Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Procesory Intel mají bezpečnostní chybu, jejíž oprava zatím degraduje výkon

3.1.2018, Jan Vítek, aktualita
Procesory Intel mají bezpečnostní chybu, jejíž oprava zatím degraduje výkon
Na majitele procesorů Intel se přiřítila další pohroma, která se týká bezpečnosti, výkonu a prý všech procesorů x86 této firmy starých možná i více než deset let. Chybu je možné opravit na úrovni operačního systému, takže očekávejme záplaty. 
Oficiální zdroje o této chybě zatím mlčí, ale detaily už začaly postupně vyplouvat na povrch. V kostce tak má jít o bezpečnostní chybu, která umožní běžným aplikacím přístup k paměti jádra operačního systému a týkat se má procesorů Intel x86 starých až 10 let a možná i více. Dá se tak říci, že jde o opravdu závažný problém, jenž přitom nemá mít snadné a obvyklé řešení spočívající v úpravě mikrokódu a vydání nových BIOSů. Vypadá to tak, že i letos budeme řešit dalekosáhlý problém procesorů Intel jako v minulém roce
 
 
Některé linuxové systémy už mají své opravy a od Microsoftu se očekává, že s ní přijde během klasického Patch Tuesday. Půjde o záplatu chránící paměť jádra, a sice o implementaci PTI (Kernel Page Table Isolation), aby byla pro běžné aplikace neviditelná. V ideálním případě by však taková obezlička nebyla nutná a problém je v tomto případě především ten, že oprava může značně redukovat výkon procesoru, a to o 30 procent i více. 
 
 
Na serveru Phoronix se už objevily testy, které ukazují, že na moderních procesorech Intel Coffee Lake i starších Skylake aplikací softwarové záplaty můžeme dosáhnout výrazného snížení výkonu při "typické zátěži", a to rozhodně ne zanedbatelného. Malou náplastí na bolístku je, že procesory Intel vybavené PCID (Process-Context Identifiers) by toto snížení výkonu nemělo tak moc postihnout. 
 
Jenomže i to bude lepší než nechat hardware náchylný k exploitům, což se bude týkat především velkých firem využívajících virtualizovaná prostředí. Dle blogu Python Sweetness to už mohly poznat systémy Amazon EC2 a Google Compute Engine. Microsoft Azure a Amazon Web Services už naplánovaly příslušnou údržbu, která proběhne někdy v příštím týdnu, ale zatím se neví, jak dlouho a zda vůbec budou tyto systémy nedostupné. 
 
 
K problému se také vyjádřil zástupce firmy AMD. Thomas Lendacky uvedl, že procesory AMD nemohou být ohroženy stejným typem útoku jako procesory Intel, neboť neumožňují přístup programů s nižšími privilegii k datům s vyššími a navíc serverové procesory EPYC a desktopové Ryzen Pro využívají jako další linii ochrany Secure Memory Encryption, čili šifrování dat v paměti. Systémy s procesory AMD by také neměly být novými záplatami ohroženy ani z hlediska výkonu. Nicméně pro linuxové systémy se už objevují záplaty, které háží veškeré procesory do jednoho pytle, takže jejich aplikací si zpomalíme systém i s procesorem AMD. Společnost AMD tak doporučuje, abychom tyto záplaty na počítačích s jejími moderními procesory nevyužívali. 
 
Intel samotný zatím k celé věci mlčí a také reakci Microsoftu se dozvíme pravděpodobně až o Patch Tuesday, čili 9. ledna. Pak také uvidíme, zda a jaký dopad na výkon bude mít záplata na systémech s Windows.