www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA

Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
, , aktualita
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
K oblíbeným
reklama
Záměr SpaceIL odeslat na Měsíc svůj modul během února byl ohlášen před několika týdny, kde jsme řešili i čínské soukromníky. NASA samotná zase před několika dny prohlásila, že návrat na Měsíc začne pro ni už tento rok, ale to v žádném případě neznamená, že bude startovat SLS napěchovaná astronauty. Naopak, začne se pomalu a zlehka a mise firmy SpaceIL do toho také zapadá, protože právě NASA pro ni poskytne služby své Deep Space Network pro komunikaci a sledování letu. 
 
 
Izraelci tak v noci na dnešek po čase 2:45 nechali na raketě Falcon 9 firmy SpaceX vypustit z Mysu Canaveral loď Beresheet, která se postupně vydá na cestu k Měsíci a na jeho povrchu má příslušný přistávací modul dosednout někdy za dva měsíce. Nezisková společnost SpaceIL tuto misi vypravila společně s firmou Israel Aerospace Industries, a to za cenu kolem 100 milionů dolarů včetně nákladů na vypuštění do vesmíru, což je na návštěvu Měsíce ještě velice, velice levné. 
 
Beresheet se nejdříve dostala jen na nízkou orbitu Země a bude trvat celý měsíc, než se po prvotních zkouškách tato loď dostane do výšky 400 km, čili na úroveň Mezinárodní vesmírné stanice. Pak se bude její oběžná dráha postupně prodlužovat, takže loď bude obíhat stále výš a výš, až si ji svou gravitační studnou zachytí Měsíc. 
 
To není zrovna nejrychlejší způsob, jak jej dosáhnout. S dostatečným pohonem by prostě stačilo loď uvést na vysoce eliptickou oběžnou dráhu protáhlou až dráze Měsíce, ale to je prostě úskalí dané tím, že se musí využít komerční služby rakety Falcon 9, na jejíž palubě Beresheet neletěla sama. Vypuštěn byl ještě satelit Nusantara Satu a jistý S5 amerického letectva. Izraelci si tak ani nemohli sami zvolit ani sklon oběžné dráhy kolem Země, natož aby nechali svou Beresheet vyslat rovnou na translunární dráhu. I proto je pak nabídka NASA přesně sledovat let této lodi velice podstatná pro úspěch celé mise. 
 
Po přistání modulu na Měsíci budou z jeho povrchu v oblasti Mare Serenitatis (Moře jasu), čili na přivrácené straně, odesílána data po dobu asi dvou dní. K dispozici bude magnetometr, který prozkoumá lokální magnetické pole. Ta na Měsíci jsou, i když to globální mu samozřejmě chybí. O veškerá vědecká data se SpaceIL dle uzavřené dohody podělí s NASA, ostatně ta stejně potečou přes její síť. 
 
Beresheet bude také ještě ve vesmírném prostoru pořizovat videa a snímky, stejně jako na povrchu Měsíce a potřebuje alespoň dva dny, aby mohly být odvysílány na Zemi. Modul bude schopen také po povrchu hopkat na krátké vzdálenosti pomocí svých malých motorů. Zda toho opravdu využije, to ale bude záviset na situaci po přistání. A jak už dobře víme, je tu také speciální náklad, a sice tři malé disky, které obsahují digitální soubory s izraelskou deklarací nezávislosti, národní hymnou, atd. 
 
Zdroj: Astronomy 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti
Nvidia chystá rozšíření nabídky svých nových karet Ampere směrem dolů. Proti novým Radeonům by se měla postavit GeForce 3060 Ti, která nabídne více CUDA jader, než nedávný high-end RTX 2080 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené PC sestavy: září 2020 Doporučené PC sestavy: září 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek34 komentářů
Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi
Ultralehká herní myš Glorious Model O, která si své zákazníky získala i na českém trhu, byla oznámena v nové verzi. Vzhledem k nízké hmotnosti jen 69 g nemohl výrobce použít příliš velkou baterii, přesto se výdrž podařilo dostat na 71 hodin.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách
Společnost WD rozšiřuje nabídku pevných disků pro NASy řady Red Pro o další dva modely. Doposud bylo maximem 14 TB, nově však bude možné koupit i varianty s vyššími kapacitami 16 TB a 18 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
26.9.2020, aktualita, Kateřina Hoferková