Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asustek: nedostatek procesorů Intelu bude pokračovat i v 2. čtvrtletí 2019

15.11.2018, Jan Vítek, aktualita
Asustek: nedostatek procesorů Intelu bude pokračovat i v 2. čtvrtletí 2019
Intel má už řadu měsíců problémy uspokojit poptávku po 14nm procesorech i čipových sadách a dle výkonného ředitele firmy Asus se tento problém jen tak nevyřeší. Nedostatek totiž má pokračovat i v druhém čtvrtletí příštího roku. 
Asustek Computer nedávno zveřejnil své finanční výsledky za poslední období, které byly dle jeho výkonného ředitele Jerryho Shena výrazně ovlivněny tím, že Intel aktuálně není schopen na trh dodávat potřebné množství procesorů a čipových sad. Shen se tak přirozeně věnoval i tomu, jak dlouho by měl tento stav trvat a dle něj bude na trhu nedostatek především desktopových procesorů, a to až do druhého kvartálu příštího roku. 
 
 
Vedle nedostatku produktů Intelu byl však byznys firmy Asustek přímo ovlivněn i obchodní válkou USA a Číny, která se však v případě cen hardwaru na americkém trhu chystá teprve řádně odstartovat. Pokud se něco nestane, Američané se mohou "těšit" na 25% clo na mnohý hardware vyráběný v Číně. Vedle toho Asustek pociťuje rostoucí konkurenci mezi výrobci notebooků, což se zase týká evropských trhů. 
 
Intel přitom už ohlásil, že bude značně investovat do svých provozů v Irsku a Vietnamu ve snaze řešit problémy s nedostatečnou kapacitou výroby, ovšem to se netýká samotných výrobních linek, ale jen následujícího testování či pouzdření čipů. Nejlépe by to všechno mohl vyřešit konečný nástup masové výroby pomocí 10nm procesu, ale to musí jít ruku v ruce s představením nových produktů, které by na sebe navázaly poptávku zákazníků Intelu. Ten přitom teprve nedávno vypustil do světa další a snad již konečnou várku 14nm procesorů v rámci Core 9. generace a teprve se chystá přijít s novými serverovými Xeony generace Cascade Lake s až 48 jádry ve dvou čipech. Mobilní procesory Whiskey Lake jsou také poměrně nové, takže lze usuzovat, že nové 10nm produkty se začnou objevovat přinejlepším někdy za rok. To je však pouze odhad. 
 
I Jerry Shen uvádí, že Intel dal ve výrobě prioritu procesorům Xeon a výkonným Core, což je ostatně pochopitelné, neboť pokud se má něco vyrábět především, pak ať to jsou produkty, na nichž se může nejvíce vydělat. I proto mohl Asustek jen velice málo pocítit nedostatek procesorů Intel v případě svých herních PC, do nichž se montují právě výkonná CPU. 
 
Zdroj: Digitimes