www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel začal dodávat 10nm procesory Ice Lake

Intel začal dodávat 10nm procesory Ice Lake
, , aktualita
Nyní už můžeme konečně mluvit o začátku 10nm éry pro Intel, neboť máme potvrzeno, že ten začal svým zákazníkům dodávat procesory Ice Lake. Nejde o vzorky, ty už OEM výrobci získali dříve, ale o celé série. 
K oblíbeným
reklama
Je tak už v podstatě jisté, že do předvánoční nákupní sezóny se na trh dostanou první počítače založené na procesorech Ice Lake, ovšem to budou Ice Lake-U a Ice Lake-Y, čili mobilní verze pro notebooky a vedle toho bychom se měli dočkat i nových NUC a podobných minipočítačů. Desktopové procesory tvořené 10nm technologií zatím neočekáváme. 
 
 
Intel přitom začal s výrobou procesorů Ice Lake už v prvním kvartálu, aby si vytvořil dostatečné skladové zásoby a mohl je během druhé půlky tohoto roku vyslat na trh. Je možné, že se některé nové počítače objeví na trhu už v tomto kvartálu, nebo v něm budou alespoň papírově představeny, ovšem CEO Bob Swan slíbil konkrétně to, že přijdou do předvánočních nákupů. 
 
Zákazníci se mohou těšit jak na výkonnější CPU, tak i GPU. Jednak tu máme mikroarchitekturu Sunny Cove s taktem až 4,1 GHz, od které se očekává vysoký výkon na takt, ovšem počet jader bude stále maximálně čtyři plus Hyperthreading. Intel slibuje konkrétně 18% zvýšení výkonu na takt oproti Skylake z roku 2016, přičemž moderní Coffee Lake jsou v podstatě to samé. Intel by tak měl firmě s ohledem na IPC opět utéci, nicméně právě zatím jen v oblasti mobilních CPU. Na druhou stranu, dle počtu prodaných počítačů jde už dlouho o významnější oblast, než jsou desktopy. 
 
 
Vedle toho tu máme 11. generaci GPUči prostě Intel Gen11 Graphics, která bude opět jednou představovat významné navýšení výkonu díky až 64 EU (Execution Unit). Takový počet sice Intel nabízel už dříve, tedy teoreticky, zatímco v praxi jsme se s podobnou grafikou téměř nesetkali. Nyní má být 64 EU už celkem běžná výbava s ohledem na to, že taková grafika byla označena za třídu GT2. Ale uvidíme, jaká bude realita, nicméně se 64 EU na taktu kolem 1 GHz nám Gen11 slibuje výkon přes 1 TFLOPS, takže i více než dvojnásobek oproti aktuálním GT2. To by mělo stačit na řadu populárních her jako Fortnite či Dirt Rally 2 v rozlišení Full HD. 
 
 
Aktualizované iGPU také bude nativně podporovat DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0b i HDCP 2.2, TDP procesorů budou 9, 15 a 28 W a přijdou samozřejmě nové čipové sady s podporou USB 3.1 Gen2, Wi-Fi 6 a stále ještě PCIe 3.0, ovšem zde není moc důvodů k implementaci PCIe 4.0. 
 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i5-10300H ukázal v benchmarku solidní výkon Intel Core i5-10300H ukázal v benchmarku solidní výkon
Už brzy bychom se měli dočkat nových mobilních procesorů Intel Core 10. generace na architektuře Comet-Lake H. Jedním z procesorů by měl být i Core i5-10300H, který ukázal v uniklém benchmarku velmi slušný výkon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Databáze Microsoftu s 250 miliony údaji se volně válela na Internetu Databáze Microsoftu s 250 miliony údaji se volně válela na Internetu
Společnost Microsoft oznámila, že kvůli špatně nakonfigurované databázi vytvořila nechtěný bezpečnostní problém. Databáze zhruba 250 milionů případů z uživatelské podpory se totiž volně objevila na Internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem
Na Internetu se začínají objevovat zprávy o připravovaných grafických čipech Nvidie pro mobilní zařízení, GeForce MX330 a MX350. Tyto čipy by měly být stále ještě postaveny na architektuře Pascal.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů
I když streamovací služba Amazon Music není tak známá jako např. Spotify nebo Apple Music, je docela dobře možné, že se v tomto roce stane dvojkou a předběhne službu od Applu. Dosáhla už totiž na 55 milionů platících předplatitelů.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
24.1.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů