www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Intel Tiger Lake: 10nm+ herní SoC s PCIe 4.0

Intel Tiger Lake: 10nm+ herní SoC s PCIe 4.0
, , aktualita
Na světlo světa se dostala část prezentace Intelu, která ukazuje na chystané čipy skrývající se pod označením Tiger Lake. Očekávat můžeme SoC vyrobená technologií 10nm+, které budou využívat grafiku Xe a rozhraní PCIe 4.0. 
K oblíbeným
reklama
Daná prezentace určená pro partnery Intelu z řad průmyslníků popisovala nejdříve vypuštění NUC Ghost Canyon, která mají přijít letos na podzim, aby nahradila aktuální Hades Canyon. O Ghost Canyon ostatně už dávno víme jako o minipočítačích s vysoce výkonnými CPU, která mohou využít svou integrovanou grafiku, ale spíše to logicky bude něco samostatného, co bude napojeno na sběrnici PCIe. Ostatně v roadmapách se jasně píše o "Intel UHD Graphics + PCIe x16". Hades Canyon jsou přitom minipočítače, které využívají známý Radeon Vega M s vlastní pamětí HBM. 
 
 
Co se týče Phantom Canyon, což je stále ještě koncept, pak se tu píše o procesoru Tiger Lake-U se 28W TDP a sběrniccí PCIe 4. generace se 4 linkami. Vedle toho tu jsou ale samostatná GPU GeForce GTX 1660 Ti či RTX 2060, ovšem ty samozřejmě s PCIe 4.0 nejdou moc dohromady, ale snad i právě proto jde zatím jen o koncept dalšího mini herního PC. 
 
Dále se dočteme o rozhraní Thunderbolt 3 na USB C, dvou SO-DIMM pro až 64 GB DDR4, dvou M.2 pro NVMe SSD, Wi-Fi plus 1 Gb/s Ethernetu, Bluetooth 5, USB 3.1 Gen 2, RGB podsvícení a chlazení pomocí výparníkové komory. 
 
 
Takové PC ale můžeme očekávat nejdříve na konci příštího roku, neboť jak už bylo řečeno, ještě předtím musí na trh nastoupit Ghost Canyon a pokud se také počítá s procesem 10nm+, ten má být dostupný právě až od příštího roku. 
 
Další informace mluví o procesorech RKL, čili Rocket Lake, které jsme už dříve identifikovali jako 14nm čipy, které mohou být vybaveny 10nm čipem s pokročilou grafikou. Na to ukazuje i druhý obrázek, kde je uveden integrovaný grafický čip 12. generace, což by už měl být Intel Xe. A Xe už máme pevně spojeny právě s 10nm procesem.
 
Rocket Lake mají mimochodem přijít ještě po Comet Lake, čili po 14nm CPU s až 10 jádry, takže je tu další indicie, dle níž by pro desktopová CPU nemusel být 10nm proces využit vůbec nikdy, pokud jde tedy o CPU část a ne GPU.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů