www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Intel Tiger Lake: 10nm+ herní SoC s PCIe 4.0

Intel Tiger Lake: 10nm+ herní SoC s PCIe 4.0
, , aktualita
Na světlo světa se dostala část prezentace Intelu, která ukazuje na chystané čipy skrývající se pod označením Tiger Lake. Očekávat můžeme SoC vyrobená technologií 10nm+, které budou využívat grafiku Xe a rozhraní PCIe 4.0. 
K oblíbeným
reklama
Daná prezentace určená pro partnery Intelu z řad průmyslníků popisovala nejdříve vypuštění NUC Ghost Canyon, která mají přijít letos na podzim, aby nahradila aktuální Hades Canyon. O Ghost Canyon ostatně už dávno víme jako o minipočítačích s vysoce výkonnými CPU, která mohou využít svou integrovanou grafiku, ale spíše to logicky bude něco samostatného, co bude napojeno na sběrnici PCIe. Ostatně v roadmapách se jasně píše o "Intel UHD Graphics + PCIe x16". Hades Canyon jsou přitom minipočítače, které využívají známý Radeon Vega M s vlastní pamětí HBM. 
 
 
Co se týče Phantom Canyon, což je stále ještě koncept, pak se tu píše o procesoru Tiger Lake-U se 28W TDP a sběrniccí PCIe 4. generace se 4 linkami. Vedle toho tu jsou ale samostatná GPU GeForce GTX 1660 Ti či RTX 2060, ovšem ty samozřejmě s PCIe 4.0 nejdou moc dohromady, ale snad i právě proto jde zatím jen o koncept dalšího mini herního PC. 
 
Dále se dočteme o rozhraní Thunderbolt 3 na USB C, dvou SO-DIMM pro až 64 GB DDR4, dvou M.2 pro NVMe SSD, Wi-Fi plus 1 Gb/s Ethernetu, Bluetooth 5, USB 3.1 Gen 2, RGB podsvícení a chlazení pomocí výparníkové komory. 
 
 
Takové PC ale můžeme očekávat nejdříve na konci příštího roku, neboť jak už bylo řečeno, ještě předtím musí na trh nastoupit Ghost Canyon a pokud se také počítá s procesem 10nm+, ten má být dostupný právě až od příštího roku. 
 
Další informace mluví o procesorech RKL, čili Rocket Lake, které jsme už dříve identifikovali jako 14nm čipy, které mohou být vybaveny 10nm čipem s pokročilou grafikou. Na to ukazuje i druhý obrázek, kde je uveden integrovaný grafický čip 12. generace, což by už měl být Intel Xe. A Xe už máme pevně spojeny právě s 10nm procesem.
 
Rocket Lake mají mimochodem přijít ještě po Comet Lake, čili po 14nm CPU s až 10 jádry, takže je tu další indicie, dle níž by pro desktopová CPU nemusel být 10nm proces využit vůbec nikdy, pokud jde tedy o CPU část a ne GPU.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI
Společnost QNAP si připravila nový dvoudiskový model NAS, který je určený pro běžné zákazníky a nabízí dvoujádrový procesor Intel J4005. QNAP se také chlubí umělou inteligencí pro rozpoznávání obrazu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S
Plány Intelu na tento rok, pokud jde o desktopové procesory, jsou poněkud nejasné. Víme o dvou rodinách, a sice Comet Lake-S a Rocket Lake-S. Jak se ale na trhu doplní, kdy přijdou a kam je Intel nasměruje, to se uvidí.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž
I když společnost AMD jistě mnohé potěšila tím, že umožnila výrobcům karet zvednout takty GPU i pamětí, vnesla tím zároveň na trh zmatek. K zákazníkům se mohou dostat karty s různými BIOSy a to je potíž.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se? HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se?
Společnost HP už delší dobu nabízí program Instant Ink, který by se dal označit za "tisk jako službu" už jen proto, že zákazníci zde platí měsíční paušály. Ovšem co za své peníze dostanou a vyplatí se to?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy
Dalším zajímavým procesorem, který si pro nás chystá společnost Intel, je osmijádrový mobilní čip Intel Core i9-10980HK. Ten díky Hyper-Threadingu zvládne zpracovat až 16 vláken najednou a známe už i první testy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů