www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel zaznamenal už popáté v řadě rekordní roční tržby

Intel zaznamenal už popáté v řadě rekordní roční tržby
, , aktualita
Intel dle očekávání zveřejnil své finanční výsledky za poslední kvartál předchozího roku, a tedy i za celý rok 2020. A jak se dalo tušit, ty byly rekordní, neboť celý trh s PC zaznamenal dlouho neviděný růst. 
K oblíbeným
reklama
O růstu na PC trhu jsme mluvili nedávno, když se ukázalo, že srovnatelný růst tu byl naposledy mezi lety 2009 a 2010. Obrovský zájem zákazníků je zřejmý i z toho, co říkají firmy AMD a NVIDIA, a tak se opravdu dalo očekávat, že Intel díky své dominantní pozici bude z tohoto trendu těžit také. 
 
 
Nicméně výsledky týkající se posledního loňského kvartálu na to zrovna neukazují. Tržby mírně klesly a navíc se dle GAAP o celé dva procentní body snížila i hrubá marže a ve výsledku se logicky snížil i čistý zisk. 
 
Vzhledem k uváděnému boomu na trhu s PC jde o trošku podivné výsledky, ale je třeba se podívat na údaje z jednotlivých divizí, což už ukazuje obrázek dole. A je zřejmé, že situaci opět jednou zachránila PC divize CCG, jejíž růst téměř vyvážil pokles všech ostatních divizí až na Mobileye. Jde především o pokles serverové divize DCG, ovšem ten byl nakonec přeci jen nižší, než Intel dříve předpovídal, a to o cca 700 mil. USD. 
 
 
 
Ovšem pokud budeme srovnávat celý rok 2020 s předchozím rokem, pak čísla vypadají trošku jinak. Tržby naopak rostly na 77,9 miliard dolarů, což znamená už pátý rekordní rok v řadě a investory jistě potěšil i zisk na akcii a vyplacené dividendy v celkové roční výši 5,6 miliard (představenstvo schválilo 5% zvýšení ročních dividend na 1,39 USD na akcii). V reakci na to aktuálně i roste hodnota akcií Intelu, což jistě platí i pro další pozitivní zprávy, jimž se budeme věnovat později. 
 
Zde se ještě vrátíme k výsledku PC divize CCG, které byly pozitivní zvláště díky mobilnímu sektoru. Intel totiž dokázal v posledním kvartálu prodat o čtvrtinu desktopových CPU více než v předchozím, ale meziročně jde o 7% pokles a při srovnání celých let 2020 a 2019 jde dokonce o 10% pokles. Zde je tak opravdu vidět, že desktopové procesory Intelu už netáhnou. 
 
Co se týče notebookových platforem, zde Intel naopak zaznamenal 30% zvýšení tržeb oproti předchozímu roku a prudké zvýšení počtu prodaných kusů vyvážilo i sníženou průměrnou cenu, za což dle Intelu mohl především vysoký zájem o Chromebooky. 
 
Celkem se ukazuje, že vedení Intelu se dříve přepočítalo, když chtělo nastavit směr k tomu, aby firma do budoucna mnohem méně závisela na příjmu z prodejů produktů pro PC a více diverzifikovala. Právě PC divize je na tom v poslední době naopak z hlediska financí nejlépe a tvoří zdaleka největší podíl na celkových tržbách firmy. 
 
Zdroj: Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala