www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel opravil své údaje o selhávajících Apollo Lake, prý vydrží dostatečně dlouho

Intel opravil své údaje o selhávajících Apollo Lake, prý vydrží dostatečně dlouho
, , aktualita
Intel nedávno ve vlastním dokumentu PCN (Product Change Notice) upozornil, že čtyři procesory Apollo Lake mohou předčasně degradovat a selhávat. Nyní svou zprávu upravil a ta říká, že se nic moc neděje. Jak to tedy je?
K oblíbeným
reklama
V původní zprávě se jednalo o postupnou degradaci jistých obvodů v procesorech Apollo Lake, a sice konkrétně v modelech Intel Celeron N3350, J3355, J3455 či Intel Pentium N4200. Šlo v podstatě o to samé, co před lety potkalo procesory Atom C2000 "Avoton", přičemž Intel kvůli tomu nyní vydal nový stepping procesorů Apollo Lake, a sice F1 nahrazující starší B1. My jsme se dozvěděli, že jde konkrétně o degradaci rozhraní Low Pin Count (LPC), Real Time Clock (RTC) a SD Card. 
 
nová verze 
 
Intel hned druhý den poté, co dokument PCN vypustil do světa a ten zaujal hardwarové servery, text značně pozměnil a nyní z něj vyplývá, že se v podstatě vůbec nic neděje. Píše se v něm, že zákazníci, kteří nepotřebují “Intel IOTG Long Life Product Availability” se mohou dále spoléhat na procesory starého steppingu B1. Co to ale znamená? V tom nemáme úplně jasno, ale může jít o věc spojenou s předpokládanou životností IoT produktů, kterou Intel před dvěma lety rozšířil ze sedmi na patnáct let. V zásadě tak půjde o tom, že Apollo Lake se steppingem B1 nejspíše nevydrží fungovat tak dlouho, ale snad by měly vydržet alespoň několik let, než budou typově a výkonnostně zastaralé. A dá se říci, že už dnes tato rodina nepatří mezi výkvět moderních CPU.
 
Jde ovšem o to, že problém se selháváním těchto procesorů se někdy musel projevit a Intel si ho nějak musel všimnout. Apollo Lake byly vypuštěny v roce 2016, a letos se tak projevily problémy s degradací. Výše zmíněné procesory Avoton přišly na trh v roce 2013 a problémy způsobené degradací obvodů nastaly právě v roce 2016, takže i z tohoto hlediska jde o velice podobnou věc a především pak o velice aktuální záležitost pro zákazníky, kteří si své zařízení s Apollo Lake pořídili mezi prvními. 
 
A pokud nám Intel sděluje, že si můžeme dále kupovat Apollo Lake revize B1, která evidentně začíná selhávat po třech letech, v podstatě nám říká, že se máme s touto životností spokojit. Server Tom's Hardware si tak o tomto problému označovaném interně jako Errata APL47 (viz PDF) s Intelem vyměnil několik zpráv a dozvěděl se, že má jít o problém řešitelný na úrovni firmwaru:
 
 
A pokud jsou procesory revize B1 využívány v souladu se specifikacemi a designovými požadavky, pak mají dosáhnout životnosti vyžadované pro "PC Client Usage". Jenomže co to znamená, to je otázka. Tři roky? Šest let? Dva měsíce po skončení záruky?
 
původní verze 
 
Nicméně dříve dokument mluvil o tom, že degradace probíhá rychleji, než aby odpovídala standardům kvality samotného Intelu. My máme nyní možnost při výběru nového zařízení vyžadovat, aby to neobsahovalo starý Apollo Lake, ale novější s označením Celeron J3455E, J3355E, N3350E nebo Pentium N4200E. Pokud tedy platí to, že Intel označení E do názvů těchto procesorů skutečně dá. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Tiger Lake dle PassMarku nabídne vysoký jednovláknový výkon Intel Tiger Lake dle PassMarku nabídne vysoký jednovláknový výkon
Procesory Intel Tiger Lake-U by už měly být v podstatě hotovy, neboť by měly být představeny už za necelý měsíc. Nyní se ukázal model Core i7-1165G7 v databázi PassMarku, a tak si jej můžeme porovnat s konkurencí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské Xiao-i žaluje Apple, za porušení patentů k Siri chce 10 mld. juanů Čínské Xiao-i žaluje Apple, za porušení patentů k Siri chce 10 mld. juanů
Čínská společnost Xiao-i (Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology Co Ltd) chce z Applu vytřískat nějaké ty finance. V žalobě, která se týká porušení patentů asistentem Siri, požaduje zákaz prodeje a nejen to.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce si stěžuje na vážný nedostatek APU Renoir od AMD Výrobce si stěžuje na vážný nedostatek APU Renoir od AMD
Společnost XMG se podělila s informací o tom, že na trhu je aktuálně velký nedostatek moderních APU generace Renoir. Sama čeká slíbenou objednávku, kvůli čemuž nemá jak vyrábět plánované notebooky řady Core.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Ovladače pro PS4 nebudou fungovat ve hrách pro PS5 Ovladače pro PS4 nebudou fungovat ve hrách pro PS5
Již nějaký ten pátek víme o podobě konzole PlayStation 5 i o jejích nových ovladačích či gamepadech. Nyní se ovšem přímo od Sony dozvídáme, jak to bude s podporou periferií z generace PS4 na nových konzolích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA má konkurenta, o Arm se uchází už i Samsung NVIDIA má konkurenta, o Arm se uchází už i Samsung
Vskutku těžkotonážního konkurenta získala společnost NVIDIA ve své snaze získat od společnosti SoftBank firmu Arm Holdings. Ta je pro ni už tak velice velké sousto a nyní se do věci vložil i korejský Samsung.
Dnes, aktualita, Jan Vítek