www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak dlouho ještě vydrží pracovat Hubbleův dalekohled?

Jak dlouho ještě vydrží pracovat Hubbleův dalekohled?
, , aktualita
Hubbleův vesmírný dalekohled má svá léta, však už na jaře příštího roku to bude třicet let, co byl raketoplánem Discovery vynesen na oběžnou dráhu a řada let uplynula také od poslední servisní mise. Co s ním bude dál?
K oblíbeným
reklama
Hubbleův vesmírný dalekohled byl vynesen na orbitu 24. dubna 1990 a i když má ve výbavě pouze 2,4metrové zrcadlo, jsou jeho možnosti dosud nezastupitelné díky tomu, že se nemusí do okolního vesmíru dívat skrz atmosféru. Toto zařízení už má svá nejlepší léta za sebou, ale je zřejmé, že dokud bude fungovat, NASA jeho misi nezruší, a to i když už tu bude jeho nástupce (avšak ne náhrada) v podobě JWST, Vesmírného teleskopu Jamese Webba. S jistotou ale můžeme říci jen to, že Hubble bude provozován do 30. června 2021, pokud toho bude schopen, protože do této doby je zajištěno jeho financování. 
 
 
Hubble má ale svůj osud stejně zpečetěn, neboť jako zařízení pohybující se na nízké orbitě je přece jen vystaveno působením zbytků atmosféry, která je postupně zpomaluje. Stávajícím tempem by do ní mělo sestoupit v polovině 30. let, ale to už můžeme očekávat, že do té doby něco důležitého selže.
 
Samozřejmě ale je možné počítat s tou možností, že k teleskopu doletí loď a pomůže mu dostat se zase o kus výš, pokud to bude mít smysl. Ostatně hlavní přístroje by měly vydržet ještě dlouho, i když gyroskopy by zasloužily další servis, respektive výměnu. Ty zajišťují nezbytnou schopnost ovládání směru pohledu, bez níž je celý dalekohled pramálo užitečný. 
 
Jak také bylo zmíněno, JWST, který má do vesmíru konečně startovat někdy za dva roky, není přímá náhrada Hubbleova dalekohledu. Můžeme jej brát jako nepřímého nástupce s jinými schopnostmi, který bude schopen velice dobře sledovat vesmír v blízkém infračerveném spektru, což je právě ten důvod, proč bude JWST chráněn od Slunce stínem Země a ještě vlastním štítem. Hubble přitom exceluje při sledování v UV spektru, které atmosféra Země pohlcuje, takže se dá říci, že se obě zařízení dokáží spíše doplnit. Byla by tak škoda, kdyby v době zprovoznění JWST už Hubble končil. 
 
Podlední servisní mise raketoplánu Atlantis v roce 2009 přinesla dva nové přístroje, a sice Cosmic Origins Spectrograph (COS) a Wide Field Camera 3 (WFC3), přičemž Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS) a Advanced Camera for Surveys (ACS) byly opraveny. Nahrazeny byly baterie, zmíněné gyroskopy, vědecký počítač, naváděcí zařízení a izolace. 
 
Dream Chaser
 
A také byl nainstalován Soft Capture and Rendezvous System (SCRS), malý dokovací port pro budoucí nejspíše robotickou loď, která by se k dalekohledu připojila a řízeně jej navedla do atmosféry pro jeho bezpečný zánik. Ovšem SCRS také představuje naději pro další případnou servisní misi, pro což se navrhuje malý raketoplán Dream Chaser společnosti Sierra Nevada. Aktuálně však neexistuje žádný reálný plán, ale mluvčí výrobce uvedla, že je možné o tom diskutovat. 
 
Aktuální plán je tedy takový, že Hubble bude v provozu, dokud to bude mít smysl pro vědeckou komunitu a dokud toho bude schopen. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají? Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají?
V dnešní zprávě společnosti TrendForce se také dočteme o tom, jaké plány mají největší světoví výrobci elektronických pamětí typu NAND Flash. Podívejme se tak na to, jaké další generace se chystají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům
Ještě během zimy přicházely zprávy o tom, jak se můžeme chystat na prudké zvyšování cen pamětí NAND Flash a ušetřeny nebudou ani DRAM. Koronavirus však tyto predikce zdánlivě rozcupoval a nyní můžeme být zvědaví na to, jaká je realita.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice
Mechanické klávesnice dnes již běžně nabízí podsvícení, a to rovnou RGB se světelnou diodou pod každou klávesou zvlášť. Jde přitom o výbavu, která není každému po chuti, přičemž HyperX nyní cílí především na ty, kterým vyhovuje.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE
Společnost QNAP přichází na trh s novým NASem TS-431KX. Ten přináší pozice pro 4 disky a zaujme především podporou síťového rozhraní 10GbE. Díky tomu slibuje přenosové rychlosti přesahující 1100 MB/s.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost
AMD již brzy umožní výrobcům základních desek, aby dostali na trh své modely s čipsetem B550, přičemž ty se již objevují v nabídkách zahraničních obchodů, kde jejich cena začíná na 100 dolarech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek