www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Intel poprvé komentoval záměr Applu opustit platformu x86

Intel poprvé komentoval záměr Applu opustit platformu x86
, , aktualita
Společnost Apple už oficiálně ohlásila, že éra procesorů x86 v jejím případě v dohledné době skončí a za ně nastoupí její vlastní procesory založené na těch, které si už vyvíjí pro mobilní zařízení. Co na to Intel?
K oblíbeným
reklama
Intel tím především ztratí velkého zákazníka, který využíval především dražší procesory, i když na druhou stranu se zase nedá mluvit o katastrofě. Dle MarketWatch totiž zakázky firmy Apple činily maximálně 4 procenta z tržeb Intelu za prodej procesorů, takže ten, ač z toho jistě nebude nadšen, se dokáže přizpůsobit. Apple tak nyní pracuje na desktopových či lépe řečeno obecně výkonnějších verzích svých SoC vycházejících z mobilní série A, jak bylo nedávno ohlášeno a připravuje i příslušný nový MacOS "Big Sur". 
 
 
Server techPowerUp požádal o komentář samotný Intel, který odpověděl ústy svého mluvčího. A jak se dalo očekávat, odpověď je to diplomatická, čili málo sdílná. Dozvídáme se, že Apple představuje pro Intel zákazníka, který se dotýká několika oblastí jeho byznysu a jako takový bude dále získávat příslušnou podporu. Samotný Intel se pak zaměří na vývoj příštích PC technologií a věří, že chystané počítače s jeho procesory, jako právě ty s přicházejícími Tiger Lake, nabídnou zákazníkům ty nejlepší vlastnosti v těch nejdůležitějších oblastech a také tu nejotevřenější platformu pro vývojáře. 
 
Samotný Intel se v předchozích letech potýkal s nedostatečnými kapacitami, na čemž se podepsalo jednak výrazné zpoždění nástupu 10nm procesu a také paradoxně i epidemie bezpečnostních chyb v jeho procesorech, jejichž záplaty způsobily snížení výkonu, jejž zákazníci museli nahrazovat nakupováním nového hardwaru.
 
Nicméně odchod Applu už asi Intel zrovna vítat nebude, protože problémy s výrobou by už měly být postupně vyřešeny a jak už bylo řečeno, Apple není zákazník, který by odebíral především levnější procesory, právě naopak. 
 
Zklamání ale může pociťovat také firma AMD, která také dodává hardware pro počítače Mac a MacBook, nejnověji pak Navi 12 a ta mohla dříve cítit šanci na vyšoupnutí Intelu z počítačů Apple i v případě procesorů, což už evidentně nenastane. Ostatně firma Apple se dle Bloombergu rozhodla opustit Intel právě i kvůli tomu, že ten na její vkus v poslední době moc zaostal ve vývoji, ale byly tu jistě i jiné důvody, jako třeba lákavé architektonické sjednocení platforem a nezávislost na jejich vývoji.
 
Pokud ale má někdo z dvojice AMD a Intel šanci dále zásobit Apple hardwarem, pak je to spíše AMD, jehož výkonné Radeony žádné SoC ARM v dohledné době nenahradí. Intel by ale mohl přesvědčit svými novými Xe, ale ty se teprve musí ukázat. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na Floridě zlepšili vlastnosti perovskitů pomocí pigmentu chinakridonu Na Floridě zlepšili vlastnosti perovskitů pomocí pigmentu chinakridonu
Perovskitové solární panely výrazně zvyšují svou účinnost a snadnost své výroby, a tak je nyní problémem především jejich toxicita a obecně nízká životnost. Obojí by měl o něco zvýšit pigment chinakridon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD i díky Ryzenům 5000 drtí Intel na Mindfactory AMD i díky Ryzenům 5000 drtí Intel na Mindfactory
Procesory AMD Ryzen 5000 běžně skladem nejsou, ale rozhodně jsou dostupné, pokud jsme ochotni si na ně pár dní počkat, anebo hledat. Odráží se to i na prodejích obchodu Mindfactory, kde AMD zvyšuje náskok? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Jaký přínos má AMD Smart Access Memory na desce s Intel Z490? Jaký přínos má AMD Smart Access Memory na desce s Intel Z490?
Asus už začal nabízet podporu funkce AMD Smart Access Memory i na moderních deskách pro Intel, a tak byla už jen otázka času, než se objeví první výsledky testů. Je tak funkce SAM na této platformě k něčemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lisa Su opět promluví v keynote na CES 2021 Lisa Su opět promluví v keynote na CES 2021
Nový rok se už blíží a s ním i další ročník veletrhu CES. Ten letos ještě proběhl v obvyklém režimu, ale příští rok bude jen virtuální, a tak bude i keynote šéfky společnosti AMD "odvyprávěn" jen do kamery. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Rocket Lake na 5 GHz útočí i na Ryzen 7 5800X Intel Rocket Lake na 5 GHz útočí i na Ryzen 7 5800X
Intel se bude snažit brzy na jaře vypustit do světa novou konkurenci pro procesory AMD Ryzen 5000, a to desktopové Rocket Lake-S. Jeden z nich se nyní už předvedl a my jej můžeme srovnat s modelem Ryzen 7 5800X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů