reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel zrušil nástupce Knights Landing, snad ne kvůli GPU?

15.11.2017, Jan Vítek, aktualita
Intel zrušil nástupce Knights Landing, snad ne kvůli GPU?
Intel si chystal nástupce akcelerátorů Knights Landing jako další verzi svých "many core" čipů, a to v podobě Knights Hill. Tuto skutečnost přitom ohlásil jen tak mimochodem na svém blogu a my se můžeme ptát, proč se tak rozhodl a jakou má náhradu. 
V roce 2006 se Intel rozhodl vytvořit novou GPU architekturu známou jako Larrabee, z níž sešlo, ale nakonec byla přece jen použita v čipech Knights Ferry. Ta tak stále vycházela z GPU, ovšem další verze jako Knights Corner už byly založeny na modifikovaných x86 CPU jádrech P54C. Pak můžeme zmínit Knights Landing s výkonem přes 3 TFLOPS založené na značně modifikované architektuře Silvermont (základ Atomů) se 72 jádry, pamětí MCDRAM a podporou AVX-512. 


Poté se Intel chlubil také s vyvíjenými Knights Mill specializujícími se na výpočty v FP16, ovšem o těch jsme od minulého roku neslyšeli a pak tu máme Knights Hill (aby se to nepletlo), 10nm refresh čipů Knights Landing s druhou generací sběrnice Omnipath, které byly zrušeny a Intel se je chystá nahradit zcela novou platfomou a novou mikroarchitekturou. Je třeba poznamenat, že tyto akcelerátory tvoří hlavní útočnou sílu proti GPU, a to především akcelerátorům firmy NVIDIA na poli umělé inteligence. O útočení na firmu AMD se už v případě Intelu nedá moc mluvit vzhledem k tomu, že mezi těmito firmami půjde do budoucna spíše o spolupráci. 

Je možné, že Intel má v rukou něco lepšího než Knights Hill, co dokáže lépe posloužit v oblastech HPC, umělé inteligence a strojového učení. Co by to mělo být, to nám bohužel ani nenaznačil. Druhá možnost je, že vývoj Knights Hill narazil na nějaký problém, který nebude možné vyřešit, a tak musel být zcela zrušen, do čehož můžeme počítat i to, že by tyto čipy prostě nebyly konkurenceschopné. 

A nakonec můžeme vzít v úvahu i přestup Raji Koduriho do Intelu a spolupráci s AMD na integraci GPU Radeon do procesorů Core, zatím tedy pouze na bázi MCM čipů. To jsou dobře známá fakta a vedle nich se mluví o vývoji zbrusu nových produktů založených na GPU technologiích, a to samostatných grafických procesorů. Intel samozřejmě má s vývojem GPU své zkušenosti, i když dnes už jde pouze o ta integrovaná a co se týče samostatných, ta nikdy nestála v popředí světové nabídky. Intel ale zřídil pro Koduriho celou novou divizi Core and Visual Group a my se můžeme jen dohadovat o tom, co se v ní bude vyvíjet a kolik práce na výsledných produktech už má Intel za sebou.

Jinými slovy, Intel by se mohl pustit do vývoje GPU specializujících se na AI a vůbec výpočetní účely, která by dokázala konkurovat i tomu, co nabízí AMD a NVIDIA. A právě možná (i) to mohlo stát za zrušením Knights Hill. 
reklama