www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel uvádí koprocesory Xeon Phi pro HPC

Intel uvádí koprocesory Xeon Phi pro HPC
, , aktualita
Intel si na dnešek připravil velmi zajímavou novinku v podobě koprocesoru Xeon Phi v podobě grafické karty. Nejedná se o nic jiného než o architekturu Intel MIC (Many Integrated Core), kterou Intel minulý rok představil pod produktem s kódovým...
K oblíbeným
reklama
Intel si na dnešek připravil velmi zajímavou novinku v podobě koprocesoru Xeon Phi v podobě grafické karty. Nejedná se o nic jiného než o architekturu Intel MIC (Many Integrated Core), kterou Intel minulý rok představil pod produktem s kódovým označením Knight's Ferry.

Název architektury dobře ilustruje celý nápad, který se ve své podstatě neliší od GPGPU, čili využití grafických karet pro výpočetní úkony. Také se zde uplatní masivně paralelní výpočty, což by dle Intelu mělo již do několika let vyústit v postavení počítače skládajícího se z milionů jader. Ostatně dle dřívějších odhadů má již v příštím roce existovat sto superpočítačů s alespoň jedním milionem procesorů.

A co je tedy konkrétně nového? Samozřejmě samotné hotové Xeon Phi, které budou doplňovat již dříve uvedené procesory Xeon E5-2600 a 4600 a zajistí navýšení výkonu v paralelních výpočtech. Procesory Xeon E5 jsou momentálně využívány v řadě superpočítačů patřících do žebříčku Top500 a díky Xeon Phi by se jejich výkon měl posunout od řádu PETAFLOPS k EXAFLOPS, čili o řád výš (z 1015 na 1018).

K celé věci také patří nové softwarové nástroje, které dovolí toto řešení využívat a optimalizovat kódy aplikací. Sem patří Intel Parallel Studio XE a Intel Cluster Studio XE, jež jsou již nyní dostupné.

Xeon Phi jsou vyráběny 22nm procesem s využitím tranzistorů tri-gate. K dispozici je jednak Intel Xeon Phi 3100 s výkonem přes 1 TERAFLOPS (double-precision FP), až 6 GB paměti GDDR5 s propustností 240 GB/s a ECC. Karta má TDP 300 W. Druhou možností je úspornější Xeon Phi 5110P s 1,011 TERAFLOPS, 8 GB GDDR5 (320 GB/s, ECC) a 225W TDP. Chlazení této karty má být pasivní, ale to asi leda v rackových skříních. Intel je také připraven nabídnout řešení na míru, jako například Xeon Phi SE10X pro Texas Advanced Computing Center (TACC) s mírně upravenými hodnotami.

S Intelem budou na celé věci spolupracovat přední IT společnosti jako Acer, Appro, Asus, Bull, Colfax, Cray, Dell, Eurotech, Fujitsu, Hitachi, HP, IBM, Inspur, NEC, Quanta, SGI, Supermicro či Tyan. Cena modelu 5110P byla stanovena na 2649 USD a Phi 3100, který přijde později v první polovině příštího roku, bude oceněn na méně než 2000 USD.

Zdroj: TZ Intel
reklama
Nejnovější články
Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet? Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet?
Microsoft zítra spustí webovou aplikaci Xbox Cloud Gaming, která umožní hraní v cloudu také na počítačích s Windows 10 a mobilních zařízeních od Applu. Dostupná bude i v ČR, ale bez pozvánky a předplatného Xbox Game Pass Ultimate se neobejdete.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4 Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4
Patriot rozšířil nabídku svých SSD o modely VP4300. Ty mají formát M.2 a využívají sběrnice PCIe Gen4 x4. Díky tomu mohou dosahovat velmi vysokých přenosových rychlostí až 7400 MB/s a 800K IOPS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod
VESA (Video Electronics Standards Association) potvrdila, že certifikace DisplayHDR 2000 nemůže být ve specifikacích monitorů Samsung Odyssey G9 ani Acer EI491CRG9, a to jednoduše proto, že neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem
Amazon Game Studios zrušilo další hru. Tentokrát je to online hra na motivy Pána prstenů. Problémem je herní studio Athlon Games, ke kterému má nyní Amazon velmi složitou cestu přes nového vlastníka, firmu Tencent.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000 Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000
Nástup paměťového standardu DDR5 přinese vítanou možnost opět skokově posunout výkon, respektive reálnou datovou propustnost moderních PC. Nejde jen o efektivní takty, ale právě o nich bude tato aktualita. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře