www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak dlouho ještě vydrží pracovat Hubbleův dalekohled?

Jak dlouho ještě vydrží pracovat Hubbleův dalekohled?
, , aktualita
Hubbleův vesmírný dalekohled má svá léta, však už na jaře příštího roku to bude třicet let, co byl raketoplánem Discovery vynesen na oběžnou dráhu a řada let uplynula také od poslední servisní mise. Co s ním bude dál?
K oblíbeným
reklama
Hubbleův vesmírný dalekohled byl vynesen na orbitu 24. dubna 1990 a i když má ve výbavě pouze 2,4metrové zrcadlo, jsou jeho možnosti dosud nezastupitelné díky tomu, že se nemusí do okolního vesmíru dívat skrz atmosféru. Toto zařízení už má svá nejlepší léta za sebou, ale je zřejmé, že dokud bude fungovat, NASA jeho misi nezruší, a to i když už tu bude jeho nástupce (avšak ne náhrada) v podobě JWST, Vesmírného teleskopu Jamese Webba. S jistotou ale můžeme říci jen to, že Hubble bude provozován do 30. června 2021, pokud toho bude schopen, protože do této doby je zajištěno jeho financování. 
 
 
Hubble má ale svůj osud stejně zpečetěn, neboť jako zařízení pohybující se na nízké orbitě je přece jen vystaveno působením zbytků atmosféry, která je postupně zpomaluje. Stávajícím tempem by do ní mělo sestoupit v polovině 30. let, ale to už můžeme očekávat, že do té doby něco důležitého selže.
 
Samozřejmě ale je možné počítat s tou možností, že k teleskopu doletí loď a pomůže mu dostat se zase o kus výš, pokud to bude mít smysl. Ostatně hlavní přístroje by měly vydržet ještě dlouho, i když gyroskopy by zasloužily další servis, respektive výměnu. Ty zajišťují nezbytnou schopnost ovládání směru pohledu, bez níž je celý dalekohled pramálo užitečný. 
 
Jak také bylo zmíněno, JWST, který má do vesmíru konečně startovat někdy za dva roky, není přímá náhrada Hubbleova dalekohledu. Můžeme jej brát jako nepřímého nástupce s jinými schopnostmi, který bude schopen velice dobře sledovat vesmír v blízkém infračerveném spektru, což je právě ten důvod, proč bude JWST chráněn od Slunce stínem Země a ještě vlastním štítem. Hubble přitom exceluje při sledování v UV spektru, které atmosféra Země pohlcuje, takže se dá říci, že se obě zařízení dokáží spíše doplnit. Byla by tak škoda, kdyby v době zprovoznění JWST už Hubble končil. 
 
Podlední servisní mise raketoplánu Atlantis v roce 2009 přinesla dva nové přístroje, a sice Cosmic Origins Spectrograph (COS) a Wide Field Camera 3 (WFC3), přičemž Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS) a Advanced Camera for Surveys (ACS) byly opraveny. Nahrazeny byly baterie, zmíněné gyroskopy, vědecký počítač, naváděcí zařízení a izolace. 
 
Dream Chaser
 
A také byl nainstalován Soft Capture and Rendezvous System (SCRS), malý dokovací port pro budoucí nejspíše robotickou loď, která by se k dalekohledu připojila a řízeně jej navedla do atmosféry pro jeho bezpečný zánik. Ovšem SCRS také představuje naději pro další případnou servisní misi, pro což se navrhuje malý raketoplán Dream Chaser společnosti Sierra Nevada. Aktuálně však neexistuje žádný reálný plán, ale mluvčí výrobce uvedla, že je možné o tom diskutovat. 
 
Aktuální plán je tedy takový, že Hubble bude v provozu, dokud to bude mít smysl pro vědeckou komunitu a dokud toho bude schopen. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek