www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Intel Tiger Lake: 10nm+ herní SoC s PCIe 4.0

Intel Tiger Lake: 10nm+ herní SoC s PCIe 4.0
, , aktualita
Na světlo světa se dostala část prezentace Intelu, která ukazuje na chystané čipy skrývající se pod označením Tiger Lake. Očekávat můžeme SoC vyrobená technologií 10nm+, které budou využívat grafiku Xe a rozhraní PCIe 4.0. 
K oblíbeným
reklama
Daná prezentace určená pro partnery Intelu z řad průmyslníků popisovala nejdříve vypuštění NUC Ghost Canyon, která mají přijít letos na podzim, aby nahradila aktuální Hades Canyon. O Ghost Canyon ostatně už dávno víme jako o minipočítačích s vysoce výkonnými CPU, která mohou využít svou integrovanou grafiku, ale spíše to logicky bude něco samostatného, co bude napojeno na sběrnici PCIe. Ostatně v roadmapách se jasně píše o "Intel UHD Graphics + PCIe x16". Hades Canyon jsou přitom minipočítače, které využívají známý Radeon Vega M s vlastní pamětí HBM. 
 
 
Co se týče Phantom Canyon, což je stále ještě koncept, pak se tu píše o procesoru Tiger Lake-U se 28W TDP a sběrniccí PCIe 4. generace se 4 linkami. Vedle toho tu jsou ale samostatná GPU GeForce GTX 1660 Ti či RTX 2060, ovšem ty samozřejmě s PCIe 4.0 nejdou moc dohromady, ale snad i právě proto jde zatím jen o koncept dalšího mini herního PC. 
 
Dále se dočteme o rozhraní Thunderbolt 3 na USB C, dvou SO-DIMM pro až 64 GB DDR4, dvou M.2 pro NVMe SSD, Wi-Fi plus 1 Gb/s Ethernetu, Bluetooth 5, USB 3.1 Gen 2, RGB podsvícení a chlazení pomocí výparníkové komory. 
 
 
Takové PC ale můžeme očekávat nejdříve na konci příštího roku, neboť jak už bylo řečeno, ještě předtím musí na trh nastoupit Ghost Canyon a pokud se také počítá s procesem 10nm+, ten má být dostupný právě až od příštího roku. 
 
Další informace mluví o procesorech RKL, čili Rocket Lake, které jsme už dříve identifikovali jako 14nm čipy, které mohou být vybaveny 10nm čipem s pokročilou grafikou. Na to ukazuje i druhý obrázek, kde je uveden integrovaný grafický čip 12. generace, což by už měl být Intel Xe. A Xe už máme pevně spojeny právě s 10nm procesem.
 
Rocket Lake mají mimochodem přijít ještě po Comet Lake, čili po 14nm CPU s až 10 jádry, takže je tu další indicie, dle níž by pro desktopová CPU nemusel být 10nm proces využit vůbec nikdy, pokud jde tedy o CPU část a ne GPU.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xe-HPC s popisky: úžasná kombinace Foveros a EMIB Xe-HPC s popisky: úžasná kombinace Foveros a EMIB
Raja Koduri byl opět tajemný jako hrad v Karpatech a zveřejnil vedle fotografie nového dvoudlaždicového GPU Xe-HPC jen to, že bylo vytvořeno hned pomocí sedmi pokročilých křemíkových technologií. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI konečně uvedlo TBP karet GeForce ve svých noteboocích MSI konečně uvedlo TBP karet GeForce ve svých noteboocích
Výrobci počítačů jen neochotně začínají reagovat na výzvu firmy NVIDIA, aby začali uvádět alespoň hodnoty TBP karet GeForce RTX 3000 v noteboocích. I přes počáteční výmluvy je nyní zveřejnila společnost MSI. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
OSIRIS-REx se už chystá k odletu, ještě jednou se ale podívá na svůj asteroid OSIRIS-REx se už chystá k odletu, ještě jednou se ale podívá na svůj asteroid
NASA se může těšit, že jí sonda OSIRIS-REx přiveze mnohem více materiálu z asteroidu Bennu, než doufala. Nyní už se připravuje na zážeh, který sondu vyšle zase zpět k Zemi, ale nebude to hned. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Deset satelitů Starlink už má komunikační lasery, obíhají po polární dráze Deset satelitů Starlink už má komunikační lasery, obíhají po polární dráze
Nedávno jsme se dozvěděli, že raketa Falcon 9 dopravila do vesmíru celkem 143 satelitů, čili rekordní počet. Patřilo mezi ně také dalších deset satelitů systému Starlink, které ale v tomto výjimečném startu samy představovaly výjimečný náklad. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA přestává v Evropě nabízet své RTX 3000 Founders Edition, co se děje? NVIDIA přestává v Evropě nabízet své RTX 3000 Founders Edition, co se děje?
Před týdnem se ukázalo, že ceny karet GeForce RTX 3000 Founders Edition nabízených v evropských obchodech šly nahoru nad původně stanovenou doporučenou cenu. Nyní to vypadá, že NVIDIA tyto karty rovnou přestává v Evropě nabízet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek