www.svethardware.cz
>
>
>
>

Inženýři NASA mají nový plán pro zaseknutý InSight

Inženýři NASA mají nový plán pro zaseknutý InSight
, , aktualita
Sonda InSight operující na Marsu má už řadu týdnů problém s tím, že se její "krtek" HP3 zaseknul v zemi, a to částečně ještě ukrytý v pouzdře. NASA už dlouho vymýšlí, co s tím a nyní má nové možné řešení. 
K oblíbeným
reklama
NASA sice nemůže vyslat k InSight na pomoc astronauta s krompáčem, ale aspoň má k dispozici tréninkové a zkušební pracoviště s druhou sondou vybavenou stejnými nástroji, na nichž si může zkoušet, co by mohlo situaci vyřešit. Jde prostě o to, že se samozavrtávací sonda HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) zasekla o kámen či skálu, kteroužto překážku nedokáže překonat. Problém je i to, že "sbíječkový krtek" je stále z části umístěn ve výchozím pouzdře, které brání tomu, aby se mohl vychýlit z přímé dráhy a překážku případně obejít. To tedy samozřejmě za předpokladu, že prostě nenarazil na skalní podloží a v takovém případě zde nepomůže asi nic. 
 
 
Naposledy jsme se dozvěděli, že NASA uvažuje o využití robotické ruky, která sloužila k rozmisťování přístrojů na zem vedle InSight. Ta by mohla seshora zatlačit na pouzdro HP3, v naději, že údery sondy budou účinnější a ta pak dokáže překonat svou překážku, které čelí už od 28. února. 
 
Nyní mají inženýři NASA konečně představu o tom, co by se mělo dělat dále a leckoho to jistě napadlo dříve, i když nebylo jasné, zda je taková věc vůbec možná. Pokud krtek nemůže opustit své pouzdro, pak bude třeba toto pouzdro zvednout a k tomu poslouží právě robotická ruka. Pak se obsluha sondy bude moci lépe podívat na to, co se vůbec děje. To bude klíčové pro další postup. 
 
 
Jenomže tato ruka nebyla navržena pro takovou operaci, která bude muset probíhat velice opatrně. Pokud se stane, že společně s pouzdrem bude z hloubky cca 30 cm vytržen i samotný krtek, NASA bude moci na celý HP3 zapomenout, protože už nebude možné jej opět zprovoznit. 
 
Naděje tak spočívá v tom, že inženýři zjistí, jaký je problém. Pro HP3 si přitom vybrali takové místo, kde mělo být jen minimální riziko toho, že krtek narazí na kámen. Dle názoru NASA je taková šance jen v řádu jednotek procent, ale pokud je to velký kámen, s HP3 je nejspíš ámen. Tak, denní dávku poezie máme za sebou.
 
 
Podobný problém může nastat, pokud je regolit, do nějž se krtek zavrtává, až příliš měkký či dejme tomu nadýchaný. V takovém případě může mít také velké problémy se zavrtat a spíše se může po každém úderu odrazit zpět. Zde by ale mohla pomoci ruka, která by vytvořila potřebný přítlak, aby krtek po úderech nevyskakoval ven. 
 
Ostatní přístroje na InSight fungují skvěle a na ně je třeba také myslet, aby při pokusech o záchranu HP3 nedošlo k újmě něčeho jiného. Proces zvednutí pouzdra HP3 má proběhnout někdy ke konci června ve třech fázích. Půjde to samozřejmě pomalu kvůli několikaminutové prodlevě při komunikaci. Pokud se operace povede, další týdny zabere vyhodnocení pořízených snímků a až pak se někdy v červenci rozhodne, co se bude dělat dále.
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových procesorů Přehled desktopových procesorů
V článku jsou zastoupeny procesory Intel a AMD do desktopových socketů. Tento přehled bude i nadále pravidelně aktualizován. Dnes přinášíme upravenou verzi obohacenou o nové procesory AMD Ryzen 3000. 
Dnes, článek, Jan Vítek, Petr Popelka98 komentářů
Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně
Spojené státy americké zadaly studii, která měla vyhodnotit ekonomické dopady GPS systému. Hodnotil se finanční přínos i hrozba toho, co by se stalo při výpadku. Vyšlo, že výpadek by stál ekonomiku jednu miliardu USD denně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Pilotování dronů pod vlivem alkoholu se v Japonsku stává trestným Pilotování dronů pod vlivem alkoholu se v Japonsku stává trestným
Japonsko má novou legislativu, která se týká provozu dronů. Zatímco jiné země řeší především licence pro piloty, Japonsko řeší nezodpovědné létání pod vlivem alkoholu, které se nově bude trestat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
15.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
MSI ukázalo "světově první prohnutou herní skříň" MSI ukázalo "světově první prohnutou herní skříň"
Mezi dozvuky Computexu patří MEG Alchemy 700X od společnosti MSI, která si asi řekla, že když můžeme mít prohnuté displeje monitorů, proč by takové nemohly být i skříně. Jak to ale lze skloubit s úložištěm pro běžné komponenty? 
14.6.2019, aktualita, Jan Vítek9 komentářů