www.svethardware.cz
>
>
>

Asustek: nedostatek procesorů Intelu bude pokračovat i v 2. čtvrtletí 2019

Asustek: nedostatek procesorů Intelu bude pokračovat i v 2. čtvrtletí 2019
, , aktualita
Intel má už řadu měsíců problémy uspokojit poptávku po 14nm procesorech i čipových sadách a dle výkonného ředitele firmy Asus se tento problém jen tak nevyřeší. Nedostatek totiž má pokračovat i v druhém čtvrtletí příštího roku. 
K oblíbeným
reklama
Asustek Computer nedávno zveřejnil své finanční výsledky za poslední období, které byly dle jeho výkonného ředitele Jerryho Shena výrazně ovlivněny tím, že Intel aktuálně není schopen na trh dodávat potřebné množství procesorů a čipových sad. Shen se tak přirozeně věnoval i tomu, jak dlouho by měl tento stav trvat a dle něj bude na trhu nedostatek především desktopových procesorů, a to až do druhého kvartálu příštího roku. 
 
 
Vedle nedostatku produktů Intelu byl však byznys firmy Asustek přímo ovlivněn i obchodní válkou USA a Číny, která se však v případě cen hardwaru na americkém trhu chystá teprve řádně odstartovat. Pokud se něco nestane, Američané se mohou "těšit" na 25% clo na mnohý hardware vyráběný v Číně. Vedle toho Asustek pociťuje rostoucí konkurenci mezi výrobci notebooků, což se zase týká evropských trhů. 
 
Intel přitom už ohlásil, že bude značně investovat do svých provozů v Irsku a Vietnamu ve snaze řešit problémy s nedostatečnou kapacitou výroby, ovšem to se netýká samotných výrobních linek, ale jen následujícího testování či pouzdření čipů. Nejlépe by to všechno mohl vyřešit konečný nástup masové výroby pomocí 10nm procesu, ale to musí jít ruku v ruce s představením nových produktů, které by na sebe navázaly poptávku zákazníků Intelu. Ten přitom teprve nedávno vypustil do světa další a snad již konečnou várku 14nm procesorů v rámci Core 9. generace a teprve se chystá přijít s novými serverovými Xeony generace Cascade Lake s až 48 jádry ve dvou čipech. Mobilní procesory Whiskey Lake jsou také poměrně nové, takže lze usuzovat, že nové 10nm produkty se začnou objevovat přinejlepším někdy za rok. To je však pouze odhad. 
 
I Jerry Shen uvádí, že Intel dal ve výrobě prioritu procesorům Xeon a výkonným Core, což je ostatně pochopitelné, neboť pokud se má něco vyrábět především, pak ať to jsou produkty, na nichž se může nejvíce vydělat. I proto mohl Asustek jen velice málo pocítit nedostatek procesorů Intel v případě svých herních PC, do nichž se montují právě výkonná CPU. 
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás
Se slabšími a levnějšími procesory AMD to máme těžké. V nové generaci Ryzen 5000 žádné takové nejsou, Ryzeny 3 z generace 3000 jsou dlouhodobě nedostupné a v poslední době se nedostává ani APU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
OSIRIS-REx zanechal na asteroidu znatelnou stopu, dokázal odmrštit balvan OSIRIS-REx zanechal na asteroidu znatelnou stopu, dokázal odmrštit balvan
NASA využila čas do odletu sondy OSIRIS-REx i k tomu, aby se dobře podívala na místo na asteroidu Bennu, kde tato sonda před řadou měsíců letmo přistála a provedla sběr materiálu. Nyní se už nemůžeme divit, že jej sebrala tolik. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje
Společnost TSMC při příležitosti zveřejnění nových finančních výsledků uvedla také další zajímavosti, které stojí za to si tu zmínit. Dozvídáme se tak i o dalším navýšení kapitálových výdajů firmy pro tento rok.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere
Možná že se můžeme těšit na další a ještě mnohem zajímavější kolo souboje NVIDIA vs. těžaři, v němž už půjde o mnohem více než o pouhou GeForce RTX 3060. Dle známého leakera se možná připravují i nové verze starších čipů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář