www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Intel Tiger Lake: 10nm+ herní SoC s PCIe 4.0

Intel Tiger Lake: 10nm+ herní SoC s PCIe 4.0
, , aktualita
Na světlo světa se dostala část prezentace Intelu, která ukazuje na chystané čipy skrývající se pod označením Tiger Lake. Očekávat můžeme SoC vyrobená technologií 10nm+, které budou využívat grafiku Xe a rozhraní PCIe 4.0. 
K oblíbeným
reklama
Daná prezentace určená pro partnery Intelu z řad průmyslníků popisovala nejdříve vypuštění NUC Ghost Canyon, která mají přijít letos na podzim, aby nahradila aktuální Hades Canyon. O Ghost Canyon ostatně už dávno víme jako o minipočítačích s vysoce výkonnými CPU, která mohou využít svou integrovanou grafiku, ale spíše to logicky bude něco samostatného, co bude napojeno na sběrnici PCIe. Ostatně v roadmapách se jasně píše o "Intel UHD Graphics + PCIe x16". Hades Canyon jsou přitom minipočítače, které využívají známý Radeon Vega M s vlastní pamětí HBM. 
 
 
Co se týče Phantom Canyon, což je stále ještě koncept, pak se tu píše o procesoru Tiger Lake-U se 28W TDP a sběrniccí PCIe 4. generace se 4 linkami. Vedle toho tu jsou ale samostatná GPU GeForce GTX 1660 Ti či RTX 2060, ovšem ty samozřejmě s PCIe 4.0 nejdou moc dohromady, ale snad i právě proto jde zatím jen o koncept dalšího mini herního PC. 
 
Dále se dočteme o rozhraní Thunderbolt 3 na USB C, dvou SO-DIMM pro až 64 GB DDR4, dvou M.2 pro NVMe SSD, Wi-Fi plus 1 Gb/s Ethernetu, Bluetooth 5, USB 3.1 Gen 2, RGB podsvícení a chlazení pomocí výparníkové komory. 
 
 
Takové PC ale můžeme očekávat nejdříve na konci příštího roku, neboť jak už bylo řečeno, ještě předtím musí na trh nastoupit Ghost Canyon a pokud se také počítá s procesem 10nm+, ten má být dostupný právě až od příštího roku. 
 
Další informace mluví o procesorech RKL, čili Rocket Lake, které jsme už dříve identifikovali jako 14nm čipy, které mohou být vybaveny 10nm čipem s pokročilou grafikou. Na to ukazuje i druhý obrázek, kde je uveden integrovaný grafický čip 12. generace, což by už měl být Intel Xe. A Xe už máme pevně spojeny právě s 10nm procesem.
 
Rocket Lake mají mimochodem přijít ještě po Comet Lake, čili po 14nm CPU s až 10 jádry, takže je tu další indicie, dle níž by pro desktopová CPU nemusel být 10nm proces využit vůbec nikdy, pokud jde tedy o CPU část a ne GPU.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo
Před třemi lety Francouzi postavili kilometrovou solární silnici. Jenže už za rok vyšlo najevo, že nedává zdaleka takové množství energie, kolik bylo plánováno. Další rok ukázal, že jde o naprostou tragédii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře