www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel začal dodávat 10nm procesory Ice Lake

Intel začal dodávat 10nm procesory Ice Lake
, , aktualita
Nyní už můžeme konečně mluvit o začátku 10nm éry pro Intel, neboť máme potvrzeno, že ten začal svým zákazníkům dodávat procesory Ice Lake. Nejde o vzorky, ty už OEM výrobci získali dříve, ale o celé série. 
K oblíbeným
reklama
Je tak už v podstatě jisté, že do předvánoční nákupní sezóny se na trh dostanou první počítače založené na procesorech Ice Lake, ovšem to budou Ice Lake-U a Ice Lake-Y, čili mobilní verze pro notebooky a vedle toho bychom se měli dočkat i nových NUC a podobných minipočítačů. Desktopové procesory tvořené 10nm technologií zatím neočekáváme. 
 
 
Intel přitom začal s výrobou procesorů Ice Lake už v prvním kvartálu, aby si vytvořil dostatečné skladové zásoby a mohl je během druhé půlky tohoto roku vyslat na trh. Je možné, že se některé nové počítače objeví na trhu už v tomto kvartálu, nebo v něm budou alespoň papírově představeny, ovšem CEO Bob Swan slíbil konkrétně to, že přijdou do předvánočních nákupů. 
 
Zákazníci se mohou těšit jak na výkonnější CPU, tak i GPU. Jednak tu máme mikroarchitekturu Sunny Cove s taktem až 4,1 GHz, od které se očekává vysoký výkon na takt, ovšem počet jader bude stále maximálně čtyři plus Hyperthreading. Intel slibuje konkrétně 18% zvýšení výkonu na takt oproti Skylake z roku 2016, přičemž moderní Coffee Lake jsou v podstatě to samé. Intel by tak měl firmě s ohledem na IPC opět utéci, nicméně právě zatím jen v oblasti mobilních CPU. Na druhou stranu, dle počtu prodaných počítačů jde už dlouho o významnější oblast, než jsou desktopy. 
 
 
Vedle toho tu máme 11. generaci GPUči prostě Intel Gen11 Graphics, která bude opět jednou představovat významné navýšení výkonu díky až 64 EU (Execution Unit). Takový počet sice Intel nabízel už dříve, tedy teoreticky, zatímco v praxi jsme se s podobnou grafikou téměř nesetkali. Nyní má být 64 EU už celkem běžná výbava s ohledem na to, že taková grafika byla označena za třídu GT2. Ale uvidíme, jaká bude realita, nicméně se 64 EU na taktu kolem 1 GHz nám Gen11 slibuje výkon přes 1 TFLOPS, takže i více než dvojnásobek oproti aktuálním GT2. To by mělo stačit na řadu populárních her jako Fortnite či Dirt Rally 2 v rozlišení Full HD. 
 
 
Aktualizované iGPU také bude nativně podporovat DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0b i HDCP 2.2, TDP procesorů budou 9, 15 a 28 W a přijdou samozřejmě nové čipové sady s podporou USB 3.1 Gen2, Wi-Fi 6 a stále ještě PCIe 3.0, ovšem zde není moc důvodů k implementaci PCIe 4.0. 
 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek5 komentářů