze říci díky jedné prosté věci. Prokazatelně nás čeká ještě jedna 14nm generace, a sice Comet Lake chystaná s největší pravděpodobností na příští rok. A když má být už rok poté připraven 7nm proces, těžko bude Intel napínat síly k tomu, aby na 10nm procesu založil svá desktopová CPU v době, kdy ten už bude nahrazován. Nicméně to by nemělo platit pro serverové Xeony, či alespoň část z nich, protože v jejich případě by se měla využít v příštím roce 2. generace 10nm procesu. 
 
Nyní tu ale máme Ice Lake, od nichž očekáváme vyšší efektivitu a především pak mnohem silnější grafiku. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů