www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA

Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
, , aktualita
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
K oblíbeným
reklama
Záměr SpaceIL odeslat na Měsíc svůj modul během února byl ohlášen před několika týdny, kde jsme řešili i čínské soukromníky. NASA samotná zase před několika dny prohlásila, že návrat na Měsíc začne pro ni už tento rok, ale to v žádném případě neznamená, že bude startovat SLS napěchovaná astronauty. Naopak, začne se pomalu a zlehka a mise firmy SpaceIL do toho také zapadá, protože právě NASA pro ni poskytne služby své Deep Space Network pro komunikaci a sledování letu. 
 
 
Izraelci tak v noci na dnešek po čase 2:45 nechali na raketě Falcon 9 firmy SpaceX vypustit z Mysu Canaveral loď Beresheet, která se postupně vydá na cestu k Měsíci a na jeho povrchu má příslušný přistávací modul dosednout někdy za dva měsíce. Nezisková společnost SpaceIL tuto misi vypravila společně s firmou Israel Aerospace Industries, a to za cenu kolem 100 milionů dolarů včetně nákladů na vypuštění do vesmíru, což je na návštěvu Měsíce ještě velice, velice levné. 
 
Beresheet se nejdříve dostala jen na nízkou orbitu Země a bude trvat celý měsíc, než se po prvotních zkouškách tato loď dostane do výšky 400 km, čili na úroveň Mezinárodní vesmírné stanice. Pak se bude její oběžná dráha postupně prodlužovat, takže loď bude obíhat stále výš a výš, až si ji svou gravitační studnou zachytí Měsíc. 
 
To není zrovna nejrychlejší způsob, jak jej dosáhnout. S dostatečným pohonem by prostě stačilo loď uvést na vysoce eliptickou oběžnou dráhu protáhlou až dráze Měsíce, ale to je prostě úskalí dané tím, že se musí využít komerční služby rakety Falcon 9, na jejíž palubě Beresheet neletěla sama. Vypuštěn byl ještě satelit Nusantara Satu a jistý S5 amerického letectva. Izraelci si tak ani nemohli sami zvolit ani sklon oběžné dráhy kolem Země, natož aby nechali svou Beresheet vyslat rovnou na translunární dráhu. I proto je pak nabídka NASA přesně sledovat let této lodi velice podstatná pro úspěch celé mise. 
 
Po přistání modulu na Měsíci budou z jeho povrchu v oblasti Mare Serenitatis (Moře jasu), čili na přivrácené straně, odesílána data po dobu asi dvou dní. K dispozici bude magnetometr, který prozkoumá lokální magnetické pole. Ta na Měsíci jsou, i když to globální mu samozřejmě chybí. O veškerá vědecká data se SpaceIL dle uzavřené dohody podělí s NASA, ostatně ta stejně potečou přes její síť. 
 
Beresheet bude také ještě ve vesmírném prostoru pořizovat videa a snímky, stejně jako na povrchu Měsíce a potřebuje alespoň dva dny, aby mohly být odvysílány na Zemi. Modul bude schopen také po povrchu hopkat na krátké vzdálenosti pomocí svých malých motorů. Zda toho opravdu využije, to ale bude záviset na situaci po přistání. A jak už dobře víme, je tu také speciální náklad, a sice tři malé disky, které obsahují digitální soubory s izraelskou deklarací nezávislosti, národní hymnou, atd. 
 
Zdroj: Astronomy 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů