reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel připravuje vysoce výkonná CPU další generace - Ocean Cove

30.4.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel připravuje vysoce výkonná CPU další generace - Ocean Cove
Hon Intelu na zkušené procesorové inženýry by měl rozhodně vyústit v něco hmatatelného a tím by mohly být procesory, o nichž se nyní mluví jako o Ocean Cove. Nahradit by tak mohly celou už mnohaletou řadu Core. 
Kódové označení Ocean Cove odhalily inzeráty Intelu shánějícího zkušené procesorové inženýry, mezi něž patří právě i Jim Keller, kterého Intel už ukořistil. Dle všeho by se mělo jednat o zbrusu novou procesorovou architekturu, která pošle dnešní Core do výslužby a ostatně by se tomu ani nikdo nedivil, neboť není už čas na to, aby byly velké monolitické procesory nahrazeny chytřejším řešením? 
 
 
Intel nabídl nové pracovní pozice na svých oficiálních stránkách a jde o pozice pro tým Ocean Cove tvořený v oregonské továrně v Hillsboro. Právě tam se nacházejí nejmodernější provozy včetně 10nm linek, takže není vhodnějšího místa. 
 
 
Intel se netají s tím, že úkolem pro nové pracovníky bude vytvořit nová procesorová jádra pro příští dekádu, takže opravdu nejde o nic menšího než o nahrazení dnešních Core. My můžeme očekávat, že Ocean Cove budou procesory, které přijdou až po chystané generaci Alder Lake, takže nejde o nic, co by již bylo za rohem, což je ostatně logické, když se pro vývoj teprve shánějí lidé. Nelze ale o tom uvažovat tak, že Intel do této doby nedělal nic. Spíše "jen" posiluje svůj už existující tým. 
 
Můžeme tak očekávat, že procesory Ocean Cove jsou plánovány nejdříve na rok 2021, takže do té doby se přichystá ještě pár generací procesorů Core. A lze jen spekulovat, že Intel je připraví jako vícečipová řešení spojená pomocí technologie EMIB, nebo pomocí něčeho podobného. Je totiž velice lákavé mít možnost tvořit malé čipy a ty pomocí křemíkových spojů propojovat do velkých a složitých celků, což by při dobrém zvládnutí tohoto "modulárního" procesu umožnilo tvořit v podstatě neomezeně velké procesory, ale to se snadněji řekne než udělá. 
 
Pokud chceme hledat paralelu mezi procesory AMD Zen a Ocean Cove, tak lze použít právě Jima Kellera. Ten byl do AMD opět povolán v roce 2012 a samotné procesory se dostaly na trh loni, takže je zřejmé, že jde o běh na dlouhou trať. Ale opět, nikdo nepovolaný neví, v jakém stavu vývoj Ocean Cove je a také je třeba říci, že práce Kellera v AMD skončila už v roce 2015, kdy odešel zase jinam. Intel se svým zázemím a financemi by mohl dokázat dostat nové čipy na trh dříve než AMD. 
 
Zdroj: Intel


reklama