www.svethardware.cz
>
>
>

Intel za rok 2019 vykázal rekordní tržby, ovšem marže mu klesly

Intel za rok 2019 vykázal rekordní tržby, ovšem marže mu klesly
, , aktualita
Intel tento týden dle očekávání zveřejnil své finanční výsledky za poslední kvartál, a tím i za celý předchozí rok. Chlubí se především jedním číslem, a to rekordními tržbami, které za celý rok 2019 dosáhly 72 miliard dolarů.
K oblíbeným
reklama
Jak je vidět z úvodního obrázku, kde máme i příslušný koláčový graf vztahující se k jednotlivým divizím, Intel se snaží poukazovat právě na tržby, které loni dosáhly 72 miliard dolarů a letos se mají zvýšit cca o další miliardu a půl, i když s takovouto odhadovanou sumou aktuálně ještě vůbec nelze opravdu počítat. Akcionáři ale mohou očekávat zvýšení dividend o 5 procent.
 
 
Z grafu tvořícího kruh kolem cifry 72 miliard dolarů je pak zřejmé, že drtivou většinu tržeb Intelu tvoří PC (modrá) a serverová (červená) divize, přičemž PC divize na tom byla zhruba stejně jako před rokem a serverová rostla o 3 procenta. V roce 2018 totiž Intel utržil 70,8 miliard, takže o nový rekord se tak postarala především serverová divize. 
 
Podobný výsledek z hlediska tržeb se ale dal očekávat vzhledem k neustálému přísunu zpráv, jak Intel nestíhá i přes navýšení výrobní kapacity uspokojovat poptávku. Intel ovšem také začal zlevňovat a postupně vyrábí i větší čipy, kvůli nimž se musí snižovat průměrný výnos z waferu, takže byla otázka, jaké budou hrubé marže. 
 
 
Ty se skutečně v posledním kvartálu (meziročně) snížily dle GAAP i non-GAAP principů, ovšem provozní i čistý zisk se zvýšil, jakož i výnos na akcii. 
 
 
Zde pak máme srovnání roků 2019 a 2018 a i v něm lze zaznamenat výrazné snížení marží a už také i provozního zisku, i když čistý zisk přinejhorším zůstal na stejné úrovni. 
 
 
Co se týče jednotlivých divizí v posledním kvartálu i roce, tržby se zvyšují u všech až na Programmable Solutions (PSG), která zaznamenala zvláště špatný závěr roku a jak už byl zmíněno, PC divize CCG utržila v roce 2019 i 2018 stejných 37,1 miliard. 
 
Nyní můžeme čekat na výsledky firmy AMD, která je ohlásí jako obvykle několik dní po Intelu. V tomto případě to bude konkrétně v úterý 28. ledna. 
 
Zdroj: Intc 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rusko by mohlo pokutovat uživatele Starlinku či jiných cizích satelitních služeb Rusko by mohlo pokutovat uživatele Starlinku či jiných cizích satelitních služeb
Dle ruské mutace Popular Mechanics se ruští zákonodárci chystají stanovit postih pro ty občany, kteří by se chtěli připojit k Internetu pomocí služby Starlink či případně jiných podobných satelitních ISP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA připravila GeForce GT 1010, nový absolutní low-end NVIDIA připravila GeForce GT 1010, nový absolutní low-end
NVIDIA si připravila novou grafickou kartu GeForce GT 1010, která pochopitelně moc výkonu nenabídne a nastupuje na trh za starý model GeForce GT 710. Sama je ostatně založena na staré architektuře Pascal, a to nehledě na konfiguraci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA vyzkoušela SLS téměř v praxi, test však skončil předčasně NASA vyzkoušela SLS téměř v praxi, test však skončil předčasně
Vůbec poprvé se najednou zažehly hned čtyři motory RS-25, které se měly dostat na plný výkon v cca osmiminutovém testu, který měl zhruba odpovídat startu rakety SLS. Test ale trval jen přibližně minutu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře