www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odhalil specifikace prvních jedenácti 10nm Ice Lake

Intel odhalil specifikace prvních jedenácti 10nm Ice Lake
, , aktualita
Nyní už můžeme s pomocí specifikací posoudit to, co přináší 10nm proces do světa procesorů Intel. Ten totiž zveřejnil specifikace procesorů Ice Lake, které zatím přinese jen v mobilní podobě. Budou i benchmarky?
K oblíbeným
reklama
Rozhodně budou, ale nejdříve se podíváme na to, co představil sám Intel po skončení informačního embarga na procesory Ice Lake. Ty už nějaký ten týden vyrábí, aby si vytvořil zásoby a na trh se ke konci roku mohly dostat už nové mobilní počítače či snad i NUC založené na 10nm procesorech s jádry Sunny Cove a notně vylepšenou grafikou 11. generace. Budou to konkrétně tyto procesory: 
 
 
Intel se opravdu drží dosavadního schematu označování a po 9. generaci procesorů Core přichází 10. a to se ukazuje na způsobu označení. Máme tu tak jako zcela nejlepší a nejvýkonnější model Core i7-1068G7 nabízející 4 fyzická a 8 logických jader na 2,3 až 4,1 GHz s all-core turbo na 3,6 GHz, 8 MB cache a grafikou Iris Plus se 64 EU na 1,1 GHz. To celé s TDP 28 W nevypadá vůbec špatně.
 
Navíc už můžeme říci, že grafika Iris Plus opravdu nebude žádný spíše teoretický hi-end, který se ve skutečnosti do procesorů téměř nedostane. Však mezi 11 představenými modely je celkem pětkrát hned v plné palbě, čili se 64 jednotkami EU a třikrát se 48 EU. Zbytek jsou UHD Graphics se 32 EU, což také není k zahození. 
 
 
Někoho by možná mohlo zklamat, že procesory Ice Lake nabízí stále 4 fyzická jádra na podobných taktech jako 14nm modely a s podobným TDP. Ovšem jde o nová jádra Sunny Cove, která slibují i o 18 % vyšší výkon na takt oproti generaci Skylake (a následujících 14nm CPU). Co to bude v praxi znamenat, na to se dnes také podíváme. 
 
Intel dnes vyrábí 10nm procesory ve dvou svých továrnách, které se tomuto procesu věnují už naplno a CEO Robert Swan také ohlásil, že 7nm proces je chystaný na rok 2021, ale to už jsme jednou probírali s tím, co to může znamenat. Intel totiž může 10nm proces v případě desktopových procesorů přeskočit a využít pak rovnou chystaný 7nm, což lze říci díky jedné prosté věci. Prokazatelně nás čeká ještě jedna 14nm generace, a sice Comet Lake chystaná s největší pravděpodobností na příští rok. A když má být už rok poté připraven 7nm proces, těžko bude Intel napínat síly k tomu, aby na 10nm procesu založil svá desktopová CPU v době, kdy ten už bude nahrazován. Nicméně to by nemělo platit pro serverové Xeony, či alespoň část z nich, protože v jejich případě by se měla využít v příštím roce 2. generace 10nm procesu. 
 
Nyní tu ale máme Ice Lake, od nichž očekáváme vyšší efektivitu a především pak mnohem silnější grafiku. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku
Počítač a-XP vypadá jako notebook z dob minulých nebo jako počítačový mod založený na desktopové skříni. Jde ale o přenosnou pracovní stanici, která nabídne i 64jádrový Threadripper, a to v zajímavém balení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek