www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel představil "průlomový kvantový počítač"

Intel představil "průlomový kvantový počítač"
, , aktualita
Intel se pochlubil svým nejnovějším univerzálním kvantovým počítačem, který je vybaven celkem 49 qubity a Brian Krzanich k tomu řekl, že jeho firma je o krok blíže ke "kvantové nadvládě". 
reklama
Kvantové počítače zažily v minulém roce slušný pokrok a nejde pouze o specializované stroje od D-Wave, ale také právě opravdové univerzální modely, jaké vyvíjí IBM nebo právě Intel. Intel už před dvěma měsíci ukázal systém využívající 17 qubitů a ve spolupráci s nizozemskou společností Qutech dokázal navýšit jejich počet na 49. 
 
 
Při představení 17qubitového systému v říjnu Intel udával, že qubity jsou extrémně křehké a náchylné, neboť sebemenší rušení či jejich nechtěné sledování může způsobit ztrátu dat. Je nutné je provozovat při teplotě pouze 20 milikelvinů, čili jen kousek nad absolutní nulou, což je ten důvod, který brání jejich rychlému rozšíření. Zatím budou stejně jako první počítače pracovat ve velkých sálech a neočekává se, že by se v dohledné době zmenšily na velikost dnešních desktopů, neboť neexistuje tak malý a tak výkonný chladicí systém. 
 
7, 17 a 49 qubitů na kvantových procesorech 
 
Nejnovější 49qubitový čip Intelu dostal kódové označení Tangle Lake, protože názvy jezer se aktuálně v Intelu používají snad na všechno, ale je tu také význam slova tangle odkazující na kvantovou provázanost částic. Firma jej představila na letošním CES, ale nezveřejnila moc podrobností. Uvedla jen, že předchozí 17qubitový systém byl založen na odlišné architektuře a že usiluje o to, aby bylo kvantové procesory možné vyrábět v jejích vlastních továrnách. 
 
Klíčem k rozšíření kvantových počítačů bude dle Intelu navyšování počtu qubitů, aby mohly být řešeny komplexní úlohy. A dle Intelu je tu stále obrovská mezera mezi tím, kde je tato technologie dnes a kde by dle svého přesvědčení měla být, aby mohl nabízet své kvantové počítače na trhu. 
 
Mike Mayberry z Intel Labs uvádí, že dle jeho názoru nás ještě pět až sedm let dělí od toho, až budou kvantové počítače schopny řešit požadované problémy, které budou vyžadovat milion i více qubitů. Přesto byl 49qubitový stroj označen za průlomový, a to jen z toho důvodu, že představuje značné navýšení počtu qubitů za velice krátkou dobu. 

Vedle toho Intel zkoumá také jiný typ qubitů, než používá, a to tzv. spinové qubity, v jejichž případě se teprve ukáže, zda mohou být tvořeny s využitím křemíkových technologií. Teoreticky by to mělo jít a navíc mohou být takové qubity mnohem menší, takže Intel bude zkoušet vyrábět příslušné procesory ve svých moderních továrnách využívajících 300mm křemíkové wafery.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU
Intel už se nijak netají s tím, že pracuje na vývoji samostatných GPU, které mají být dost výkonné i pro moderní hry. Ostatně proto si k sobě z AMD přetáhl Raju Koduriho a ten nyní rozšiřuje svůj tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První test 32jádrového Threadripperu a CPU-Z jako bonus První test 32jádrového Threadripperu a CPU-Z jako bonus
AMD si pro toto léto chystá vypuštění druhé generace procesorů Threadripper, která bude představovat velice podstatné navýšení výkonu oproti té první. Chystá se totiž i 32jádrový model. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
WHO definovala, co je to herní porucha WHO definovala, co je to herní porucha
Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila již pojedenácté dokument International Statistical Classification of Diseases (ICD). Nová verze vůbec poprvé obsahuje popis toho, co organizace nazývá herní poruchou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala vyrábět Model 3 i ve "stanu" Tesla začala vyrábět Model 3 i ve "stanu"
Elon Musk slíbil, že do konce června chce vyrábět 5000 vozů Model 3 týdně. Po několika odkladech to chce už konečně splnit, a tak nechal postavit jakýsi "stan". Tvrdí dokonce, že toto provizorní řešení je lepší než klasická továrna.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britští silničáři opraví silnice drony a 3D tiskárnami Britští silničáři opraví silnice drony a 3D tiskárnami
Na britských silnicích se bude možná brzy používat nová technologie oprav výmolů. K těm budou využity drony a speciální typy autonomních 3D tiskáren, které budou plnit díry asfaltem, a to mnohem rychleji než dnes.
Včera, aktualita, Milan Šurkala