www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jim Keller, architekt Zenu a Athlonu 64, vstoupil do Intelu

Jim Keller, architekt Zenu a Athlonu 64, vstoupil do Intelu
, , aktualita
Jim Keller je tak trochu procesorová celebrita, které je přičítán úspěch architektury Zen. Nicméně to je práce i mnoha dalších talentovaných lidí, kteří neprávem stojí ve stínu jeho jména. Jeho přechod k Intelu ale leccos naznačuje.
K oblíbeným
reklama
Jim Keller stál v AMD i za úspěchem procesorů Athlon 64, které svého času Intelu pěkně zatápěly, než ten dokázal kontrovat architekturou Core, zatímco AMD najelo na výrobu procesorů Bulldozer, jež se nakonec nepředvedly v dobrém světle. Jim Keller se pak do AMD vrátil, aby z pozice Chief Architect of Microprocessor Cores vedl vývoj architektury Zen a brzy poté firmu opět opustil, a to už někdy kolem září 2015. Najala si jej Muskova společnost Tesla, kde měl Keller pracovat do letošního jara, aby se nechal zlanařit společností Intel. 
 
Jim Keller (zcela vpravo) ve společnosti CEO AMD Lisy Su
 
Intel si tak vedle Koduriho k sobě nyní přetáhl také dalšího člověka spojeného s AMD, ovšem Jim Keller v podstatě nikdy nebyl kmenový zaměstnanec této firmy. Je tak pravděpodobné, že i v Intelu bude mít svůj konkrétní úkol, po jehož splnění půjde zase o dům dál. 
 
 tým Zen
 
Keller už dříve pracoval také ve společnosti Apple, kde vedl tým navrhující její úspěšné mobilní procesory a ve firmě Tesla zase měl na starosti vývoj hardwaru pro palubní AI systémy. 
 
Vypadá to tak, že Intel aktuálně shromažďuje síly pro něco velkého. Raja Koduri v něm dostal celou vlastní grafickou divizi, objevují se zprávy o vývoji výkonných GPU a Jim Keller by zase mohl být nápomocný při případném vývoji nástupnické architektury procesorů Core. 
  
Ostatně AMD zaznamenalo velký úspěch se svými "slepenci", jak je Intel nazývá. Ten je nyní nucen tvořit své vícejádrové procesory jako monolitické čipy, což je drahé a při výrobě málo efektivní. Zato AMD využívá v podstatě stejné čipy pro nejlevnější Ryzen 3 i pro serverové EPYC, díky čemuž může útočit cenou. 
 
Pokud si můžeme tipnout, pak budoucí produkty Intelu by mohly být založeny právě na více čipech, pro něž bude ideální technologie ke vzájemnému propojení EMIB a pokud ji Intel skutečně ovládne, mohl by tak relativně snadno vyrábět vysoce výkonné multičipové procesory s výkonnou grafikou, vedle nichž budou dnešní Kaby Lake-G s Core, Radeonem a HBM2 jen nesmělý začátek. 
 
Zdroj: Electrek


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek