reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel se snaží bagatelizovat nový problém se zabezpečením svých CPU

4.1.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel se snaží bagatelizovat nový problém se zabezpečením svých CPU
Hned na začátku nového roku se objevil nový problém společnosti Intel týkající se jejích 64bitových procesorů starých až 10 i více let. Jde o problém zabezpečení dat jádra operačního systému, jejž Intel nyní bagatelizuje. 
Procesory Intel mají bezpečnostní chybu využitelnou exploitem Meltdown, jejíž oprava zatím degraduje výkon, přičemž samotný Intel se nyní ohání tím, že danou chybou je ohroženo více procesorů od různých výrobců, jež se ale přímo neodvážil jmenovat. Namísto toho později ve zprávě zmínil to, že se snaží ve spolupráci s firmami AMD, ARM Holdings a různými výrobci operačních systémů přijít s obecným řešením, takže to jednoznačně působí, jako by mělo jít i o problém procesorů AMD a ARM.
 
 
Jenomže jak bylo zmíněno už včera, samotné AMD rezolutně odmítlo, že by jeho procesory tato chyba postihla a přidalo i důvody, proč tomu tak není a nemůže být. A co se týče společnosti ARM, tu bychom do toho neměli dle prvotních informací zatahovat vůbec, neboť už od začátku se mluví jen o architektuře x86, ovšem to se ještě ukáže. Nicméně Intel ve svém prohlášení tvrdí, že není pravda, že se daný problém týká jen jeho produktů. Jaké produkty jiných firem ale má Intel na mysli, to už se z úst jeho zástupců nedozvíme. 
 
Dále dodává, že toto prohlášení vypustil do světa kvůli nepřesným informacím médií, ovšem sám vůbec nepřispěl k tomu, aby se situace vyjasnila, neboť daných chyb je více a Intel nemluví o žádné konkrétní. Říká, že dle jeho informací dané "exploity nemají potenciál poškozovat, modifikovat či mazat data", o jejich čtení se však nezmiňuje. Dále doporučuje, abychom prostě čekali na softwarové aktualizace, které přijdou tento či příští týden (pro Windows s největší pravděpodobností příští úterý) a nakonec sděluje, že dle jeho názoru jsou jeho procesory ty nejbezpečnější na světě. Nic se tak nedozvíme ani o problému s degradací výkonu po aplikaci softwarových záplat. 
 
Na jedné straně tu tak máme tvrzení Intelu, že nejde pouze o chybu jeho procesorů a na druhé straně tu máme informace, že se chyba týká pouze procesorů x86 a samotné AMD uvádí, že jeho CPU jsou z obliga a přímo doporučuje, aby záplata pro Linux na počítačích s jeho procesory nebyla nasazena. Pokud to vezmeme vylučovací metodou, pokud AMD říká pravdu, pak ony "produkty jiných firem" už mohou být v podstatě jen procesory VIA, protože nikdo jiný dnes už procesory x86 nevyrábí a další možností jsou procesory ARM, o nichž se zatím moc nemluví. 
 
Jak se objevilo na webu i v diskusi pod včerejším článkem, Brian Krzanich (CEO) nedávno prodal veškeré své akcie Intelu a nechal si jen nezbytné minimum. Tyto akcie zatím klesly jen o několik procent, ale tato kauza ještě zdaleka není u konce a je otázka, co ještě vyplyne na povrch. Však snaha o zlehčování a mlžení je ze strany Intelu zcela jasně patrná. 
 
Intel by totiž mohl ztratit důvěru velkých firem, neboť tato nová chyba se týká především virtuálních počítačů, kde data jednoho nejsou chráněna před přístupem z druhého, což ohrožuje samotnou podstatu cloud computingu provozovaného giganty, jako je Amazon, Google, Microsoft, Alibaba, atd. 
 
K této záležitosti se vyjádřil také Linus Torvalds, který si rozhodně nebral servítky a prohlásil, že kompetentní procesorový inženýr by něco takového nemohl dopustit a vhodil do arény dotaz, zda svým "PR propagačním textem" Intel v podstatě říká, že je "rozhodnut nám stále a stále prodávat sra*ky bez odhodlání napravovat své chyby". Doporučil Intelu také, aby se raději pořádně podíval na své procesory, než začne vydávat prohlášení, že vše funguje tak, jak má. 
 
Nakonec Torvalds uvedl, že sám osobně vidí jen dvě možnosti. Intel buď nehodlá své procesory opravdu opravit tak, aby byly zabezpečené, nebo jde o to, aby vytvořené softwarové záplaty šlo obejít. Jinými slovy, buď jde o naprostou netečnost, nebo o účel. Tak si vyberme.
 


reklama