www.svethardware.cz
>
>
>

Intel za rok 2019 vykázal rekordní tržby, ovšem marže mu klesly

Intel za rok 2019 vykázal rekordní tržby, ovšem marže mu klesly
, , aktualita
Intel tento týden dle očekávání zveřejnil své finanční výsledky za poslední kvartál, a tím i za celý předchozí rok. Chlubí se především jedním číslem, a to rekordními tržbami, které za celý rok 2019 dosáhly 72 miliard dolarů.
K oblíbeným
reklama
Jak je vidět z úvodního obrázku, kde máme i příslušný koláčový graf vztahující se k jednotlivým divizím, Intel se snaží poukazovat právě na tržby, které loni dosáhly 72 miliard dolarů a letos se mají zvýšit cca o další miliardu a půl, i když s takovouto odhadovanou sumou aktuálně ještě vůbec nelze opravdu počítat. Akcionáři ale mohou očekávat zvýšení dividend o 5 procent.
 
 
Z grafu tvořícího kruh kolem cifry 72 miliard dolarů je pak zřejmé, že drtivou většinu tržeb Intelu tvoří PC (modrá) a serverová (červená) divize, přičemž PC divize na tom byla zhruba stejně jako před rokem a serverová rostla o 3 procenta. V roce 2018 totiž Intel utržil 70,8 miliard, takže o nový rekord se tak postarala především serverová divize. 
 
Podobný výsledek z hlediska tržeb se ale dal očekávat vzhledem k neustálému přísunu zpráv, jak Intel nestíhá i přes navýšení výrobní kapacity uspokojovat poptávku. Intel ovšem také začal zlevňovat a postupně vyrábí i větší čipy, kvůli nimž se musí snižovat průměrný výnos z waferu, takže byla otázka, jaké budou hrubé marže. 
 
 
Ty se skutečně v posledním kvartálu (meziročně) snížily dle GAAP i non-GAAP principů, ovšem provozní i čistý zisk se zvýšil, jakož i výnos na akcii. 
 
 
Zde pak máme srovnání roků 2019 a 2018 a i v něm lze zaznamenat výrazné snížení marží a už také i provozního zisku, i když čistý zisk přinejhorším zůstal na stejné úrovni. 
 
 
Co se týče jednotlivých divizí v posledním kvartálu i roce, tržby se zvyšují u všech až na Programmable Solutions (PSG), která zaznamenala zvláště špatný závěr roku a jak už byl zmíněno, PC divize CCG utržila v roce 2019 i 2018 stejných 37,1 miliard. 
 
Nyní můžeme čekat na výsledky firmy AMD, která je ohlásí jako obvykle několik dní po Intelu. V tomto případě to bude konkrétně v úterý 28. ledna. 
 
Zdroj: Intc 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: únor 2020 Doporučené PC sestavy: únor 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek6 komentářů
AMD zvýšilo prodeje Radeonů o 22,6 %, ubírá Nvidii AMD zvýšilo prodeje Radeonů o 22,6 %, ubírá Nvidii
Podle společnosti Jon Peddie Research se za poslední čtvrtletí prodalo o 22,6 % grafických karet AMD více než v tom předchozím. To je opravdu výrazný nárůst, nicméně Nvidia má v dedikovaných grafikách stále výrazný náskok.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Miliarda zranitelných zařízení s Wi-Fi: chyba Kr00k pomáhá prolomit WPA2 Miliarda zranitelných zařízení s Wi-Fi: chyba Kr00k pomáhá prolomit WPA2
Inženýři z ESETu přišli na novou chybu mnoha zařízení s bezdrátovým připojením Wi-Fi. Zjistilo se, že Wi-Fi modemy Broadcomu a Cypressu mají závažnou chybu, která umožňuje narušit šifrování dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
GOG.com vrátí peníze do 30 dní i za hry, které jste hráli GOG.com vrátí peníze do 30 dní i za hry, které jste hráli
Server GOG.com přišel se zajímavým postojem ke vrácení peněz (refund). Nově totiž bude možné vracet hry až do 30 dní od data nákupu a dokonce ani nebude záležet na tom, zda byly staženy a hrány.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK
Na internetu se objevily další uniklé testy připravovaných procesorů Intelu. Tentokrát jde o mobilní 8jádro Core i9-10880H, jehož výkony jsou dokonce ještě vyšší než minulá čísla modelu Core i9-10980HK.
26.2.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře