www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak dlouho ještě vydrží pracovat Hubbleův dalekohled?

Jak dlouho ještě vydrží pracovat Hubbleův dalekohled?
, , aktualita
Hubbleův vesmírný dalekohled má svá léta, však už na jaře příštího roku to bude třicet let, co byl raketoplánem Discovery vynesen na oběžnou dráhu a řada let uplynula také od poslední servisní mise. Co s ním bude dál?
K oblíbeným
reklama
Hubbleův vesmírný dalekohled byl vynesen na orbitu 24. dubna 1990 a i když má ve výbavě pouze 2,4metrové zrcadlo, jsou jeho možnosti dosud nezastupitelné díky tomu, že se nemusí do okolního vesmíru dívat skrz atmosféru. Toto zařízení už má svá nejlepší léta za sebou, ale je zřejmé, že dokud bude fungovat, NASA jeho misi nezruší, a to i když už tu bude jeho nástupce (avšak ne náhrada) v podobě JWST, Vesmírného teleskopu Jamese Webba. S jistotou ale můžeme říci jen to, že Hubble bude provozován do 30. června 2021, pokud toho bude schopen, protože do této doby je zajištěno jeho financování. 
 
 
Hubble má ale svůj osud stejně zpečetěn, neboť jako zařízení pohybující se na nízké orbitě je přece jen vystaveno působením zbytků atmosféry, která je postupně zpomaluje. Stávajícím tempem by do ní mělo sestoupit v polovině 30. let, ale to už můžeme očekávat, že do té doby něco důležitého selže.
 
Samozřejmě ale je možné počítat s tou možností, že k teleskopu doletí loď a pomůže mu dostat se zase o kus výš, pokud to bude mít smysl. Ostatně hlavní přístroje by měly vydržet ještě dlouho, i když gyroskopy by zasloužily další servis, respektive výměnu. Ty zajišťují nezbytnou schopnost ovládání směru pohledu, bez níž je celý dalekohled pramálo užitečný. 
 
Jak také bylo zmíněno, JWST, který má do vesmíru konečně startovat někdy za dva roky, není přímá náhrada Hubbleova dalekohledu. Můžeme jej brát jako nepřímého nástupce s jinými schopnostmi, který bude schopen velice dobře sledovat vesmír v blízkém infračerveném spektru, což je právě ten důvod, proč bude JWST chráněn od Slunce stínem Země a ještě vlastním štítem. Hubble přitom exceluje při sledování v UV spektru, které atmosféra Země pohlcuje, takže se dá říci, že se obě zařízení dokáží spíše doplnit. Byla by tak škoda, kdyby v době zprovoznění JWST už Hubble končil. 
 
Podlední servisní mise raketoplánu Atlantis v roce 2009 přinesla dva nové přístroje, a sice Cosmic Origins Spectrograph (COS) a Wide Field Camera 3 (WFC3), přičemž Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS) a Advanced Camera for Surveys (ACS) byly opraveny. Nahrazeny byly baterie, zmíněné gyroskopy, vědecký počítač, naváděcí zařízení a izolace. 
 
Dream Chaser
 
A také byl nainstalován Soft Capture and Rendezvous System (SCRS), malý dokovací port pro budoucí nejspíše robotickou loď, která by se k dalekohledu připojila a řízeně jej navedla do atmosféry pro jeho bezpečný zánik. Ovšem SCRS také představuje naději pro další případnou servisní misi, pro což se navrhuje malý raketoplán Dream Chaser společnosti Sierra Nevada. Aktuálně však neexistuje žádný reálný plán, ale mluvčí výrobce uvedla, že je možné o tom diskutovat. 
 
Aktuální plán je tedy takový, že Hubble bude v provozu, dokud to bude mít smysl pro vědeckou komunitu a dokud toho bude schopen. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala