www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA

Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
, , aktualita
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
K oblíbeným
reklama
Záměr SpaceIL odeslat na Měsíc svůj modul během února byl ohlášen před několika týdny, kde jsme řešili i čínské soukromníky. NASA samotná zase před několika dny prohlásila, že návrat na Měsíc začne pro ni už tento rok, ale to v žádném případě neznamená, že bude startovat SLS napěchovaná astronauty. Naopak, začne se pomalu a zlehka a mise firmy SpaceIL do toho také zapadá, protože právě NASA pro ni poskytne služby své Deep Space Network pro komunikaci a sledování letu. 
 
 
Izraelci tak v noci na dnešek po čase 2:45 nechali na raketě Falcon 9 firmy SpaceX vypustit z Mysu Canaveral loď Beresheet, která se postupně vydá na cestu k Měsíci a na jeho povrchu má příslušný přistávací modul dosednout někdy za dva měsíce. Nezisková společnost SpaceIL tuto misi vypravila společně s firmou Israel Aerospace Industries, a to za cenu kolem 100 milionů dolarů včetně nákladů na vypuštění do vesmíru, což je na návštěvu Měsíce ještě velice, velice levné. 
 
Beresheet se nejdříve dostala jen na nízkou orbitu Země a bude trvat celý měsíc, než se po prvotních zkouškách tato loď dostane do výšky 400 km, čili na úroveň Mezinárodní vesmírné stanice. Pak se bude její oběžná dráha postupně prodlužovat, takže loď bude obíhat stále výš a výš, až si ji svou gravitační studnou zachytí Měsíc. 
 
To není zrovna nejrychlejší způsob, jak jej dosáhnout. S dostatečným pohonem by prostě stačilo loď uvést na vysoce eliptickou oběžnou dráhu protáhlou až dráze Měsíce, ale to je prostě úskalí dané tím, že se musí využít komerční služby rakety Falcon 9, na jejíž palubě Beresheet neletěla sama. Vypuštěn byl ještě satelit Nusantara Satu a jistý S5 amerického letectva. Izraelci si tak ani nemohli sami zvolit ani sklon oběžné dráhy kolem Země, natož aby nechali svou Beresheet vyslat rovnou na translunární dráhu. I proto je pak nabídka NASA přesně sledovat let této lodi velice podstatná pro úspěch celé mise. 
 
Po přistání modulu na Měsíci budou z jeho povrchu v oblasti Mare Serenitatis (Moře jasu), čili na přivrácené straně, odesílána data po dobu asi dvou dní. K dispozici bude magnetometr, který prozkoumá lokální magnetické pole. Ta na Měsíci jsou, i když to globální mu samozřejmě chybí. O veškerá vědecká data se SpaceIL dle uzavřené dohody podělí s NASA, ostatně ta stejně potečou přes její síť. 
 
Beresheet bude také ještě ve vesmírném prostoru pořizovat videa a snímky, stejně jako na povrchu Měsíce a potřebuje alespoň dva dny, aby mohly být odvysílány na Zemi. Modul bude schopen také po povrchu hopkat na krátké vzdálenosti pomocí svých malých motorů. Zda toho opravdu využije, to ale bude záviset na situaci po přistání. A jak už dobře víme, je tu také speciální náklad, a sice tři malé disky, které obsahují digitální soubory s izraelskou deklarací nezávislosti, národní hymnou, atd. 
 
Zdroj: Astronomy 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková