www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel opravil své údaje o selhávajících Apollo Lake, prý vydrží dostatečně dlouho

Intel opravil své údaje o selhávajících Apollo Lake, prý vydrží dostatečně dlouho
, , aktualita
Intel nedávno ve vlastním dokumentu PCN (Product Change Notice) upozornil, že čtyři procesory Apollo Lake mohou předčasně degradovat a selhávat. Nyní svou zprávu upravil a ta říká, že se nic moc neděje. Jak to tedy je?
K oblíbeným
reklama
V původní zprávě se jednalo o postupnou degradaci jistých obvodů v procesorech Apollo Lake, a sice konkrétně v modelech Intel Celeron N3350, J3355, J3455 či Intel Pentium N4200. Šlo v podstatě o to samé, co před lety potkalo procesory Atom C2000 "Avoton", přičemž Intel kvůli tomu nyní vydal nový stepping procesorů Apollo Lake, a sice F1 nahrazující starší B1. My jsme se dozvěděli, že jde konkrétně o degradaci rozhraní Low Pin Count (LPC), Real Time Clock (RTC) a SD Card. 
 
nová verze 
 
Intel hned druhý den poté, co dokument PCN vypustil do světa a ten zaujal hardwarové servery, text značně pozměnil a nyní z něj vyplývá, že se v podstatě vůbec nic neděje. Píše se v něm, že zákazníci, kteří nepotřebují “Intel IOTG Long Life Product Availability” se mohou dále spoléhat na procesory starého steppingu B1. Co to ale znamená? V tom nemáme úplně jasno, ale může jít o věc spojenou s předpokládanou životností IoT produktů, kterou Intel před dvěma lety rozšířil ze sedmi na patnáct let. V zásadě tak půjde o tom, že Apollo Lake se steppingem B1 nejspíše nevydrží fungovat tak dlouho, ale snad by měly vydržet alespoň několik let, než budou typově a výkonnostně zastaralé. A dá se říci, že už dnes tato rodina nepatří mezi výkvět moderních CPU.
 
Jde ovšem o to, že problém se selháváním těchto procesorů se někdy musel projevit a Intel si ho nějak musel všimnout. Apollo Lake byly vypuštěny v roce 2016, a letos se tak projevily problémy s degradací. Výše zmíněné procesory Avoton přišly na trh v roce 2013 a problémy způsobené degradací obvodů nastaly právě v roce 2016, takže i z tohoto hlediska jde o velice podobnou věc a především pak o velice aktuální záležitost pro zákazníky, kteří si své zařízení s Apollo Lake pořídili mezi prvními. 
 
A pokud nám Intel sděluje, že si můžeme dále kupovat Apollo Lake revize B1, která evidentně začíná selhávat po třech letech, v podstatě nám říká, že se máme s touto životností spokojit. Server Tom's Hardware si tak o tomto problému označovaném interně jako Errata APL47 (viz PDF) s Intelem vyměnil několik zpráv a dozvěděl se, že má jít o problém řešitelný na úrovni firmwaru:
 
 
A pokud jsou procesory revize B1 využívány v souladu se specifikacemi a designovými požadavky, pak mají dosáhnout životnosti vyžadované pro "PC Client Usage". Jenomže co to znamená, to je otázka. Tři roky? Šest let? Dva měsíce po skončení záruky?
 
původní verze 
 
Nicméně dříve dokument mluvil o tom, že degradace probíhá rychleji, než aby odpovídala standardům kvality samotného Intelu. My máme nyní možnost při výběru nového zařízení vyžadovat, aby to neobsahovalo starý Apollo Lake, ale novější s označením Celeron J3455E, J3355E, N3350E nebo Pentium N4200E. Pokud tedy platí to, že Intel označení E do názvů těchto procesorů skutečně dá. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hackerský útok na youtubery, napadli kanály o autech Hackerský útok na youtubery, napadli kanály o autech
Poslední velký koordinovaný hackerský útok na vybranou skupinu youtuberů byl zaznamenán během posledních dní. Útočníkům se podařilo získat kontrolu nad účty mnoha úspěšných kanálů zejména těm věnovaných autům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google Chrome vylepší systém karet a synchronizaci Google Chrome vylepší systém karet a synchronizaci
Oblíbený internetový prohlížeč Google Chrome se v průběhu podzimu dočká několika užitečných vylepšení. Především to bude správa otevřených karet, odkazů, ale také jejich synchronizace napříč různými zařízeními.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu
Vrtačka ARADS od vesmírné agentury se už na vyprahlé poušti Atacama testuje nějaký ten pátek. Má sloužit k hledání života na Marsu a nyní se pracuje na autonomním ovládání vrtáku, které je na rudé planetě nezbytností.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků
Citlivým údajem může být i fotografie registrační značky. To postihlo obchodní řetězec Tesco ve Velké Británii, který měl nedávno problém s tím, že databázi snímků RZ svých zákazníků nechal povalovat volně na internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek24 komentářů