www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel v závěru roku výrazně snížil dodávky procesorů do obchodů

Intel v závěru roku výrazně snížil dodávky procesorů do obchodů
, , aktualita
Pokud má někdo zálusk na vytvoření nové sestavy či její upgrade s využitím procesorů Intel, měl by konat rychle, nebo naopak své plány spíše odložit. Intel totiž dle zprávy Digitimes výrazně osekal dodávky CPU určených pro maloobchody. 
K oblíbeným
reklama
Problémy Intelu s uspokojením poptávky jsou dobře známé a on sám už učinil řadu opatření, které mají situaci alespoň trošku vylepšit. Jenomže nedostatečná kapacita 14nm linek není snadno řešitelná a nejlepší lék by byl neopožděný 10nm proces, ale to už je dávno pasé.  
 
 
My se nyní budeme muset potýkat s následky i v podobě ještě většího nedostatku procesorů Intel na trhu. Ten totiž dle Digitimes v aktuálním kvartálu pošle do obchodů o 2 miliony procesorů méně, než původně plánoval. A problém to bude nejen pro zákazníky, kteří se mohou připravit na ještě více nepříznivé ceny, ale také pro výrobce dalšího hardwaru, jako jsou základní desky nebo paměti, jichž se také přirozeně prodá méně. Zrovna výrobci základních desek se prý mohou připravit na 10 až 20% pokles dodávek na trh.
 
Toto opatření bylo dle zdrojů z průmyslu učiněno proto, aby se dostalo především na výrobce notebooků a také serverů. V posledním letošním kvartálu se tak dostane na trh do maloobchodů kolem 6 milionů procesorů Intel, takže to činí pokles o 25 procent. To je bezpochyby příležitost pro společnost AMD, která se může pokusit zákazníky oslovit svými procesory Ryzen. Na druhou stranu, ty jsou z hlediska výkonu a ceny především v desktopovém hi-endu už dávno mnohem výhodnější a pokud na to někdo neslyšel dříve, těžko svůj názor přehodnotí. 
 
Očekává se také, že to vše ovlivní i prodeje grafických karet, což je logické a tomu neprospěje ani rozpačité přijetí nové generace grafických karet NVIDIA s jejich ray tracingem a samotné AMD se se svým Radeonem RX 590 do našich peněženek bude také dostávat jen těžko. Ve výsledku tak tchajwanští výrobci základních desek a/nebo grafických karet mohou očekávat výrazný pokles příjmů v posledním kvartálu. Pro TUL to dokonce věští provozní ztrátu a Gigabyte či Asustek očekávají přinejlepším podobné výsledky jako v třetím kvartálu, což vzhledem k vánoční sezóně není dobrý výsledek. Z tohoto chumlu má vyčnívat snad jen MSI, které očekává naopak vysoké prodeje desek a grafik. 
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů