reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel se měl také dobře, opět pokořil rekord v tržbách, ale na 10 nm si počkáme

27.4.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel se měl také dobře, opět pokořil rekord v tržbách, ale na 10 nm si počkáme
Společnost AMD se včera pochlubila svými finančními výsledky, které z hlediska tržeb výrazně překonaly očekávání. Nyní je tu také Intel, který si v prvním letošním kvartálu vedl také velice dobře. 
Intel tak dosáhl opět velice úspěšných finančních výsledků, které znamenají 9procentní růst tržeb v meziročním srovnání, takže firma se tak za pouhý kvartál dostala na 16,1 miliard amerických dolarů. Ve srovnání s tržbami firmy AMD je tak Intel desetkrát větší společností. I tak tu však je jedna kaňka na výkonu firmy. Jak přiznal její CEO, 10nm čipy se ve velkém začnou vyrábět až v příštím roce, což tak bude znamenat už pět let od představení 14nm technologie. 
 
 
Z hlediska financí je ale na tom Intel opravdu dobře a své vysoké tržby dokázal přetavit i ve vysoký provozní zisk, který se dostal na 4,5 miliardy, a to je meziročně o 23 procent lepší. Ještě lepší byl však čistý zisk, který vzrostl rovnou o polovinu rovněž na 4,5 miliardy. Intel tak mohl rozdat v prvním kvartálu dividendy ve výši 1,4 miliardy dolarů a použil dalších 1,9 miliard pro opětovné skoupení 41 milionů akcií.  
 
 
Na tom všem se značně podílela oblast datových center, která Intelu zajistila (téměř) polovinu veškerých tržeb za poslední kvartál a firma si zvláště pochvalovala přijetí procesorů Xeon Scalable, velký zájem o úložné produkty, FPGA a také IoT. 
 
 
Co se týče divize Client Computing Group, která vyrábí čistě spotřebitelské produkty i HEDT procesory a platformy, ta už pozbývá na důležitosti, z níž se těšila dříve. Intel k tomu uvedl, že bude pokračovat s výrobou 14nm čipů a optimalizací příslušného procesu. První 10nm čipy už má na trhu, ale jde o nízkoobjemovou výrobu a na masovou produkci najede až v příštím roce. 
 
 
A co má znamenat poslední obrázek? Jednoduše to, že se můžeme připravit na další generaci 14nm čipů, která přijde s označením Whiskey Lake. Serverové 10nm Cannon Lake možná mají přijít ještě letos, ale běžné 10nm procesory jen tak nedorazí. 
 
V tom můžeme vidět analogii s grafickými kartami, kde herní modely pro běžné zákazníky už také dávno nemají prioritu, jak iniciativu přebírají servery, AI, datová centra, atd. A je to vidět i na aktuálních finančních výsledcích. Co si ale můžeme představit pod označením Whiskey Lake, to zatím není vůbec jasné. 
 
Zdroj: Hexus.net


reklama