reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel připravil Optane 905P ve formátu M.2

5.6.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel připravil Optane 905P ve formátu M.2
Intel si připravil také nové SSD s paměťmi 3D XPoint v moderní podobě a sice jako kartičku pro rozhraní M.2. Navazuje tak na představení karetních verzí těchto SSD, které byly ukázány světu letos v květnu. 
Intel Optane 905P byl představen v květnu pouze v podobě přídavných karet pro rozhraní PCI Express 3.0 x4 a také jako 2,5" SSD. Zbývalo tak doplnit i formát M.2, což je nejobtížnější, neboť na těchto kartičkách není zrovna místa nazbyt. Však Intel také musel použít nejdelší kartičky, čili formát M.2-22110 o délce 110 mm.
 
 
Tyto kartičky pochopitelně využívají také rozhraní PCI Express 3.0 x4 a protokol NVMe, přičemž obsahují poslední generaci pamětí 3D XPoint, které Intel vyvinul společně s Micronem. 
 
Očekávat můžeme kapacitu do 480 GB, přičemž přenosové rychlosti dosahují při čtení 2600 MB/s a při zápisu 2200 MB/s, což platí pro sekvenční operace. Při náhodném čtení a zápisu se můžeme připravit na 575.000 a 550.000 IOPS (4K). Tyto hodnoty jsou plně v možnostech dnešních SSD, jako třeba Samsung SSD 970 PRO a EVO, ovšem s tím rozdílem, že ty si při zápisu musejí vypomoc pamětí SLC cache. 
 
SLC cache využívá část SSD s buňkami zapisujícími jen jeden bit, díky čemuž jsou mnohem rychlejší než zápis do MLC či TLC buněk. Jenomže to znamená, že rychlý zápis je omezen kapacitou této cache a ta se také musí postupně vyprazdňovat, takže data se zapisují nadvakrát. V případě Optane by uváděné rychlosti zápisu měly být dlouhodobě udržitelné. 
 
3D XPoint vynikají také ve výdrži, která bude v případě SSD s nástupem pamětí QLC (4 bity na buňku) ještě daleko kratší než v případě TLC NAND Flash. Optane 905P se mohou pochlubit ratingem 10 DWPD po dobu pětileté záruky. To znamená možnost je desetkrát za každý den celkově přepsat, takže celkový objem zápisu v případě 480GB verze je cca 8500 TB. To je ale věc záruky, přičemž reálná výdrž by měla být ještě větší. 
 


reklama